carcinomatoza peritoneala - recomandari

40 comentarii 1 2
0
27-11-2013, ora 15:44
negara
Nu este medic/terapeut
negara
Buna ziua,
Speram sincer sa nu va scriu atat de curand, insa situatia ma determina sa va cer din nou opinia.Dupa prima cura de citostatice trebuia repetat Scorul Roma ale carui valori sunt relativ ciudate, astfel: initial HE4 avea valoarea de 865 acum este de 468, 97, iar CA 125 era de 818, 28, acum este de 1434, 92.La sfarsitul saptamanii va trebui sa inceapa cea de-a doua cura de citostatice, insa as dori sa ma lamuriti ce inseamna aceste mari diferente intre markarii tumorali.Ce reprezinta concret Scorul Roma, ce relevanta are( e vorba cumva de schema de tratament?) si cum se determina acesta raportat la cei doi markari tumorali, daca am pronuntat corect ( ce inseamna HE4 si CA125).Multumesc.
0
27-11-2013, ora 21:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
eu nu stiu prea clar cine insista cu scorul acesta ROMA in situatia de fata! el nu mai prezinta nicio utilitate acum. utilitatea lui este urmatoarea: la o pacienta pe care se vede o "masa" pelvina, la examen ginecologic sau ecografie, de exemplu, se face acest scor din valorile a 2 markeri, CA 125 si HE4 (niste substante care pot fi secretate de tumori), si astfel se prezice cam care e probabilitatea ca acea "masa" sa fie cancer. din moment ce in cazul de fata diagnosticul este cunoscut fara echivoc, respectiv CANCER OVARIAN METASTATIC, scorul ROMA devine inutil. ce mai conteaza este doar valoarea acestui CA 125 in a se evalua raspunsul la tratament. faptul ca este in crestere sugereaza ca boala nu prea raspunde la chimioterapie.
0
03-06-2014, ora 20:18
negara
Nu este medic/terapeut
negara
Buna seara,
Revin in atentia dv.dupa o absenta lunga si va solicit opinia in legatura cu rezultatul anatomo patologic ce-l voi descrie putin mai jos.Soacra mea a efectuat o serie de 5 sedinte de chimioterapie si se parea ca din punct de vedere imagistic lucrurile sunt o.k. A fost trimisa pentru mai multa siguranta la medicul ce a operat-o initial.Acesta spune ca de aceasta data a curatat tot si a procedat la extirparea ovarelor, dar se pare ca sunt atinsi si ganglionii.
Din pacate nu reusesc sa descifrez in limbajul comun rezultatul bioptic pe care il redau integral mai jos:
-adenocarcinom seros ovarian bilateral, moderat diferentiat(G2), infiltrant cu infiltrarea salpingelar si moderata reactie limfoida a stromei;
-epiplon:fragmente epiplon cu intinse infiltratii de adenocarcinom seros ovarian;
-ggl inghinali dr:3 ganglioni limfatici din care 1 ganglion prezinta infiltarte de adenocarcinom seros ovarian, iar ceilalti doi ganglioni prezinta hiperplazie foliculara, histiocitoza sinusala si degenerescenta adipoasa;
-ggl iliaca stg si dr: un ganglion limfatic cu histiocitioza sinusala..( nu reusesc sa inteleg aici scrisul-microcalcificari?) si degenerescenta adipoasa;
-corp uterin:cu fibroadenom uterin si focare de adenamiaza(?);
-col uterin:cervicita cronica nespecifica acitizata cu prezenta de chisturi Mabath(?).
Imi cer scuze daca amgresit unii termeni dar mi-a fost destul de greu sa descifrez scrisul.
As dori opinia dv legata de acest rezultat si recomandari cu ce s-ar putea face de acum incolo.
Cu respect si multumiri, S.N.
0
03-06-2014, ora 21:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci a fost operata dupa chimioterapie sau inainte de chimioterapie ? in orice caz, asta e maximul care se obtine la aceasta boala: remisie. cu monitorizare si, dupa ce se mai poate face, chimioterapie si la nevoie reinterventii, boala poate fi tinuta sub control, uneori si ani de zile! a facut chimioterapie intraperitoneala ?
0
03-06-2014, ora 22:12
negara
Nu este medic/terapeut
negara
A facut 5 sedinte de chimioterapie, dupa care a fost operata.In urma operatiei recente ( 12 mai ) i s-au recoltat probe bioptice, iar rezultatul este cel pe care l-am expus.Nu stiu de care chimioterapie a facut ceva cu carbaplatin daca spun bine si i s-au recomandat pentru protectie gastrica 2 tipuri de medicamente.Dupa operatie i s-a comunicat sa se prezinte din nou la Institut pentru alte sedinte de data acesta de radioterapie din cate am inteles, in functie de rezultatul operatiei.Ceea ce nu am inteles eu il constituie faptul daca sunt sau nu atinsi ganglionii limfatici si ce inseamna acest lucru.Medicul anatomopatolog i-ar fi spus initial ca este vorba de un grad 4, ulterior a revenit si a rezultat un grad 2.Multumesc
0
03-06-2014, ora 22:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
gradul se refera la altceva decat extensia bolii, care se exprima in STADIU, si in mod evident este unul avansat. pe de alta parte, daca a raspuns bine la chimioterapie si a fost operata cu succes, este "de bine", cu prognostic bun, dupa cum am zis si mai sus, cu sanse la prelungirea semnificativa a vietii. se indica, intr-adevar, completarea chimioterapiei. nu este indicata radioterapia, in mod normal, doar daca nu exista niste indicatii deosebite, dar de rutina nu se face la cancerul de ovar. felicitari, mult succes ! va doresc o remisie indelungata !
0
05-06-2014, ora 04:18
Paulettepufi
Nu este medic/terapeut
Paulettepufi
Buna seara...mama mea a fost operata acum 7 saptamani de ocluzie intestinala si au descoperit o tumoare...asa scrie pe biletul de iesirea din spital:scrie diagnostic: tumora sigmoidiana stenozanta in virola, ocluzie intestinala, ascita carcinomatoza, adenopatie mizosigmoidiana, iminenta de perforatie diastatica de cec jcc cls.2 nyha, fibrilatie atriala, stenoza mitrala, reactie depresiv anxiosa. Rezectie segmentara sigmoidiana, anus iliac stang maturat pe masa, lavaj peritonial...am si biletul de la patologie dar nu inteleg mai nimic si rezultatul de la tomografie spune ca nu are afectat nici un organ... A terminat un rand de chimio face cu xeloda si nea spus cineva sa ii dam Nicolit deja are o luna cu el... Maine incepe a doua runda de chimio... Ea se simte bine mananca vrb cu noi chiar iese la plimbare seara. Ajutatima si pe mine va rog din suflet. Nu inteleg nimic din ce se intampla in jurul meu.. Deja sant cu un psicolog ca sa pot merge mai departe... Va multumesc frumos
0
05-06-2014, ora 10:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mi-ai scris, cred de mai multe ori, pe privat si ti-am raspuns, chiar ti-am dat o adresa de mail unde poti pune toate documentele, dar nu ai revenit. ma face sa cred ca nu ai verificat mesajele. care este intrebarea ?
0
05-06-2014, ora 17:59
Paulettepufi
Nu este medic/terapeut
Paulettepufi
Numai pot sa intru pe privat. Vam scris de mai multe ori si stiu ca mi-ati raspuns dar nu pot sa intru sa vad raspunsul nu ma lasa nustiu de ce.. Va multumesc frumos asta e -* Dóar as vrea sa ma ajutati si pe mine sa imi spuneti ce inseamna toate diagnosticurile astea as mai vrea o a doua parere... Nu vreau sa deranjez... Multumesc pentru timpu dumneavoastra


(*modificat de admin)
0
05-06-2014, ora 19:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ei... nu stiu ce sa iti zic. evident ca POTI, cum naiba sa nu poti ? daca ai intrat de mai multe ori si ai scris, poti sa vezi raspunsurile. trebuie sa dai click unde scrie ce/cate mesaje primite ai. adreseaza-te unui administrator, caci pe public nu se pot pune adrese de mail sau date personale/de contact! ti-am scris pe privat o adresa unde poti scrie si poti atasa orice document, etc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
40 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: