clinica pentru chimioterapie

10-08-2011
cristina_bejan2001
Nu este medic/terapeut
cristina_bejan2001
Am o sora de 49 de ani care a fost ieri operata si i s-a extirpat o tumora ;a fost nevoie sa i se inlature si parti din stomac, pancreas si ficat.Doctorul care a operat-o mi-a spus ca a reusit sa ii scoata toata tumora dar e nevoie de chimioterapie si ar trebui sa-i caut o clinica la Cluj sau Bucuresti.Va rog sa-mi recomandati o clinica si sa-mi spuneti daca tratamentul de chimioterapie e suportat de bolnav.
3 comentarii
0
10-08-2011, ora 21:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in ce sens "suportat" ? adica tolerat cu privire la efectele adeverse sau suportat financiar ? daca este vorba de a doua parte, nu, bolnavul nu da nici un ban pentru tratamentul in sine. este posibil ca pentru anumite investigatii sau anumite proceduri sau chiar si diverse substante, daca decide ca merita si ca nu vrea sa astepte prea mult, sa prefere sa plateasca, dar cel putin teoretic are dreptul gratuit la tot ce i se poate oferi, in spitalele publice din romania. nu acelasi lucru se aplica si pentru clinicile private.
0
10-08-2011, ora 22:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
daca in zona unde locuieste sora ta nu exista cabinet de oncologie, atunci medicul de familie sa-ti dea bilet pentru institutul oncologic FUNDENI din Bucuresti sau pentru Cluj, unde va este mai convenabil.sunt bolnavi care suporta tratamentul mai usor, altii mai greu, dar cu ajutorul medicamentelor ajutatoare se va trece si peste aceste reactii adverse.medicatia este gratuita in spitalele de stat, dar exista situatiile expuse de Raul.decizia va apartine in ceea ce priveste spitalul unde va face chimio.daca se poate postati aici diagnosticul de externare si spitalul unde a fost operata.multa sanatate.
0
16-08-2011, ora 09:09
cristina_bejan2001
Nu este medic/terapeut
cristina_bejan2001
Afost operata pe data de 9 august, la Vaslui-excizie biopsicor ganglion trunchi celiac, rezectie gastrica 2/3 cu gastro jejuno anastomozor transmezocolica, hepatectomie atipica.Medicul mi-a reomandat sa-i caut o clinica pentru chimioterapie la Cuj sau Bcuresti.VA MULTUMESC.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.