Clubul 'Azi Renunt'

08-10-2011
Andy Gheorghe
Nu este medic/terapeut
Andy Gheorghe
Salutare,

Eu sunt Andy am 25 de ani, fumez de aprox 8 ani, si imi cam ajunge...
Stau si ma gandesc (in timp ce-mi fumez ultima tigare din pachet), ca poate ar ajuta sa formam un club al celor care incep renuntrea la fumat..
Ma gandesc ca poate ne ajuta sa stim ca mai este cineva care se confrunta cu aceeasi problema, Ca nu suntem singuri.
De multe ori, am planuit impreuna cu prietenii mei sa ne lasam, ' incepand de la data x, renuntam la fumat, toti', bineinteles ca dupa 3-4 zile (poate chiar si mai putin) unul dintre noi nu mai rezista si isi aprindea tigarea..astfel, dupa cel mult inca 1 zi..'renunta si restul grupului la a renuntat'.
Asa ca zic sa incerc aici..poate ne strangem o gasca virtuala incepatori in ale' renuntatului..
Vorba aia...unde's multi..vointa creste!
Eu promit ca maine voi face tot posibilul sa nu pun gura pe tigare.
M-ar ajuta ca sa stiu ca nu am inceput procesul singur..
Daca vede careva subiectul acesta..sa scrie ceva..orice..:D
14 comentarii
0
14-10-2011, ora 23:42
amelia cristina
Nu este medic/terapeut
amelia cristina
eu nu sunt fumatoare dar e de laudat voita ta... sper sa reusesti sa renunti daca ai realizat ca tigarile nu iti ajuta la nimic. bafta si sa nu te dai batut!
0
15-10-2011, ora 19:37
Andy Gheorghe
Nu este medic/terapeut
Andy Gheorghe
Hopa..se pare ca biletelul pe care scria S.O.S, pus in sticluta a ajung la cineva. Bingo!
Multumesc Amelia!
Foarte dragut din partea ta, apreciez! Desigur mintea mea egoista se gandeste ca ar fi fost mai bine daca ai fi fumatoare...Da na'..mai bine pasatoare decat fumatoare :) Si plus ca tinta "clubului" este de a ne ( "a ma - ca's singurul incepator in prezent) transforma in nefumatori, deci ce pot sa spun..est un idol (daca vrei Guru) pentru mine (sper ca pentru "noi", in curand..ca-i tare nepopulat aici)
Spre uimirea mea nu m-am dat batut, se pare ca exist mai multa vointa in mine, decat imi puteam imagina :)

Pentru viitori doritori de "incepere-renuntre" - Lansez Capitolul 1 - Prima Saptamana-
-Nu va asteptati ca dupa 1 saptamna sa va simtiti precum Spiderman, eu unul inca nu simt vreo diferenta in bine a sanatatii mele (desi sunt cert ca ele exista), deocamdata noutate pe care a adus-o renuntarea este la nivel mental, in sensul ca te simti mai bine cu tine, ai o mica umbra de madrie..care creste, de la o zi la alta, te face sa te simti mai puternic, stapan pe tine, Ferm, si nu in ultimul rand..Loial..cumlea..fata de tine insati.
-Pregateste-te pentru un "razboi" murdar.
Tentatiile sun pretutindeni, iar nu de putine ori vriun' binevoitor iti va oferi "un cui", asa ca de la camarad la camarad..
Cel mai bine ar fi daca in pauzele de la serviciu/scoala, ai incerca sa iesi cu cei nefumatori. Bineinteles
cel mai bine ar fi sa iesi cu cine vrei tu..sa nu faci "discriminare" :) dar asta doar daca te simti capabil sa infruntii tentatiile.
- Razboiul cu tine la nivel mental: Multi iti vor spune fel si fel de lucruri pentru a te face sa renunti la "renuntate :)
Cum ar fi:
1) "Visezi cu ochii deschisi-Oricum ai mai incercat si nu ai reusit..stii prea bine ca nu poti."
2)"Oricum aerul pe care-l respiram este super-poluat..fumul de tigare este o nimica toata"
3)"O sa ne ducem dracului cu totii in 2012..ce rost mai are sa te lasi de fumat?"
Eu cam atat am auzit de la micii mei dracusori, caci asa-mi place sa-i numesc..(apropos..si tu iti poti pune intrebarile astea)
Ce rapsundem:
1) Gresit! - Pana acum am dormit, acum m-am trezit.
2) Corect, insa cand esti in groapa, nu incerca sa o sapi mai adanca..nu vei realiza nimic altceva decat sa adancesti groapa in care esti..incearc sa gasesti solutii, iesi si aleaga in parc macar 15-20 min/zi, petrece mai mult timp in zonele verzi, in ultima instanta..MUTA-TE intr-o zona mai curata..ma rog..poate ca par paranoia', insa rezolvare la aceasta problema exista, poate ca nu din cele enumerate de mine, dar exista rezolvari..si asta-i relevant.
3)Mda..aici ce sa mai spunem..ne-a cam dat Sah :)) Dar daca tot se apoprie sf.lumii..cum de nu vedem pe nimeni ca-si lasa jobu si se apuca de furat, lasa familia si umba cu cine-i cade-n cale, ca nu mi folosim prezervativul..ca nu..nu mori de sida mai devreme de 2012, pai din acelasi motiv pentru care tu iti continui renuntarea..ti-ai facut planuri ptr 2013 :)
0
15-11-2011, ora 18:47
loredanacorina
Nu este medic/terapeut
loredanacorina
andy?ai reusit sa te lasi?eu am 27 de ani, la fel fumez de 8-9 ani pachetul pe zi.e trist sa sti.si ma bate gandul sa le las nu pot:(((((((((((((((((((((.plasturi nu imi permit sa iau.tu ce zici?ce faci?ai reusit?lore
0
16-11-2011, ora 12:04
hashmandel
Nu este medic/terapeut
hashmandel
Buna ziua !

Vreau sa va spun ca am fost fumator 14 ani de zile, iar anul viitor in ianuarie se implinesc 3 ani de cand am renuntat. Totul a inceput in ziua de Sf. Ioan, cand aveam niste invitati la mine, si unul din ei, pe care eu abia atunci il cunoscusem, mi-a spus din vorba in vorba ca nu mai fumeaza de ceva vreme din cauza unor probleme de sanatate. Mi-a povestit mai detaliat despre problemele pe care le-ai avut ( nu am sa pierd timpul sa va plictisesc cu ele), si a avut un asa mare impact asupra mea, incat de maine zi am renuntat definitiv la fumat. Eram un tip care fuma cel putin un pachet de tigari zilnic, ziua mea incepea si se termina cu o tigara aprinsa. Primele 2 saptamani au fost crunte, eram ametit, ma durea capul, pur si simplu eram in sevraj. In maximum 3 luni de zile, ma deranja fumul de tigara, astfel ca si in ziua de azi la mine in casa nu fumeaza nimeni, si stau mereu deoparte de fumul de tigara. Oricine poate renunta. Sa tineti minte tot timpul, TU iti conduci corpul, nu el pe tine !
Momentan ma confrunt cu alta problema, si anume aceea ca vreau sa slabesc. As mai renunta la tigari de 3 ori, numai sa nu fiu nevoit sa ma abtin de la mancare.
Poate nu e bine ce fac, nu vreau sa va sperii, insa urmariti acest filmulet real, facut de un tanar care isi inregistreaza propria mama, bolnava de cancer pulmonar, pana in ultima sa zi de viata.

http://www.youtube.com/watch?v=u_8BerrJg0M

Sa aveti taria necesara pentru a renunta, fumatul este ca o sinucidere, nu stiu, daca va pot ajuta cu ceva, o voi face cu mare placere. Degeaba renuntati cand e prea tarziu. Succes !

