cedax si anticonceptionalele

27-06-2011
elenamarinela22
Nu este medic/terapeut
elenamarinela22
imi cer scuze m-am grabit si nu am stiut unde scriu.amnevoie de un raspuns concret:cedax poate influenta efectele anticonceptionalelor?amluat karissa la sfatul ginecologului in conditiile in care am 8 luni de cand am nascut.am inceput prima folie si la al 14-lea drajeu a trebuit sa iau cedax pt ca am un singur rinichi si am facut o infectie urinara.nu am luat decat 2 zile dar vreau sa stiu daca treb sa-mi fac probleme pt vreo sarcina nedorita.am destule probleme de sanatate si efectiv nu am realizat sa intreb urologul asa ca am nevoie de un sfat va multumesc din suflet
4 comentarii
0
28-06-2011, ora 07:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cedax nu este cunoscut ca antibiotic ce ar interactiona cu anticonceptionalele. Deci, nu va faceti probleme degeaba.
0
28-06-2011, ora 10:02
elenamarinela22
Nu este medic/terapeut
elenamarinela22
va multumesc tare mult pt raspuns.eram speriata pt ca avand un singur rinichi si acesta malformat (de asemenea si uterul si vezica malformate)nu puteam risca sa mai am inca un episod de infectie urinara cu febra, frisoane pt ca in asa fel pot chiar sa ajund la dializa(cedax era pt infectie urinara).si desi am aflat in timpul sarcinii si dupa nastere toate aceste lucruri mi-as mai dori un bebe si de aceea un avort ar fi insemnat sa nu mai pot ramane insarcinata.acum m-am linistit...uffff.sanatate multa va doresc din tot sufletul
0
28-06-2011, ora 18:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce vă mai doriţi un bebe, este ilogic să luaţi anticoncepţionale.
0
02-07-2011, ora 13:00
elenamarinela22
Nu este medic/terapeut
elenamarinela22
am nascut prin cezariana si treb sa mai astept vreo 2 ani si asfel rinchiul sa mai "respire" si el dupa sarcina aceasta.eu in timpul acesta nu am voie la niciun avort.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.