carcinom cu celule clare cu grad histologic G1 !!!

05-05-2007
liviu_liviu
Nu este medic/terapeut
liviu_liviu
Tatal meu a fost operat de curand si i sa scos unul din rinichi. Dupa biopsia efectuata asupra tumorii pe care a avut-o pe rinichiul extirpat rezultatul a fost : carcinom renal cu celule clare cu grad histologic G1. Daca se poate sa ma ajute cineva! ce inseamna???? este grav sau foarte grav! Va rog ajutati-ma!
3 comentarii
0
19-06-2007, ora 00:00
dana silvia
Identitate neconfirmată
dana silvia
Cancerul renal nu este un diagnostic fericit, dar gradul histologic ofera un prognostic relativ bun. Sigur mai scria ceva in buletinul histopatologic. Daca da, revin-o si da-mi mai multe detalii.
0
14-07-2010, ora 21:46
erikap
Nu este medic/terapeut
erikap
Salut tuturor!

Din pacate in aprilie si mama mea a fost diagnosticata cu carcinom renal grad fuhrman 1, stadiu 2. Mama a fost operata la Satu Mare, i-a fost astirpat rinichiul drept. Acum se simte bine. Medicul oncolog ne-a recomandat sa ia interferon. Insa din pacate nu am gasit la nicio farmacie din Satu-Mare...am tot incercat de o luna de zile...si primim raspuns de genul ca nu au pe stoc si sa incercam sa sunam peste cateva zile...
Puteti sa-mi dati un sfat, voi cum ati procedat? Am citit ca pentru Sutent trebuie aprobare...de la cine? de la medicul oncolog? Trebuie aprobare si pentru interferon? Noi am primit reteta 100% compensata de la medicul oncolog, dar degeaba daca nu gasim la farmacie... L-am sunat pe doctor care a zis ca n-are ce sa ne dea in locul interferon-ului, asta e singurul medicament care i-ar face bine in momentul actual.
Sunt disperata, nu mai stiu ce sa fac...
stiti cumva cat costa la liber interferonul?

Multumesc!

Sanatate tuturor si numai bine,
Erika
0
14-07-2010, ora 23:50
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Erika, interferonul costa cateva milioane de lei vechi per doza (cam intre 400-1.000 ron, nu stiu sigur). Dar daca nu gasesti in farmacie deloc atunci cam tot aia e. Poate va ajuta informatia in cazul in care vreti sa cumparati de la oameni, unde e si mai ieftin decat la farmacie. Dar atentie, sa fie exact tipul de interferon prescris, sa fi fost pastrat in conditii foarte bune, etc. = e la noroc.
Sutent trebuie sa fie aprobat de catre o comisie. Medicul oncolog va face dosar pentru a-l depune la comisie si cei de acolo hotarasc daca in cazul de fata se recomanda folosirea acestui medicament. Sutentul e foarte scump, undeva intre 25.000-30.000 ron/flacon si in general e folosit la cancerul avansat sau metastatic.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: