Cine poate sa ma lamureasca? Coxartroza

25-07-2011
Evghenii
Nu este medic/terapeut
Evghenii
La bunica mea i s-a facut rentghen si sa scris urmatoarele: " Coxartroza deformata de grad.2-3 cu coxa valga din stinga ingustarea interliniei articulare bilateral scleroza subhondrala cotilika osteoporoza difuza pronuntata grad.3 dupa Singh" Cine poate sa-mi descifreze acesti termeni medicali ?! Va multumesc anticipat -
7 comentarii
0
25-07-2011, ora 21:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba despre coxartroza, adica de distrugerea cartilajului articular.
Atitudinea terapeutica nu depinde de razultatul radiografiei, ci numai de datele pacientului: varsta, greutate, antecedente, si mai ales marimea prejudiciului functional.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-07-2011, ora 08:29
Evghenii
Nu este medic/terapeut
Evghenii
Multumesc! Dar pararea D-stra cu asa ceva se poate trai ? Caci la spitalul nostru i sa spus ca sa taie picioarelesi se pue proteze, oare asta este unica solutie???
0
26-07-2011, ora 14:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune nici o secunda problema """"sa taie picioarelesi se pue proteze"""..protezele reprezinta de fapt componente metalice interne, care inlocuiesc articulatia distrusa prin artroza. Aceasta operatie nu este obligatorie, insa este singura care poate reda o cvasi-normalitate a vietii.
In afara protezarii articulare exista o alta solutie spectaculoasa: normalizarea stricta a greutatii si reducerea drastica a efortului fizic.
Atitudinea terapeutica nu depinde de razultatul radiografiei, ci numai de datele pacientului: varsta, greutate, antecedente, si mai ales marimea prejudiciului functional.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2011, ora 20:35
Evghenii
Nu este medic/terapeut
Evghenii
Buna ziua!!! Mai am o intrebare la D-stra ! La mine personal o luna si jumatate in urma sa produs o trauma- comotie cerebrala, acuma dupa ce am facut tomogragie computerizata mi sa scris concluzia : Dilatarea moderna a sistemului ventricular. E periculoasa aceasta concluzie si c-am ce tratament ar trebui sa fac / V multumesc anticipat!!!
0
15-08-2011, ora 20:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru aceasta problema trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-08-2011, ora 15:02
iulia slincu
Nu este medic/terapeut
iulia slincu
buna ziua, ma numesc iulia, am 22 de ani si de mai bine de 5 ani am niste dureri de vene, mai nou asociate cu dureri de oase, difuze, imi e destul de greu sa le descriu, la nivelul membrelor, articulatiilor, pe gat, uneori chiar si pe cap.
Durerile astea se plimba de pe mana, pe picioare, degetele de la maini, in talpa, in zona cotului si a articulatiei de la mana, acuma nu stiu daca este o problema de oase sau de sange.Ultimul doctor la care am fost mi a prescris flamexin si detralex, le iau si parca nu simt nici o imbunatatire, ce ar putea fi si ce imi recomandati?va multumesc anticipat.
0
23-08-2011, ora 15:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu cred ca este o problema "de sange", si cu atat mai putin una "de oase".
Poate fi vorba despre o afectiune de tip inflamator, motiv pentru care ar fi indicat un consult clinic la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: