ce este tumoare ovariana mucinoasa de tip bordeline?

07-11-2013
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
buna ziua, as dori daca puteti sa-mi spuneti ce este tumoare ovariana mucinoasa de tip bordeline{tumoare poliferativa atipica mucinoasa}subtip seromucinos{de tip endocervical}cu pronostic bun {rar asociat unui carcinom intraepitelial sau microinvaziv, in acest caz pastrandu-si comportamentul clinic indolent}. acesta este rezultatul histopatologic.va rog daca stiti ce este sa-mi scriti.va multumesc anticipat
34 comentarii 12 Înainte ›
0
07-11-2013, ora 13:37
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
imi poate raspunde si mie cineva la intrebarea care am pus-o, stau intrun stres continuu ca nu imi raspunde nimeni.va rog mult daca stiti ceva scrietimi
0
07-11-2013, ora 14:38
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ar trebui sa mai scrie acolo si stadiu...dar oricum trebuie sa mergi la oncolog pentru a cere opinia..si a stabili daca vei urma un tratament..
Oricum ai ajuns la medic in timp util...tumora este la limita dintre benign si malign.
0
07-11-2013, ora 14:42
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
nu am nici un stadiu scris atat scrie la concluzie de la laborator histopatologic
0
07-11-2013, ora 20:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai fost operata ? ce fel de operatie ai facut ?
0
07-11-2013, ora 20:18
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
am fost operata de chist ovarian ecladat si sa facut anexectomie dreapta cu ablatia chistului ovarian
0
07-11-2013, ora 20:22
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
as dori daca stiti sa-mi spuneti daca e grav cum au iesit analizele si ce trebuie sa fac. va multumesc anticipat
0
07-11-2013, ora 20:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ar fi foarte util daca ai avea mai multe detalii medicale de dat. 2 ma intereseaza in particular: protocolul operator (eventual un sumar din biletul de externare de cand te-ai operat) si detaliile examenului histopatologic. inafara de asta, ce recomandari ai primit de la medic dupa operatie ?
0
07-11-2013, ora 20:41
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
m-am operat in data de 25.09.2013cu diagnosticul de chist ovarian eclatat cu continut peritonialin cantitate mare, se efectueaza punctia douglasului extraganduse lichid seroalbiciossi se trimite pt ex bacteriologic si citologic.rezultatul bacteriologic negativ, rez citologic fara celule atipice si se intervine chirurgical anexectomie dreapta cu ablatia chistului ovarian.buletinul histopatologic ; glandele ce par in stroma nu au caracter invaziv, se considera ca efect al sectionarii, iar stratificarea nucleara este doar focal mai exprimata, fara caractere citologice atipice specifice unui carcinom.
0
07-11-2013, ora 20:45
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
am facut si un rmn abdominal pelvin cu substanta de contrast si a iesit formatiune chistica anexiala stanga [nu se poate exclude un chist folicular] fara determinari secundare hepatice sau ganglionare.
0
07-11-2013, ora 20:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
lucrurile arata favorabil! este vorba de o tumora cu risc foarte mic de recidivare, care nu se preteaza la un tratament suplimentar, ci mai degraba la urmarire, dupa un plan coordonat cel mai bine de un oncolog. ca atare ar trebui sa vezi un oncolog, daca nu ai vazut deja unul. asta e tot ce ai de facut.
0
07-11-2013, ora 20:57
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
va multumesc din suflet, m-am mai linistit.
0
07-11-2013, ora 21:01
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
deci nu este nevoie de alta operatie sau de chimioterapie ca asta ma speriat cel mai tare
0
07-11-2013, ora 21:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cel mai probabil nu. pentru a certifica asta ai nevoie sa te consulti cu un oncolog.
0
07-11-2013, ora 21:52
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
multumesc din suflet pt raspuns
0
08-11-2013, ora 00:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !
