ce fel de infanrix se face la 4 luni?

19-11-2008
blondylyne
Nu este medic/terapeut
blondylyne
am o foarte mare nelamurire. am o frumoasa domnisoara de 4 luni si trebuie sa facem vaccinul.am optat pentru infanrix pentru k am inteles k este mai bun decat cele gratuite. la 2 luni am facut infanrix hexa. acum doctorita mi-a spus sa iau infanrix penta - fara vaccin hepatic. am fost la farmacie si mi-a spus ca penta are hepatitic si mi-a dat infanrix ipv-hib. doctorita de familie mi-a zis ca nu e bun. ce fac?????? care trebuie sa il cumpar????va rog raspundeti-mi!!!!
11 comentarii
0
21-11-2008, ora 17:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuia sa te alaturi si tu cu copilul tau sutelor de mii de copii care fac vaccinarile dupa schema programului national de vaccinare cu vaccinul gratuit distribuit de minister.Nu exista vaccin mai bun sau mai slab.Vaccinul e vaccin ;odata ce l-ai facut te protejeaza contra unor boli.Roaga medicul tau de familie sa se intereseze la epidemiologul care-i distribuie vaccinul si-i controleaza vaccinarile daca poti sa faci si la 4 luni si la 6 luni vaccin hexa, caci eu am impresia ca se poate.Dar trebuie sa intrebe.
0
10-02-2009, ora 20:14
jemans
Nu este medic/terapeut
jemans
hmmm. infarixpentaca asa am facut si noi si e bine !!!!
0
11-02-2009, ora 18:57
ninja
Nu este medic/terapeut
ninja
La patru luni se face Infanrix penta.Infanrix hexa se face la 2 si la 6 luni.Asta iti pot spune din proprie experienta
0
12-02-2009, ora 14:11
gilia
Nu este medic/terapeut
gilia
Vaccinul infanrix pentavalent se face la 4 luni. Infanrix hexavalent le 6 luni. Exista diferente intre vaccinurile infanrix si cele distribuite gratuit. Daca intrebi medicul pediatru al copilului iti va spune. Si eu am facut la al meu baietel infanrix si nu a avut nici un fel de reactii adverse. Daca faci cel distribuit gratuit, copilul nu are voie sa iasa afara, poate face febra, nu are voie sa ia nici un fel de tratament injectabil in caz ca este nevoie aprox. o luna. De aceea eu am optat pentru infanrix si nu a avut nici un fel de reactie, l-am scos afara la plimbare i ziua urmatoare vaccinului, nu a facut febra, a fost si este foarte vioi. Deci intr-un cuvant decizia iti apartine ce fel de vaccin ii faci copilului. Daca faci cel gratuit si cabinetul dr. nu primeste destule vaccinuri intr-o luna cand trebuie sa-l faci, te amana si atunci ce ai revolvat, la noi s-a intamplat la alte cabb med. care nu au primit nici un vaccin intr-o luna., dar asa il ai in geanta si-l face copilului si ai mai trecut peste o " durere de cap."
0
12-02-2009, ora 20:37
blondylyne
Nu este medic/terapeut
blondylyne
multumesc mult pentru raspunsuri. intre timp am crescut si am facut si infarix de 6 luni (hexa). pana la urma m-am dumirit cu infarixul de 4 luni era cel penta...doctoritza de familie nu a reusit sa ma clarifice asa ca am fugit la pediatra. e totul ok. multumesc mult
0
25-03-2009, ora 18:14
rossana_28
Nu este medic/terapeut
rossana_28
eu am luat pt baietelul meu la 4 luni infanrix ipv- hib si a fost f bun. nu stiu de ce ti s-a spus ca nu e bun.e adevarat ca se gaseste mai greu.eu abia l-am gasit in brasov.si la 1 an mi s-a spus ca tot acesta trebuie cumparat
0
26-03-2009, ora 14:35
ancacornel
Nu este medic/terapeut
ancacornel
buna ziua.sunt din piatra neamt si am un bebe de 5 luni.iata schema vaccinului infanrix prescrisa de dr.epidemiolog Pipirigeanu:infanrix hexa(2luni), infanrix IPV+HIB(INLOCUITOR-PENTAXIM)-4
0
26-03-2009, ora 14:37
ancacornel
Nu este medic/terapeut
ancacornel
infanrix hexa la 6 luni iar la 1 an-infanrix IPV+HIB
0
05-09-2010, ora 14:11
mimi.luk
Nu este medic/terapeut
mimi.luk
buna ziua, am si eu 2 intrebari, daca poate cineva sa-mi raspunada, multumesc f. frumos.
am un bebe de 5 luni jumate, pana acum inca nu i-au facut vaccinul de la 2 luni si cel de 4 luni. Se pare ca nu au primit.m-am suparat pe situatie si tocmai am cumparat infarix hexa. In urma cu cateva zile am terminat un tratament cu Augmentin (luase gripa de la mine), ar fi un impediment sa-i fac vaccinul acum?(inca nu am vorbit cu medicul de fam.)
Am citit pe forum ca, daca incep vaccinarea cu infarix ar fi indicat sa continui tot cu infanrix.imi poate cineva explica care ar fi schema cu infarix si care este durata intre vaccinuri (trebuie sa recuperam ca suntem destul de ramasi in urma)??
MULTUMESC!
0
06-09-2010, ora 10:05
rossana_28
Nu este medic/terapeut
rossana_28
din cate stiu eu inca ii mai poti face vaccinurile de 2 si 4 luni dar se vor decala toate celelalte. adica: acum il faceti pe cel de 2 luni(infanrix hexa) peste doua luni pe cel ce trebuia facut la 4 luni si tot asa. in ceea ce priveste sanatatea copilului in momentul vaccinarii acesta trebuie sa nu aiba febra sau sa fie racit pentru ca pot aparea complicatii.iar schema vaccinarii cu infanrix este urmatoarea: 2 luni infanrix hexa; 4 luni infanrix ipv+hib; 6 luni inf hexa si 1 an - penta. acum un an cand baietelul meu a facut 1 an nu se mai gasea infanrix si am fost nevoita sa-i fac pentaxim care este la fel cu infanrix penta.multa sanatate
0
06-09-2010, ora 10:15
mimi.luk
Nu este medic/terapeut
mimi.luk
multumesc rossana, azi discut cu medicul de fam.am postat intrebarea la durata intre vaccinuri si mi-a explicat o d-na doctor.acum sunt linistita. multumesc si sanatate multa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de zece luni
  •