cheag de sange
buna ziua! am o intrebare...sunt insarcinata in 7 saptamani si am o problema: mi s-a format un cheag de sange langa embrion...nu stiu exact ce dimensiune are cheagul, dar mi s-a spus in urma mai multor ecografii ca s-a diminuat din momentul depistarii...mi se administreaza tratament cu utrogestan si no spa...imi puteti spune mai bine ce sa fac sa pot mentine pana la capat sarcina?
1 comentarii
Salut,
Probabil ca ceea ce descri tu este un asa zis hematom subchorial. Cauza acestora este necunoscuta iar singurul tratament aplicat mondial este cel cu progesteron (utrogestan). Statul la pat si orice alt medicament (no spa, scobutil, diazepam, ceai de galbenele) nu ajuta.
Cele mai multe sarcini diagnosticate cu astfel de hematoame se termina cu bine.
Toate cele bune!
Dimitrios Harisis MD
Specialist Obstetrica Ginecologie
Famagusta General Hospital
Cyprus
Probabil ca ceea ce descri tu este un asa zis hematom subchorial. Cauza acestora este necunoscuta iar singurul tratament aplicat mondial este cel cu progesteron (utrogestan). Statul la pat si orice alt medicament (no spa, scobutil, diazepam, ceai de galbenele) nu ajuta.
Cele mai multe sarcini diagnosticate cu astfel de hematoame se termina cu bine.
Toate cele bune!
Dimitrios Harisis MD
Specialist Obstetrica Ginecologie
Famagusta General Hospital
Cyprus
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Varicela chiar inainte de concepere
- 0Sarcina oprita din evolutie - torch?
- 1Aripiprazol in sarcina
- 1Toxoplasma
- 0Bebe cu capul in jos la 26 de săptămâni
- 0Mica zona de decolare
- 0Sangerari in sarcina
- 2Carne care crește în burta
- 0Prezenta Leucocite analiza de urina in sarcina, nu as vrea sa iau antibiotic.
- 4Hepatită și sarcina