0
10-11-2013, ora 21:54
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
buna seara, am fost cu analize de la histopatologic la iocn cluj si doamna doctor a spus ca nu sunt rele doar ca da la comisiea de acolo sa vada si ei si sa revin la dansa cu un tel sa-mi spuna ce a decis comisia. acum intrebarea mea este catre dumneavoastra ar putea sa fie ceva rau sa fie nevoaie de operatie sau tratament chimio.va rog mult sa-mi raspundeti sa stiu la ce sa ma astept, va multumesc anticipat.
0
11-11-2013, ora 10:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum am spus, cel mai probabil nu va fi nevoie de alt tratament. de operatie aproape sigur nu, dar nu stiu sa zic daca a fost evaluat si celalalt ovar al tau (poate prin punctie, etc.), este posibil ca oncologii sa considere oportuna administrarea catorva cicluri de chimioterapie, asta nu pot sa iti spun fara sa cunosc cazul tau in detaliu (evident ca sunt niste elemente care imi lipsesc). si pentru aceasta, sansele sunt destul de mici, dar acest lucru este posibil. ceva "rau" cu adevarat nu e, cel mult a fost, dar acum se va dori luarea unor masuri de precautie cat mai bune.

in orice caz, medicii iti vor prezenta niste optiuni, nu te vor obliga sa faci nimic. tu esti cea care va trebui sa aleaga, motiv pentru care trebuie sa te mentii cat mai bine informata.

in concluzie, ce se poate propune:
- urmarire la distanta cu examen clinic, ecografii, poate un RMN, analize biologice, markeri tumorali - la intervale regulate;
- biopsie sau scoaterea si celuilalt ovar (in functie si de ce varsta ai, ce antecedente prin familie, daca doresti sau nu sa faci copii din acest moment, etc)
- eventual chimioterapie, probabil 4 cicluri, cu scopul teoretic de a ucide boala canceroasa microscopica ce este posibil sa fi ramas; consider ca beneficiul pentru asta va fi cantarit tot in functie de ce am scris in paranteza anterioara.

acestea sunt lucrurile pe care cel mai probabil le discuta si comisia, care evident va gasi un raspuns cat mai bun, iar concluziile le vei discuta cu oncologul. asteptam totusi sa ne spui ce vei discuta cu el, poti evident sa il intrebi si tu lucruri, poate chiar dintre acestea discutate aici de noi.
0
11-11-2013, ora 11:59
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
va multumesc mult pt raspuns si o sa va tin la curent cu sanatatea mea, am fost si la medicul care ma operat si i-am aratat rezultatul de la rmn, acolo scrie asa la nivelul lojei anexiale stangi se pune in evidenta un chist cu diametru de 23 mm cu un sept fin in interior.fara lichid de ascita, medicul meu mi-a spus ca acest chist se tin sub control prin medicatie si nu e nimic grav.eu am 40 de ani si de aceea am intrebat daca este nevoie de alta operatie.rezultatele celelalte le-am aratat si medicului si a a spus ca nu e nimic grav, acum astept raspunsul de la cluj sa vad ce decid si ei.va multumesc anticipat
0
11-11-2013, ora 20:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere, asteptam vesti !
0
12-11-2013, ora 14:29
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
buna ziua revin cu rezultatul de la doamna doctor oncolog din cluj ; mi-a spus sa repet marcarul ca 125si pe urma sa revin la dansa ;acum intrebarea mea este marcarul ca 125 inainte de operatie era 60 acum eu daca am un chist pe ovarul stang de 22 mm marcarul poate fi crecut din aceasta cauza va rog sa-mi spuneti, dansa a spus ca in functie cum iese marcarul decide daca trebuie facut chimioterapie sau nu. dansa mi-a spus ca tot 4 luni trebuie facut acest marcar.acum va rog sa-mi spuneti eu daca am 2 luni de la operatie pot sa repet acum marcarul si sa merg la dansa.va multumesc
0
12-11-2013, ora 14:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sigur ca poti, ar fi chiar indicat de stiut care e valoarea acum.
