carcinom ductal infiltrativ

07-07-2014
adrianaiuliana
Nu este medic/terapeut
adrianaiuliana
Buna seara! Mama mea are 51 de ani si s-a operat la san pt ca i s-a descoperit o tumora avand diametrul de 1, 3 cm. Pe biletul de iesire din spital scrie asa: pacienta a fost internata cu diagnosticul de tumora san stang, la limita cadranelor superioare suspecta T1cNoMx (ecografie mamara bilaterala, mamografie bilaterala). Pe data de 23.06.2014 se practica 1/excizie sectorala mamara stanga cu examen histopatrologic intraoperator: carcinom ductal infiltrativ; 2/rezectie mamara stanga limitata si limfadenectomie axilara stanga inferioara. Evolutie postoperatorie favorabila. Se externeaza in curs de vindecare chirurgicala. Mentionez ca rezultatele la biopsie nu le avem inca. Se pare ca peste aproximativ 2 saptamani vor sosi. Va rog, sa imi spuneti cat de grav este? Se poate vindeca? Va fi nevoie sa faca si chimioterapie? Va multumesc anticipat!
9 comentarii
0
07-07-2014, ora 23:21
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Tumora a fost descoperita intr-un stadiu incipient cand daca se intervine chirugical prognosticul si evolutia ulterioara este foarte buna. In functie de rezultatul anatomiei patologice medicul va decide daca este nevoie de radioterapie sau chimioterapie.
0
19-07-2014, ora 22:56
adrianaiuliana
Nu este medic/terapeut
adrianaiuliana
Mentionez ca rezultatele la analize sunt: PT 11.3s, AP 100.1%, INR 0, 99, Fibrinogen 3.56 g/l, APTT 24.8 s, creatinina 1.1 mg/dl, glucoza 95 mg/dl, hemoleucograma ( WBC 6.11 103ul, HGB 14.4g/dl, HCT 43.00%, MCV 85.3 fl, MCH 28.5 pg, MCHC 33.4 g/dl, CH 30.1, RWD 13.8%, HDW 2.69 g/dl, PLT 284 103/ul, MPV 9.1 g/dl, NEUT% 57.7%, LYMPH% 31.3%, MONO% 6.1%, EOS% 2.6%, BASO% 0.8%, LUC% 1.5%, NEUT# 3.63 103/ul, LYMPH# 1.91 103/ul, MONO# 0.37 103/ul, EOS# 0.16%, BASO# 0.05 103/ul, LUC# 0.09 103/ul) TGP 18 U/L, timp de sangerare 3.30 min. UREE 30mg/dl. Va rog, sa imi spuneti si mie parerile dvs! Cum vi se par analizele? Din aceste analize rezulta markerii tumorali si daca da imi puteti spune cat are? Va multumesc anticipat!
0
22-07-2014, ora 09:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
radioterapie va fi indicata aproape sigur. nevoia de chimioterapie si posibil alte tratamente (de ex. hormonoterapie), asta va fi fixat dupa rezultatul final al examenului histopatologic si mai ales imunohistochimic. nu par a se fi lucrat markeri tumorali.
0
22-07-2014, ora 22:27
adrianaiuliana
Nu este medic/terapeut
adrianaiuliana
Va multumesc pt raspunsuri! Astazi a luat rezultatele la examenul histopatologic. Va rog, il interpretati dvs si eventual sa imi spune dupa parerea dvs ce pasi trebuie sa urmeze. Rezultatele la tumora sunt : macrascopie- tumora cu diametrul de 1/0, 8 cm, incapsulare relativa, consistenta dura, culoare cenusie; microsopie examen extemporaneu -1 criostat- carcinom ductal infiltrativ; microscopie examen histopatologic -2- postcriostat - carcinom ductal infiltrativ, 3-4- carcinom ductal infiltrativ, 5- scleroza difuza, dilatatii chistice, 6- distanta : infiltratie carcinoamatoasa, 7- piele indemna; Rezultatele pt rec. superioara, inferioara, externa, interna, profunda, tesut limf. ggl. axilar stg inferior: 1- recupa superioara = atrofie acino-canaliculara;2- recupa inferioara = tesut conjunctivo -grasos, 3- recupa externa = atrofie acino-canaliculara, 4- recupa interna =atrofie acino-canaliculara, 5- recupa profunda = tesut conjunctivo-grasos; Tesut limfoganglionar axilar stang inferior :8 ggl hoistiocitoza sinusala ; 3 ggl degenerescenta grasa;4 microganglioni cu histiocitoza sinusala;3 ggl histiocitoza sinusala + degenerescenta grasa. CONCLUZIE : carcinom ductal invaziv G 3, pT1b; pNo; M=8500/3
0
23-07-2014, ora 12:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
se recomanda deci examen imunohistochimic si programare la radioterapie.
0
23-07-2014, ora 22:56
adrianaiuliana
Nu este medic/terapeut
adrianaiuliana
Saptamana viitoare o sa duca probele la Victor Babes si de asemenea i s-a sugerat de dr chirurg si un examen tomograf. Inconvenientul este ca Dr oncolog de la noi din oras este in concediu pana pe 4 aug. E vreo problema daca va intarzia programarea la radioterapie? Din punctul dvs de vedere sunt sanse de vindecare?
0
24-07-2014, ora 00:22
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
adriana sansele SI LE FACE PACIENTUL CU MANA SA sau mai bien spus cu felul in care gandeste cum are tonusul, cat de mult lupta si cu ce.O sa-ti trimit pe privat povestea mea pt a intelege ca ceea ce zic este adevarat.
SI EU SUNT PACIENT CU STATE VECHI IN ACEASTA LUPTA CU CANCERUL, SI CU MULTIPLE METASTAZE PE DIFERITE ORGANE
0
24-07-2014, ora 10:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, sansele de vindecare sunt foarte mari! programarea la radioterapie trebuie facuta cat mai curand, caci ea trebuie efectuata in maxim 6 luni de la operatie. intre timp poate sa inceapa linistit hormonoterapia si sa lucreze examenul IMUNOHISTOCHIMIC.
0
24-07-2014, ora 13:57
adrianaiuliana
Nu este medic/terapeut
adrianaiuliana
Va multumesc pt incurajari si sfaturi!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.