ce boala este?
Este vorba despre mama mea si as aprecia mult daca o sa primesc un raspuns la problema ei. Mama, are 51ani, este din Resita si de ~1 an de zile sufera de dureri foarte mari in regiunea inimii.A fost la diferiti medici de inima din oras chiar si la Clinica de cardiologie din Timisoara.A urmat tratamente, a facut testul de rezistenta la efort(aici a avut o crestere mare a tensiunii arteriale, dar nu a intrat inima in fibrilatie);am inteles ca EKG arata mici probleme la inima, dar medicii spun ca nu justifica durerea intensa. Durerile nu apar la efort, pot apare chiar la 7-8 zile de la efortul facut, sau durerea apare din senin, cu cresterea, sau nu, a tensiunii arteriale. Problema este ca nimic nu scade durerea, dar daca sta intinsa la orizontala durerea devine mai usoara.Nu mai stie ce medicamente sa ia.Va rog dati-mi un raspuns.
2 comentarii
Oricum ar fi, problema pare de competenta medicului cardiolog. Daca mama dvs a fost la clinica de cardiologie si nu i s-a pus nici un diagnostic, noi nu putem sa ne dam cu parerea peste acei medici care i-au facut si un examen clinic si explorarile necesare.
Aceasta durere atipica pare o angina pectorala instabila, dar doar un cardiolog poate pune diagnosticul, si numai dupa un consult real.
Sfatul meu: mama dvs trebuie sa mearga din nou la cardiologie si sa explice simptomele, eventual in urma tratamentului. Este normal sa mergi la control dupa un consult initial, cu atat mai mult cu cat simptomele nu au disparut. Medicul trebuie sa stie evolutia in dinamica.
Multa sanatate mamei dvs.
Aceasta durere atipica pare o angina pectorala instabila, dar doar un cardiolog poate pune diagnosticul, si numai dupa un consult real.
Sfatul meu: mama dvs trebuie sa mearga din nou la cardiologie si sa explice simptomele, eventual in urma tratamentului. Este normal sa mergi la control dupa un consult initial, cu atat mai mult cu cat simptomele nu au disparut. Medicul trebuie sa stie evolutia in dinamica.
Multa sanatate mamei dvs.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3Boala de inima?
- 3Am o boala de inima?
- 1boala de inima si acupunctura
- 2am dureri de inima la frig, la efort, la emotii mai puternice
- 2durere in zona inimii, furnicaturi, amorteli degete stanga
- 3durere in inima
- 6Dureri la inima! valva care nu isi face treaba corespunzator
- 3Dureri in zona inimii
- 8Stres, anxitate sau altceva?
- 3Dureri in zona Inimi
- 3brusc simt o apasare pe inima
- 2Durere de inima si piept
- 14uneori am dureri de inima cand incerc sa respir adanc
- 1Dureri de inima cu antecedent de accident vascularcerebral
- 1Durere in zona inimi sau altceva?!!
- 0Durere inima De ce
- 3Durere apăsătoare în zona inimii
- 2Durere de inimă?
Mai multe informații despre: durerea de inima
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: