Citez: nu va putem finaliza dosarul de pensie

11-08-2015
neludana2000
Nu este medic/terapeut
neludana2000
Am depus dosar de pensionare invaliditate gr.3 in luna aprilie 2015.Am primit o carte postala in care mi se cere, , decizia de incetare a pensionarii, , din 1989 (pensionat si atunci sase luni invaliditate gr.2).Casa de pensii sector (Y) la care am depus dosarulde pensionare, a cerut prin fax casei de pensii sector (Z) dosarul din acea perioada 1989.Nu au primit nici-un raspuns.Au mai trimis un al doi-lea fax, nimic,...Am fost eu personal la casa de pensii sector (Z), cu o cerere si o imputernicire de la casa de pensii (Y). Aici intradevar m-a ajutat o dn.sefa, si a vorbit cu arhivarul sa-mi rezolve problema.Nu s-a rezolvat, in arhiva au dosare numai incepand cu anul 2000.Am cerut o negatie la unul din ghisee unde am fost trimis, mi-au zis ca nu se poate asa ceva.Am fost din proprie initiativa la spitalul unde am fost operat in 1989, crezand ca poate gasesc ceva care m-ar putea ajuta.Nimic.Am fost apoi la intreprinderea care m-a reangajat dupa pensionarea din 1989, mi-au gasit in dosar, nu o decizie, ca nume, ca antet, ci o trimitere de la CONSILIUL POPULAR AL JUDETULUI-DIRECTIA PENTRU PROBLEME DE MUNCA SI OCROTIRI SOCIALE, iar dedesubt scrie...CABINETUL DE EXPERTIZA MEDICALA...CITEZ: a fost expertizat medical si s-a constatat ca are capacitate de munca.de la 1 aprilie 1990 va relua activitatea cu program normal. M-am intors, si cu aceasta, , hartie' si am explicat casei de pensii (Y).Mi-au raspuns, citez: nu este ceea ce ne trebuie noua si in acest caz nu va putem finaliza dosarul, ne trebuie acea decizie.Am intrebat: eu ce fac ?...Raspuns: Nu stim, mai asteptati, sa vedem... Mentionez: in dosarul depus de mine se gasesc alte acte medicale doveditoare de acea perioada de pensionare 1989, data la care a fost emisa, data la care s-a incheiat pensionarea, suma acordata pe perioada pensionarii, data la care m-am reangajat, toate datele din acele, , hartii'medicale coincid cu cele din cartea de munca... Unde pot cauta acea decizie, ce pot face in continuare ??? Multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.