ce sa fie oare

10-06-2012
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
am dureri abdominale mai exact de burta ciclu este intirziat aproape 16 zile am facut trei teste de sarcina si imi ies negative va rog sami spune cineva ce poate fi sunt speriata
9 comentarii
0
14-06-2012, ora 12:32
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
am aproape 20 de zile de intirziere nu am ajuns inca la un medic va rog sami dati un raspuns
0
17-06-2012, ora 14:07
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Din pacate nu iti putem da un diagnostic. Trebuie sa te vada un medic- programeaza-te la o consultatie, cauzele pot fi multiple, in afara de sarcina, o dereglare hormonala, probeleme cu ovarele etc.
0
18-06-2012, ora 19:07
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
multumesc tare mult in sfirsit sint linistita mia venit ciclu si asi dori sa va spun ca da stiu ca am niste chisturi mai mici dar mai am si alte probleme cu sistemul nervos amstari de neliniste de la stomac ma doare mereu in piept si multe alte simptome rele care numi da pace de vreo 3, 4 ani am facut si un ekg si doctorita de la urgente mia spus ca nu sint modificari in fiecare zi am starile astea va mutumesc
0
20-06-2012, ora 13:35
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
si aceasta dereglare hormonala a fost oare si anul trecut cind mi s-a intimplat sa am ciclu 2saptamini si vreo 3 zile?am 34 ani si am 2 fetite mari 14 ani si 12 ani.In urma cu citiva ani mai miam dorit un copil, dar nu mai reusesc sa tin sarcina si am fost la control de vreo 3 ori si mi sa spus ca asi avea un uter fibromatos sau chisturi ovariene. DE ramas insarcinata am ramas dar am dureri si cind ajung in luna a doua incep sa am contractii si singerez dar nu mult si asa am primit diagnosticul de sarcina oprita in evolutie DE atunci nu am mai incercat sa mai ramin insarcinata OARE DIN CAUZA SISTEMULUI NERVOS SA MI SE INTIMPLE ASTA?MENTIONEZ CA;nu prea am contact sexual
0
21-06-2012, ora 18:19
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Pt chisturi ai luat tratament? pt dereglarea hormonala?
Sunt f multe elemente de verificat cand mergi la un control OG de specialitate. Adevart, nici stresul nu ajuta, si acesta poate cauza dereglari hormonale...
0
21-06-2012, ora 19:26
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
pentru chisturi da si am fost la ginecolog si mi spus ca sau retras acum nu stiu dar pentrudereglare hormonala nu pentru ca nu mia intirziat niciodata ciclu il am de la 13 ani si pe fiecare luna
0
22-06-2012, ora 10:08
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Solutia este sa mergi la consult OG/ poate si o eco si analize de specialitate.Doar asa vei putea gasi raspuns/tratament. Nici un medic nu iti poate da un diagnostic fara sa te vada.
0
22-06-2012, ora 11:17
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
multumesc mult pentru sfatul pe care mi-l dati
0
19-07-2013, ora 13:43
Cristina001
Nu este medic/terapeut
Cristina001
in legatura cu respiratia grea si alte simtome pe care le-am mai citit in subiectele tale...am avut multe din ele, palpitatii, nu putam sa respir, imi amoreau mainile ma simteam obosita si multe, majoritatea oamenilor mi-au spus ca sunt atacri de panica, ca sunt eu prea fricoasa, ca pun la suflet orice, da nu zic nu insa acum 3 ani am avut starile astea si am luat magneziu(imi spusese cineva ) si imi trecuse...acum cateva luni aveam din nou aceleasi stari, din nou ceilalti :'nu ai nimic, e de a tine, de la cap'...nu am ascultat...si am luat magneziu, am citit si multe despre el...Uite ce poate cauza lipsa lui in organism..sper sa iti fie de folos cu ceva(in caz ca mai ai probleme), bine ca si lipsa lui cauzeaza atacuri de panica..sunt multe..


Deficitul de magneziu în organism

Aportul zilnic de magneziu necesar organismului este de 300-500 mg, pe care, în mod normal, ar trebui să îl asimilăm din hrana noastră cea de toate zilele. Din păcate, alimentele zilelor noastre sunt foarte rafinate, obţinute printr-o agricultură chimizată şi modificată genetic, aşa încât, adesea, acest mineral ajunge să ne lipsească, iar simptomele nu întârzie să apară. Primul care ne atrage atenţia despre lipsa magneziului este sis­temul nervos - apar durerile de cap, meteosen­sibili­tatea, senzaţia de oboseală, crampele musculare.
MAGNEZIUL ORGANIC - mineralul vieţii

A­tunci când suntem mai vulnerabili din punct de vedere emoţional, lipsa magneziului se manifestă şi prin an­xietate, atacuri de panică, nervozitate şi un compor­tament agitat. Dacă deficitul de magneziu se accen­tuează, apar stările de greaţă şi vomă, insomnia, stările de agitaţie psihică, urmate de oboseală foarte puter­nică, iar alături de atacurile de panică şi de anxie­tate, pot apărea şi simptome precum frica de spaţii deschise, frica de aglomeraţie, de întuneric etc. Lipsa magneziului din organism afectează şi sistemul nervos periferic, lucru manifestat prin amorţirea mâinilor şi picioarelor, adaptarea difi­cilă la frig. Cel mai periculos este deficitul de mag­neziu pentru cardiaci, la care bătăile inimii devin neregulate, capacitatea de efort scade, ten­siunea arterială devine oscilantă, crescând riscul de infarct miocardic şi de accident vascular. Ade­seori, lipsa magneziului din organism, coro­bo­rată cu stresul şi oboseala, poate duce şi la schim­­bări incredibile de comportament: persoa­nele care de obicei sunt relaxate, tonice şi încrezătoare de­vin tensionate, instabile şi pesimiste. De multe ori apar şi modificări de comportament alimentar, cum ar fi pofta de mâncare nocturnă sau pofta nebună de cio­co­lată. La femei, pot apărea schimbări ale ciclului men­strual, care devine neregulat, cu crampe puternice şi sângerări prelungite.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile menstruale?
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Cele mai bune metode de a scăpa de crampele menstruale
  • Dureri menstruale puternice - cauze, tratament, remedii, sfaturi utile
  • Durere de burtă
  •