P.S.: Si acum mai pastrez ultima tigara care mi-a ramas de cand eram fumator.
0
01-12-2011, ora 15:07
rox_yo
Nu este medic/terapeut
rox_yo
Buna, tuturor

Sunt roxana, am 28 de ani si fumez cam de 8-9 ani. Cei drept fumez slim-uri, dar am ajuns la jum de pachet pe zi, in schimb mananc foarte mult. As fi bucuroasa, draga Andy, sa incep cu tine o data, dar si sa fac parte dintr-un club zic eu numindul :Stop fumatului!.
La mine nu este o problema mancatul deoarece am glanda care slabeste, in schimb trebuie sa ma operez, fapt pentru care le-am redus.
0
30-12-2011, ora 00:19
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Si eu fumez de vreun an, sunt junior, am doar 17 ani, dar vreau sa ma las. Simt ca pot, ca nu am dependenta psihica, pentru ca pot sa stau fara tigara, dar cand ies afara, mereu fumez, vazandu-i pe ceilalti.
0
19-03-2012, ora 14:29
Andy Gheorghe
Nu este medic/terapeut
Andy Gheorghe
A reusit careva sa se lase?
0
29-03-2012, ora 09:01
REbel
Nu este medic/terapeut
REbel
Pot sa va dau un sfat care tind sa cred ca merge...Momentan si eu incerc aceasta metoda si am 10 zile de cand nu mai simt nevoia sa fumez(adica simt nevoia sa fumez, dar nu-mi vine sa ma urc pe pereti:))
Cititi aceasta carte ALLEN CARR EASY WAY TO STOP SMOKING...O sa credeti ca nu e adevarat..la fel am crezut si eu, mai ales ca mi-am dat seama ce metoda foloseste.In plus este foarta laudata pe toate forumurile, de fosti fumatori:|:|:|:|..
Pot sa va spun ca metoda voastra(vointei) este cea mai gresita..Am incercat in nenumarate randuri sa ma las fara succes...cel mai mult am rezistat 2 zile:)))dar urlam de nebunie...parca eram deprimat..asa ca am zis ca mai bine fumez decat sa ma sinucid:))) asa de rau ajunsesem.
Eu v-o recomand, daca merge bine, daca nu asta e


