Ce trucuri folosiți că să slăbiți?

17-12-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Aveți secrete sau suplimente, diete, preparate, mici trucuri că sa sporiți in plus procesul de slabire?Care sunt acelea?
4 comentarii
1
17-12-2020, ora 17:55
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Secretul e secret nu., uite ce faci, reduci mincarea la jumatate, dimineata maninci cel mai bine, la prinz 1/2 din orice ai minca tu ( daca faci o friptura si-ti recomand pr gril, sa fie la jumatate) si seara ori nu maninci ori un iaurt. Numai bine
0
26-01-2021, ora 15:39
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Bună ziua,

Obiectivul atunci cand se vizeaza reducerea greutatii nu este neapart cat de rapida este scaderea, ci cat de sustentabila este si cat de sanatoasa.

Pe langa deficitul caloric care e o conditie pentru optimizarea greutatii, trebuie asigurat un aport optim de nutrienti. Desi suntem tentati sa scoatem tot mai multe alimente din alimentatie despre care credem ca „ne ingrasa”, e important sa fim atenti la ce anume trebuie sa includem pentru a creste calitatea dietei - legume, nuci, seminte, cereale intergle, proteine de calitate. Un organism bine hranit va tinde sa ajunga la greutatea ideala. In caz contrar, va fi denutrit si va fi tot mai rezistent la strategiile de scadere in greutate.

Mai mult decat atat, scaderea in greutate pe baza pierderii de apa si scadere a masei musculare ar putea fi in detrimentul obiectivului pe termen lung - mentinerea.

Singurul lucru care poate „accelera” metabolismul ramane conservarea si/sau cresterea masei musculare. De aceea scaderea in greutate se face progresiv, din grasime, asigurand suficiente resurse pentru a hrani musculatura.

Prin urmare nu orice scadere in greutate este avantajoasa pentru organism sau pentru obiectivele de greutate. In mod cert unele decizii, chiar daca promit o scadere mai accelerata, va pot sabota in ceea ce priveste mentinerea rezultatelor.

Pentru mai multe informatii privind alimentatia echilibrata, va recomand articolele urmatoare:
- https://dieta.romedic.ro/mici-schimbari-in-dieta-care-te-vor-ajuta-sa-slabesti
- https://dieta.romedic.ro/recomandari-nutritionale-in-functie-de-sex-greutate-si-activitate-fizica
- https://dieta.romedic.ro/greseli-frecvente-care-te-readuc-la-greutatea-initiala-dupa-ce-ai-slabit
- https://www.romedic.ro/tin-o-dieta-dar-nu-scad-in-greutate-unde-gresesc-0P36433

Prin urmare, sper sa luati cele mai bune decizii pentru sanatatea dvs.

Multa sanatate,

Mihaela Acasandrei
Nutritionist Dietetician
0
05-11-2021, ora 10:00
greengo
Nu este medic/terapeut
greengo
Buna

Daca doresti poti scrie si tu pe grupul pe care l am facut eu aici vezi unde gasesti titlul "Vreau sa slabesc aici" acolo scriu zilnic ce mananc si ce sport fac bazandu ma pe ideea ca trebuie sa consum mai putine calorii decat am nevoie pentru ca ceea ce cu adevarat duce la slabit e nr de calorii mai redus si nimic altceva de asemenea e deosebit de importanta alegerea alimentelor sanatoase sa cuprinda in total intr o zi proteine vitamine grasimi carbo si minerale si evident consum de apa de 2 litri minin doar ca eu personal m am obisnuit de copil sa mananc oricand si foarte nesanatos e greu pentru mine am pofte de mancare mari si pe care abia le pot stapani ma gandesc mereu la dulciuri si la alte prostii din aceasta cauza nu pot sa mananc sanatos dar pe viitor sper sa pot asa ca deocamdata ma multumesc asa adica sa mananc mancare nesanatoasa dar macar sa slabesc

Daca vrei vino si tu sa ne sustinem in acest proces de slabire
0
05-11-2021, ora 10:05
greengo
Nu este medic/terapeut
greengo
Deci "secretele" cred ca sunt urmatoarele

1) sa scrii tot ce mananci intr o zi si ce sport faci astfel ai o imagine clara asupra alimentatiei tale si esti mai atent

2) sa iti calculezi necesarul de calorii zilnic si sa scazi intre 500 si 1000 de calorii ca sa slabesti iar dupa ce determini numarul de calorii care te ajuta la slabit sa incerci sa nu il depasesti

3) sa faci sport atat cat poti

4) sa ai pe cineva alaturi pe acest drum de aceea am vrut sa fac aici acest grup

Daca ai pofte multe si nu te poti abtine si iti este greu sa mananci mancare sanatoasa atunci incepe sa aplici cele patru asa zis secrete de mai sus pentru a slabi apoi poate va fi mai usor si se va putea alege si mancaruri mai sanatoase
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.