carcinom renal - explicare diagnostic | Forumul Medical ROmedic

carcinom renal - explicare diagnostic

377 comentarii 1 2 ..... 12 13
0
05-06-2013, ora 12:26
anny_36_2007
Nu este medic/terapeut
anny_36_2007
Buna ziua, domnule doctor se poate va rog o adresa de email unde sa va trimit si eu niste rezultate de biopsie a tatalui meu, as vrea sa scanez si sa va trimit pentru a ma sfatui ce e de facut.
Ma mai intereseaza daca in paralel cu citostatice ar merge si tratamente naturiste cum ar fi : Graviola, Noni, ulei de canepa :)
va multumesc mult !
o zi placuta !
0
05-06-2013, ora 15:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur. da-mi un mesaj pe privat, dar asigura-te ca poti primi raspuns! despre produsele naturiste, acestea nu fac apanajul medicinei si deci e ca si cum m-ai intreba despre revizia la masina: am pareri si opinii, dar nu cred ca sunt foarte relevante. in general consider ca sunt lipsite de orice utilitate.
0
08-07-2013, ora 21:11
macmir
Nu este medic/terapeut
macmir
Am o mare rugaminte la dv dle doctor ! Sunt disperata! Pe 22 mai m-am operat la Fundeni, tumora renala stanga. Mi-a fost extirpat rinichiul, iar rezultatul histopatologic este urmatorul: rinichi stang prezentand intraparenchimatos proliferare tumorala dim max 6/5 cm, bruno-cenusie, consistenta elastica/ friabila.
Histopatologic aspect de carcinom renal cromofob, grad nuclear Fuhman 2, forma mixta cu celule clare si eozinoflie, cu dispozitie solid-insulara, alveolar chistica si pseudopapilara. Asociat contingente tumorale cu aspect de oncociform.
Peripedicular mici limfoganglioni nr. =4, dim.max 0, 4 cm cu aspect reactiv.histocitoza si congestie sinusala.
Concluzie ;
Carcinom cu celule renale hibrid- tipul cromofob- grad nuclear Fuhman 2. cu contingente tumorale cu aspect oncociform stpT1b, p N0, pMx( stadiul 1)
COD 8317 / 3
Pt diagnostic factori de prognostic se recomanda marcajul IHC.
Va rog din tot sufletul sa-mi spuneti daca rezultatul biopsiei este unul ""bun"" sau mai putin ""bun"'. Care sunt pasii urmatori pe care trebuie sa-i fac. Va rog din suflet sa-mi raspundeti!
0
08-07-2013, ora 21:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
rezultatul este "unul bun" in ideea ca a fost un cancer renal surprins in stadiu incipient si operat cu succes, conform standardului in aceasta situatie. din acest punct cred ca trebuie sa te iei un evidenta la un oncolog pentru urmarire pe termen lung.
0
10-07-2013, ora 14:45
macmir
Nu este medic/terapeut
macmir
Multumesc din suflet pt raspunsul promt...si mult asteptat! Ceea ce mi-ati scris, m-a facut fericita..Luni merg la dl prof.Sinescu pt a-i prezenta rezultatul anatomo-patologic...si sper ca Dzeu sa ne aiba pe toti in paza! Voi reveni dupa intalnirea cu dl prof.Va doresc o zi superba!
0
10-07-2013, ora 23:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam. numai bine !
0
18-07-2013, ora 00:14
macmir
Nu este medic/terapeut
macmir
Buna seara, dle doctor!
Am promis ca voi reveni dupa intalnirea cu dl prof..Dupa ce a studiat acel buletin de analize m-a programat pt control in luna noiembrie. M-a asigurat ca totul e f bine si nu mi-a recomandat consultarea unui dr oncolog.Eu.personal, ma gandesc ca ar fi bine sa iau legatura cu un medic oncolog, dat fiind faptul ca acea tumora a fost de natura maligna.Mi-e teama sa stau pana voi avea, Doamne, fereste! "alta surpriza".Am nevoie de sfatul dvoastra.Mai am o intrebare, va rog! Pt ca am suferit o nefrectomie tolala stanga, tumora maligna am sanse sa mi se aprobe dosarul pt stabilirea gradului de handicap permanent?Multumesc din suflet!
0
18-07-2013, ora 10:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu stiu, nu ma ocup cu medicina muncii. totusi... ce handicap ai ? ai ramas cu vreo sechela majora ? despre a vedea un oncolog: nu ar strica, dar intr-adevar, nu cred ca are el ce sa-ti ofere in plus in momentul de fata.
0
06-08-2013, ora 19:38
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Si eu am vazut pe internet scris ca merge tratamentul cu Graviola Vita Plus 600mg. Sunt oameni care-l folosesc de ceva timp si zic ca se simt bine.
Pentru cancer renal si capsulele cu Extract de Asparagus sunt bune.
0
11-10-2013, ora 13:36
DIMALEXIA
Nu este medic/terapeut
DIMALEXIA
Buna!

Si sotul meu a fost operat in mai 2013 de o tumoare la rinichiul stang. A fost scos si rinichiul si tumoarea.
Rezultatul a fost stadiul II PT2b, non invaziv, grd Fuhrmann 3.
Sotul meu are 43 de ani. Am aflat de aceasta tumoare intamplator la un ctrol de rutina si am fost si suntem inca socati.
El se simte bine, am facut CT, RMN la 3 luni dupa operatie si au iesit bine.

Am o intrebare pt Danna: Ce investigatii ai mai facut dupa cele 2 pet CET? Continui sa faci la 6 lui Pet CET? Am vazut ca tu ai urmat si sedinte de chimioterapie? Poti sa imi spui, te rog unde le-ai facut si sub coordonarea carui doctor? Acum... cum te simti? Mai urmezi vreun tratament?

Sper sa fi bine si sa imi poti da un raspuns, te rog.

Multumesc foarte mult!
0
11-10-2013, ora 14:20
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Buna Alexia,

Nu, nu am mai facut PET CT. Dar din 6 in 6 luni fac CT la torace, abdomen si pelvis.
Nu am facut chimio ci doar radioterapie la Elias, la un medic in varsta, cu nume bulgaresc (imi scapa acum). Recomandarea medicilor turci a fost sa fac radio la maxim 8 saptamani de la operatie.
Alt tratament nu am facut. Mai iau din cand in cand Omega3 si SelezinACE.
Ma simt foarte bine. Dupa 3 ani si jumatate de la operatie nu sunt recidive.

Ai incredere, sunt si situatii in care povestile astea urate au un final fericit!
Multa sanatate!
0
11-10-2013, ora 14:35
DIMALEXIA
Nu este medic/terapeut
DIMALEXIA
Buna,

Ce ma bucur ca mi-ai raspuns!!!
Multumesc foarte mult!

A... poate au ajutat acele sedinte de radio atunci imediat dupa operatie. Noi am tot intrebat si ni s-a spus sa nu facem nimic dupa operatie doar investigatii CT la 3-6 luni. Am fost la 6 dr oncologi, 4 au zis asta... si 2 au zis sa inceapa cu SUTENT. La RMN abdomen din 2.07.2013 (dupa operatie_ - a iesit asa:

- Status post-operator; nefrectomie stanga.
Coada de pancreas migrata in loja renala.
Nu se deceleaza recidiva tumorala locala adiacent bontului de artera si vena renala stanga.
Fara tromboza tumorala sau cruorica in vasele renale sau vena cava inferioara.
Glande suprarenale normale.
Rinichiul drept cu structura si functie normale; fara dilatatii de SPC.
Vezica urinara cu pereti si continut normale.
Prostata si veziculele seminale in limitele varstei.
In ficat exista un mic proces focal, de 5mm, vizibil in B0, fara restrictie de difuzie, inconstant decelat pe alte secvente, din cauza artefactelor de respiratie, fara a se identifica in examenul CT torace care cuprinde aceasta zona, nespecific.
Colecist, pancreas, splina, in limite normale.
Exista cativa mici ganglioni infracentimetrici, izolati, retroperitoneal paraaortic stanga si in radacina mezenterului parasagital stanga.
Fara lichid intraperitoneal.

Concluzii:

-nefrectomie stanga; nu se deceleaza recidiva tumorala locala.
-nu se identifica imagini certe de determinari secundare in teritoriul examinat.
-exista cativa mici ganglioni infracentimetrici, izolati, retroperitoneal paraaortic stanga si in radacina mezenterului parasagital stanga.


Pentru acesti ganglioni: 'Exista cativa mici ganglioni infracentimetrici, izolati, retroperitoneal paraaortic stanga si in radacina mezenterului parasagital stanga', cei 2 dr oncologi au zis ca ar fi bine sa ia SUTENT.
Am mai scris pe forum despre asta.
Acum... e o mare dilema... el se simte foarte bine si-a reluat activitatea si 'ne vedem de activitatile zilnice'. Avem si noi 2 copii mici... si suntem tot timpul ocupati cu ei.
Mi-e teama de o recidiva.. clar... dar daca nu e cazul... de ce sa luam SUTENT?
Acum... o sa mearga maine sa repete RMN abdomen (inainte de a lua decizia - sa stim sigur cum mai sunt acei ganglioni_ daca e vreo modificare in cele 3 luni).
Acum sotul meu tine si el o dieta naturista si se simte foarte bine.
Asteptam acest RMN sa vedem rezultatul!

Ma bucur ca esti bine, si ca ai trecut cu bine! Doamne ajuta!
Adresa mea de mail este: -*. Acelasi ID este si de mess. Daca vrei putem vorbi mai mult.
As fi bucuroasa daca am putea vorbi.

Multumesc mult de tot pentru raspuns!
Sanatate multa si sa auzim de bine!

(*modificat de admin)
0
30-12-2013, ora 17:17
valentin98
Nu este medic/terapeut
valentin98
buna ziua,

In data de 11.11.2013 fratele meu a fost operat fiidu-i extirpat rinichiul stang. atasez mai departe rezultatele CT preoperator si rezultatele post-operator:


- Rinichi cu pozitie normala; rinichi drept cu dimensiuni, structura si functii normale, fara calculi renali si uretrali, fara dilatatii de SPC si uretrale drepte.
- Rinichi stangcu formatiune tumorala parenchimatoasa solida, polilobata, cu iodofilieimportanta, neomogenaprin prezenta unor zone interne intinsenecaptante, de tip necrotic, ce ocupa cele 2/3 superioare renale, cu dimensiuni de 105/85/77 mm, ce depaseste capsula renala si se extinde in grasimea perirenala, venind in contact cu fascia pararenala, fara s-o depaseasca. Invadeaza tijacaliceala si calicele superior stang. Pendicularvascular renal stangformat dintr-o artera si o vena renala stanga, vena renala aparand dilatata, cu umplere neomogena prin prezenta unui traiect liniar centrolumenalneopacificat cu grosime de aprox. 5 mm, ce se continua pe toata lungime ei, pana la abusareain VCI - aspect de tromb intralumenal central, vena prezinta bifurcatie precoce, cele doua ramurivenoase stangiaparand si ele dilatatesi cu imagina de tromb central intralumenal. Cateva traiecte de circulatie venoasa peritumorala, mansonand fata anterioara renala stanga, cu drenaj in vena splenica.
Masa tumorala renala stanga vine in contact cu coada pancreasului si cu suprarenala stanga fara sa le invadeze, ajunge in imediata vecinatate a fetei hilare splenice, de care ramane separata prin plan subtire de clivaj grasos.
Fara adenopatii abdominale, inclusiv hilare renale stangi.
In rest:
- Ficat cu dimensiuni normale, suprafata regulata cu structura omogena, fara leziuni, fara dilatatiide CBIH sau CBEH, colecist cu dimensiuni normale, fara calculi radiooapci;
- Pancreas, splina, suprarenalele - aspect normal;
- Prostatade 34/32 mm in sectiune axiala, cu cateva calcificaripunctiforme centrale, iodofilie omogena, capsula integra;
- Vezicule seminale - aspect normal;
- Vezica urinara in repletie, cu aspect normal;
- Rect, sigmoid-aspect normal;
- Fara adenopatii pelvine si inghinale;
- Fara ascita/ colectii abdomino-pelvine
N.B. Fara noduli la bazele pulmonare

Post-operator rezultatul histopatologic este:

Numar blocuri:8
Diagnostic clinic: Tumora renala stanga
material prelevat:
1. Rinichi tumoral stang;
2. vena renala stanga+tromb tumoral endolumial

Examen macroscopic:
1. Piesa de nefrectomie radicala :17, 5/12/14 cm, suprarenala de 6/2, 5 cm, sosita sectionata
Pe suprafata rinichiului, la nivelul polului superiorse observa extensii tumorale cu aspect nodular de culoare albicioasa-cenusie, cu arii violacei, ce intereseaza tesutul adipos de vecinatate;
Pe sectiune, intreg polul superioreste ocupat de o formatiune tumorala nodulara cu diametrul de 7, 2 cm, ce atinge capsula superior si invadeaza tesutul adipos de vecinatate la nivel posterior
Ureter cu lungimea de 1, 5 cm
Formatiunea are culoare albicioasa-cenusie cu zone hemoragice si arii chisticecu diametrul de max. 1 cm, continut gelatinos galben verzui.

nu se identifica limfoganglioni

2. Piesa de 5/2/1, 5 cm reprezentata de fragment vascular cu lumenul dilatat si cu material galbui-violaceu friabil in lumen

Examen microscopic:

1. Tumora cu caracteristici histologice ale unui carcinom cu celule renale, subtipul cu celule clare, grad nuclear Furman 1 si 3, arhictectura trabeculara, acinara, focal cu formare de microchisturi, cu arii de necroza si hemoragie focal, se evidentiaza iinsule cu celule poligonale, citoplasma clara, limite celulare bine definite, nucleu pleiomorf, hipercrom. Proliferarea tumorala ajunge pana la 1mm fata de capsula renala.
Nu se constata invazie tumorala perineurala si limfatica
Marginile de rezectie chirurgicala sunt libere
Bazinet si ureter libere
Glanda suprarenala de aspect obisnuit.
2. Materialul examinateste reprezentat de structura vasculara de tip venos cu lumenul mult dilatat ce contine un embol tumoral de tipul carcinom cu celule renale clare.
Aspectul cadreaza cel mai bine cu carcinomulcu celule renale subtipul cu celule clare;
In absenta reactiilor imunohistochimice specifice nu se poate exclude subtipul cromofob (Vim. CK7, CD10, RCC, EMA
pTEbNxMxLoV1R1 Stadiul III
C64.9 M8310?3

Si ultima analiza sosita azi:

Am primit la consult blocurile cu numerele originale 5362/13 si 5363/13 din care s-au efectuat cate o lama H-E. Din blocul 5362/13 s-au efectuat si sectiuni imunomarcante cu CD10, Vimentina si CK7.

Sectiunile din blocul 5363/13 sunt alcatuite dintr-un fragment de perete venos fara modificari notabile.