Cei care zic ca fumeaza de 1 an, sa nu se mai amageasca sunteti frate dependenti...dependenta vine de la prima tigara.
0
29-03-2012, ora 09:18
REbel
Nu este medic/terapeut
REbel
Hashmandel nu te supara ca zic, este demn de mila( nu o zic cu rea intetie).Ai dat dovada de o vointa de fier asta e adevarul.
Dar e inutil ce faci tu...te-ai lasat de tigari da??atunci de ce mai tii tigara aia in buzunar...cand plecai la servicicred ca ti-ai uitat telefonul sau cheile de la masina, dar tigara n-ai uitat-o niciodata:):):).
Asta nu e viata, sa te gandesti non-stop la fumat...Mai bine fumai, ca de lasat tot nu te-ai lasat:|:|:|
Cunosc persoane care au 65-70 de ani, s-au lasat de 20-30 de ani si isi doresc o tigara mai mult decat orice:|:|:|.
Eu d-aia esuam sa ma las de tigari, pentru ca analizam situatia si gaseam orice motiv ca sa fumez iar:|:|.Si sincer iti spun, mai bine fumez 1 pachet pe zi decat sa fac ce ai facut tu:|:|.
Iti dau un exemplu din carte, care cred eu ca te caracterizeaza.O femeie fuma decat 2 tigari pe zi( 1 dimineata, 1 seara), niciodata mai multe.si spunea ca se gandea in acel timp zlnic la tigara, abia astepta sa se faca seara sau dimineata..Toata gandirea ei era axata pe tigara, chiar daca fuma decat 2 tigari pe zi:|:|
Sunt foarte rare persoanele acelea, si eu cred ca faci parte din aceasta categorie.
Singura metoda care o stiu si a dat rezultate este acea carte:)))...eu v-o recomand cu caldura fumez de 4-5 ani de zile cam 10-20 de tigari pe zi, si dintr-o data m-al lasat de tigari cu ajutorul unei simple carti=))))...asta e adevarul, m-a facut o carte:):)
1
30-03-2012, ora 08:01
hashmandel
Nu este medic/terapeut
hashmandel
REbel, deci cel mai probabil tu esti demn de mila ! Se pare ca n-ai inteles nimic din ce am scris eu. Tocmai faptul ca de 3 ani de zile pastrez o tigara fara s-o fumez, spune multe. Tigara nu o tin la mine, in buzunar, ci in pachet, care pachet este undeva in podul casei printre alte lucruri. Acum ti-e clar, iti pot scrie si in alte 2 limbi?
In timp ce iti raspundeam, am citit cu atentie tot ce ai scris, si tind sa cred ca ai probleme la mansarda, ma ataci in mod constant. Iti repet, nu ma gandesc la fumat non-stop, nu ma gandesc chiar deloc. Nu te grabi sa faci tu caracterizari, nu esti in masura.
Si ca sa inchei intr-o nota " eleganta ", iti marturisesc ca am o parere la fel de proasta despre cei care fumeaza, cum am si despre cei care asculta manele !
0
30-03-2012, ora 23:18
REbel
Nu este medic/terapeut
REbel
Eu nu am zis, sau cel putin nu am vrut sa zic nimic cu rea intentie.Daca citesti mai bine ce am zis, am spus clar ca ai vointa de fier( un compliment:)), si ca sunt foarte putine persoanele care fac cei faci tu.Eu am dat un exemplu, ce am vrut sa evidentiez este ca, daca te gandesti incontinuu la fumat, e ca si cum ai fi fumator(numai ca ai vointa si nu fumezi).Din acel exemplu, trebuia sa iti dai seama, ca e foarte greu ce a facut acea femeie, chiar foarte greu.Si cunosc in-adevar persoane care nu mai fumeaza de foarte multi ani, si se gandesc non-stop la tigara...Nu am facut caraterizari, am spus propria opinie, daca tu nu o apreciezi, asta e.
Si nu inteleg paralela la manele...am dat cumva de inteles ca ascult acest gen de muzica??Sau chiar daca as asculta, ce treaba are tigara cu maneaua??
In fine, eu nu am dorit sa intru in polemica cu nimeni de aici.Imi cer scuze daca am jignit, (nu asta mi-a fost intentie)am vrut decat sa fiu de ajutor, recomandand o carte, care din punctul meu de vedere este cea mai buna modalitate de a te lasa de tigari.Tot ce am spus despre fumatori este din acea carte.
S o sa inchei in mod elegant, decat sa ma gandesc non-stop la tigara, mai bine fumez 10 pachete.
0
02-04-2012, ora 14:42
hashmandel
Nu este medic/terapeut
hashmandel
Nici eu nu vreau sa intru in polemica cu tine, stai linistit(a). Si sa stii ca nu ma gandesc non-stop la tigari, nu ma gandesc chiar deloc. Am ajuns sa detest fumul de tigara. Probabil nici nu am fost asa dependent, desi am fumat atatia ani. Vis-a-vis de ultima tigara care mi-a ramas, nu am vrut decat sa subliniez ca m-am lasat brusc, fara sa mai astept zile de luni, sau de intai, ci pur si simplu aia a ramas nefumata. Succes in a renunta si toate cele bune.
0
26-05-2012, ora 16:26
iulia 0307
Nu este medic/terapeut
iulia 0307
Sfatul meu: cititi cartea lui allen carr, dureaza in medie 4-5 ore, nu aveti nimic de pierdut si enorm de castigat. Va ajuta nu sa RENUNTATI la fumat cum se exprima majoritatea oamenilor( asta imprima un sentiment de sacrificiu), va ajuta (99%din cazuri) sa SCAPATI de aceasta usoara forma de adictie la nicotina. Metoda nu necesita vointa si e cea mai buna si reala dintre toate.. INCERCATI! VA PROMIT CA NU VETI REGRETA, e vorba doar de 5 ore din timpul vostru timp in care puteti fuma in voie ( in timp ce va lasati :-) ) orice tip de tigara, fie ea si electronica.
0
17-03-2013, ora 02:21
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
De azi ma las.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Renuntarea la fumat
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  •