0
12-11-2013, ora 15:06
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
nustiu inca valoarea ca astazi am vorbit cu doamna doctor si mi-a spus sa fac acest marcar ca 125 dar nustiu exact daca din cauza chistului celalat sa imi iasa valoare mare si sa fiu nevoita sa fac chimiterapie, sunt tare confuza, am programare pe maine la medicul ginecolog si sper din suflet sa fie bine.acum nustiu cand e indicat sa fac acest marcar si daca ar fi o problema daca il fac mai tarziu, va rog sa-mi spuneti un sfat cum sa procedez
0
12-11-2013, ora 15:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
decizia de a face chimioterapie nu va sta numai in care e valoarea markerului; daca chistul e benign, el cu siguranta nu determina cresteri semnificative, mai ales la aceste dimensiuni mici, ale CA 125. fa markerul si prezinta-te la oncolog cat mai curand !
0
12-11-2013, ora 15:16
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
va multumesc mult si va mai rog ceva, exista posibilitatea sa fac chimioterapie sau nu in functie de marcar cu a spus doana doctor.acesta a fost raspunsul dansei sa fac marcarul dupa aceasta operatie care mi-a fost facuta si pe urma imi spune ce este de facut, sunt total debusolata ca nustiu la ce sa ma astept, eu nu doresc chimioterapiemi-e foarte frica numai sa pronunt acest cuvant.va multumesc pt intelegere
0
12-11-2013, ora 21:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce anume spui ca ma rogi ?
0
12-11-2013, ora 21:48
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
va rog sa-mi raspundeti sincer si la obiect rezultatul care l-am prezentat este cancer sau nu si de ce natura ar putea fi de mi sa cerut sa fac markarul ca125 si mi-a spus ca in funtie de el trebuie facut chimioterapie sau nu. nu se poate numai sub observatie.va multumesc pt intelegere
0
12-11-2013, ora 22:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, conform rezultatului histopatologic, este cancer. mai bine zis "a fost". totusi unul mic si foarte putin agresiv. chistul din celalalt ovar nu pot sa-ti spun ce e, nu se poate spune decat scos si pus la microscop; asa ca nu cred ca exista alta sansa decat de a fi tinut sub observatie.
0
12-11-2013, ora 22:33
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
va multumesc pt intelegere si acordarea dv, acum revin din nou si va adresez urmatoarele, , afost ce inseamna ca nu mai exista sau exista riscul sa mai fie ca nu am inteles. cu chistul celalalt nu este problema mi sa spus de la domn doc ginecolog.trebuie tinut sub observatie prin analize, credetima ca de cand am fost la cluj sunt total debusolata si nici nu mai stiu ce sa mai cred. va multumesc anticipat si o sa va tin la curent cu sanatatea mea.
0
13-11-2013, ora 23:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, A FOST, adica nu mai este, a fost operat, scos, indepartat, etc. exista totusi un risc minimal teoretic sa mai existe vreo celula maligna, dar... cum zic... teoretic, lucru pentru care ar putea ajuta, tot teoretic, chimioterapia. practic insa, e imposibil de zis.
0
14-11-2013, ora 09:02
anagantner
Nu este medic/terapeut
anagantner
multumesc pt raspuns, acum revin cu amanunte noi ;am fost la control ginecologic la medicul meu care ma operat si toate sunt bune, chistul cel aveam pe ovarul stang nu mai este, , nu sa vazut nici un chist la ex ecografic.pe buletinul ecografic scrie asa uter i A, si ex clinic ginecologic scrie asa ; uter AVF de dimensiuni normale cu edometru normal dezvoltat, ovarul stg de dimensiuni normale de 2, 68/1, 78.anexa dr lipsa...la ex clinic scrie asa sfera genitala libera fara modificari patologice la nivelul zonei anexialei drepte.acum urmez sa-mi fac analiza ca-125 si mi sa spus ca nu trebuie sa-mi fac griji ca nu are de ce sa creasca, si sa merg lael cand am rezultatul.va multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: