Ce ar trebui sa fac daca m-a muscat o capusa?

27-09-2018
Ignea87
Nu este medic/terapeut
Ignea87
Buna seara!
In urma unei plimbari cu bicicleta prin padure, am fost muscat de o capusa, insa nu am depistat-o decat in a 4-a zi, cand aceasta cred ca s-a hranit destul si s-a hotarat sa ma paraseasca. Am indepartat-o foarte usor cu un servetel, a ramas vie si am pus-o intr-o cutiuta, dupa care m-am dus cu ea la medicul de familie. Medicul mi-a spus sa stau linistit, daca am scos-o intreaga si zona nu e inflamata, atunci nu e problema, insa neinspirandu-mi prea multa incredere, m-am hotarat sa duc capusa la clinica de parazitologie si boli parazitare, unde analizand capusa, au constatat ca este specia Ixodes ricinus(cea care poate purta boala Lyme), stadiul de dezvoltare: nimfa, rostrum complet, hranită. Mi-au zis de acolo sa urmaresc daca locul muscaturii se mareste ca si roseata si daca se face ca o tinta, ca altceva nu am ce sa fac pana nu trec vreo 6 saptamani, si doar dupa pot face analizele IgG si IgM pentru Lyme, care daca ies pozitive, trebuie luat antibiotic(Dixiciclina) timp de 21 de zile. Intrebarea mea este daca pana atunci nu se poate face nimic preventiv? Zona muscaturii nu e inflamata, e doar semnul muscaturii si foarte putin rosu in jurul ei, cat unghia de la degetul mic. Nu as putea sa iau antibioticele de pe acum, preventiv? Ar dauna cu ceva?
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scot căpușa - prin tragere sau rotire?
  • Repelente împotriva căpușelor
  • Profilaxia bolii Lyme după mușcătura de căpușă
  • Metode de evitat pentru îndepărtarea căpușei
  • Prevenirea mușcăturii de căpușă
  • Gelul cu acțiune antibiotică ce poate preveni boala Lyme
  • Substanța de tip ciment secretată de căpușă ar putea fi folosită ca bioadeziv pentru țesutul uman
  • Atenție la căpușe!
  • Mușcătura de căpușă ne expune riscului pentru 6 boli extrem de grave
  •