Sectiunile examinate din blocul 5362/13 au structura de parenchim renal+elemente de sinus; prezinta o tumora cu caracterele unui carcinom cu celule renale, subtipul cu celule clare si grad Furman 2. Asociaza arii hialine si degenerescenta mixoida. Profilul iminohistochimic al celulelor tumorale este urmatorul: CD10 - Pozitiv, Vimentina - Pozitiv, CH7 - Negativ

Diagnostic:carcinom cu celule renale, subtipul cu celule clare, grad Fuhrman 2 (in aceste sectiuni.



Astea sunt analizele.

Domnule doctor, aceste analize sunt 'bune' corelate desigur si stadiul bolii? Ce inseamna aceste rezultate?

Urmeaza, desigur, sa consultam si un medic oncolog dupa sarbatori
0
30-12-2013, ora 20:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu siguranta ca tumora a fost una mare, cu un risc mare de recidiva. exista, din pacate, si posibilitatea existentei metastazelor, fie ele si foarte mici, chiar in acest moment. pentru acest motiv consider ca examinarea trebuie completata cu un CT (computer tomograf) de torace, cu susbanta de contrast, daca creatinina permite acest lucru. de asemenea daca exista dureri osoase sau daca valoarea serica a ALKP (fosfataza alcalina) sunt ridicate, ar trebui sa faca o scintigrafie osoasa. La fel ar mai trebui sa aiba si niste analize de sange care sunt foarte importante, de tipul: creatinina, hemograma, sumar de urina, transaminaze, calcemie, etc, pe care nu pot decat sa banuiesc ca le are deja efectuate, dar cu siguranta ca ar fi utile inainte de consultul oncologic.
ati primit vreo recomandare dupa operatie, alta decat sa mergeti la consultul oncologic ?
0
30-12-2013, ora 21:32
valentin98
Nu este medic/terapeut
valentin98
Nu de la medicul chirurg! Ct-ul preoperator a fost facut cu substanta de contrast. Am fost cu analizele preoperatorii si cele postoperatorii la Oncofort (nu aveam analizele histopatologice inca) si i s-a recomandat:
'1.examen torace si scintigrafie osoasa (cu mentiunea ca daca este asimptomatic se pot face la controlul de 3 luni, impreuna cu CT abdomen si pelvis);
2. Analize de sange recente, postoperatorii inclusiv LDH.
3. Evaluare cu rezultat HP postoperator.
4. Eventual statine daca exista dislipidemie (scad, aparent, riscul de recidiva);
5. consult in caz de stadiul III pentru eventual studiu clinic'

In prezent ia statine. Si inainte de a se descoperii tumora lua statine

Intrebare:
PET - CT in este recomandat pentru a evidentia eventuale metastaze in stadiu incipient?

Nu stiu daca va ajuta pentru un eventual prognostic, varsta lui este de 43 ani.
0
31-12-2013, ora 00:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
PET/CT nu are un rol stabilit in cazul cancerului de rinichi. Poate fi util pentru a releva metastaze, dar CNAS nu aproba aceasta investigatie in acest caz.
Statinele sunt mai mult o speranta decat ceva concret in aceasta boala, in momentul de fata.
CT de torace (DECI PIEPT, caci cancerul de rinichi mai ales cu invazie in vena renala, poate sa fi dat deja metastaze in plamani) ar fi util sa-l aveti cat mai curand.
Scintigrafia este utila DACA are dureri de oase dar si daca are acea analiza numita FOSFATAZA ALCALINA crescuta in sange. verificati si asta deci!
Daca stadiul este III, deci nu exista metastaze, literatura de specialitate furnizeaza ratele de supravietuire la 5 ani ca fiind in jurul a 60%. Varsta tanara este un factor de prognostic bun, ca si faptul ca tumora primara a fost scoasa.
0
31-12-2013, ora 00:44
valentin98
Nu este medic/terapeut
valentin98
Multumesc pentru raspunsurile promte si clare. Imediat dupa Anul Nou "purcedem" la cele mentionate de dumneavoastra!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
377 comentarii 1 2 ..... 12 13

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul în care mutaÈ›iile genetice comune cauzează cancer renal
  •