colesteatomul a recidivat dupa 1 luna

23-02-2009
ioneliamargarit
Nu este medic/terapeut
ioneliamargarit
Buna ziua
Ma numesc Ionelia si am o fetita de 9 ani care are colesteatom, a fost operata la spitalul Panduri ORL pe data 13 noiembrie 2008 dar acest colesteatom a recidivat dupa 1 luna, va rog foarte mult sa imi spuneti care sunt complicatiile care pot aparea avand in vedere ca fetita are 9 ani si trebuie sa suporte o noua interventie chirurgicala.
45 comentarii 12 Înainte ›
1
24-02-2009, ora 09:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. trebue sa faceti interventia.
Riscuri.. sunt daca NU va operati.. fiindca colesteatomul creste.. si distruge tot in jurul sau!
Mergeti la interventie fara dubii!
0
24-02-2009, ora 09:48
ioneliamargarit
Nu este medic/terapeut
ioneliamargarit
Multumesc pentru raspuns.
0
04-03-2009, ora 22:22
cosmin_marzan
Nu este medic/terapeut
cosmin_marzan
Buna seara, tatal meu a fost operat la spitalul Panduri de colesteatom...Au gasit carie(gaura) intre creier si ureche!! Vreau sa va intreb ce riscuri sunt dupa operatie in termen scurt shy nu in ultimul rand in termen lung.Caria aceea poate afecta cu ceva? In timp poate regenera acest colesteatom?Din cate am inteles de la doctori creierul nu a fost afectat.Problema generala este ca mi fac griji din cauza acestei carii(gaura intre ureche si creier)!!!!Ce ma sfatuiti? Sa faca un control si in straintatete?(daca da unde?)Cu toate ca cine l a operat este un doctor foarte bun!!!Multumesc MULT!!!
0
05-03-2009, ora 11:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca va faceti griji inutil..
Doctorul va dat o informatie.. pe care o interpretati.. asa putin exagerat, din necunbostinta de cauza.
DA colesteatomul.. asta si face.. face gaura in os.
este normal si bine ca ati facut interventia.
Cu siguranta daca erau riscuri.. NU se externa pacientul din clinica!
TRebue sa mergeti la 3 luni la control.. pentru a fi siguri ca nu se reface acel colesteatom.. in rest nu trebuer sa va faceti griji!
0
06-03-2009, ora 09:29
cosmin_marzan
Nu este medic/terapeut
cosmin_marzan
VA MULTUMESC FOARTE MULT!!!
0
15-04-2009, ora 16:41
arheom
Nu este medic/terapeut
arheom
Buna ziua,

Eu am o problema destul de complicata: am colesteatom in varful stancii si mi s-a zis ca-i nevoie interventii medicale periodice (o data la 2 ani), deoarece colesteatomul se afla intr-o zona cu risc ridicat si nu se poate indeparta total decat cu riscuri foarte mari si la fiecare interventie imi ramane o camasa de colesteatom acolo (urechea oricum este pierduta, dar nu trebuie sa ajunga la creier). Stiti daca as putea sa scap definitiv de colesteatom fara riscuri mari?

Multumesc!
0
15-04-2009, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Colesteatomul.. nu e alceva decat piele.. care si.a gresit locul de destinatie.. si creste spre interior.. distrugand osul prin compresie !
Ca si metoda de dizolvare sau stopare a cresterii colesteatomuli.. se folosesc spalaturile auriculare cu solutie de alcool de 40% ( vodca).( efectuate de medic ORL )
In conditii de domiciliu..
tot ce puteti face este sa aveti grija ca ureche sa fie mereu uscata.. sa nu patrunda apa in ea.
acest lucru se realizeaza cu uscatorul de par... sufland aer cald in ureche.. se usuca bine interiorul urechii.
Seara.. la culcare.. se poate pune, in conductul auditiv, timp de cate.10 zile. O vata..imbibata in Bitter Suedez. Vaporii de spirt care se evapora in interiorul urechii.. sterilizeaza cavitatea si deasemenea duc la uscarea colesteatomului!
Medicamente sau alte metode care sa stopeze cresterea colesteatomuli... nu cunosc!
0
16-04-2009, ora 09:13
arheom
Nu este medic/terapeut
arheom
Multumesc pentru raspuns!
0
28-09-2009, ora 11:19
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
Buna ziua!
Sunt putin speriat! In perioada 07.09.2009 si 21.09.2009 am fost internat la clinaca Dr. Hociota din Panduri Bucuresti! Sunt pacientul doamnei Doctor Anghel Elena (ii multumesc pe aceasta cale)! Diagnosticul meu a fost sau este "colesteatom de conduct auditiv extern" o boala foarte rar intalnita de dumneaei; deci s-a format o "chestie - colesteatom" intre timpan si exterior care a obturat canalul auditiv ceea ce a facut sa imi scada auzul la urechea stanga.
Boala a declansa la mare cand am facut scufundari ceea ce nu o sa mai fac niciodata!
Colesteatomul a fost indepartat la operatie sub microscop dar a lasat in urma o gaura - crater in conductul auditiv extern. Dupa operatie am facut tomograf iar rezultatul a fost ok, rezultatul audiogrameia iesit foarte bine deoarece si aud perfect!
Am unele dureri, dar asa scurte si nu intense si foarte rare in zona urechii (poate sa fie si pe efect psihologic pentru ca sunt speriat de aceasta boala)
Problema acum intervine- din pacate - nu m-am putut abtine si am intrat in piscina unui hotel unde am fost cazat si mi-a intrat putina apa in urechea cu probleme, care imediat am scur-so, curat-o, sters-o! deoarece prosopul era alb am observat ca ce a iesit din ureche avea o culoare maronie inchisa, ca si cum ar fi un fel de sange invechit si inchegat. Nu mi-a iesit mult! Apoi a doua zi cand am ajuns acasami-am pus alcool boricat 2% in ureche si tot la fel a iesi cam murdar dar usor galbui!
Tin sa mentionez ca nu mai fac nici un fel de tratament de 9 zile iar de la data operatiei si pana in prezent au trecut 19 zile !
Astept ceva indrumari, ce sa fac pe viitor, cum sa ma protejez, ce sa mai imi pun in ureche din cand in cand sa nu recidiveze, are rost sa stau crispat - ingrijorat in privinta asta! Bineinteles o sa merg la consult regulat, dar astept si parrile altor persoane specializate! Multumesc!
- poate ma contacteaza cineva si mai vorbim pe tema asta!
0
28-09-2009, ora 11:40
ioneliamargarit
Nu este medic/terapeut
ioneliamargarit
Buna

Am o fetita de 10 ani care are colesteaotom, a fost operata dar din pacate colesteatomul a recidivat si va urma o alta operatie.
Referitor la problema ta TREBUIE sa te duci la Bucuresti la control, sa te vada iar d-na Anghel.
Urechea trebuia protejata dar asta e. din greseli invatam.
0
28-09-2009, ora 11:58
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
Multumesc pentru indrumare, la control trebuie sa merg cam intr-o saptamana jumatate pentru ca atunci mi-a spus dumneaei ! Repet nu ma doare nimic si aud perfect; suspiciunea mea este : de ce a iesit cam murdar de acolo?
0
28-09-2009, ora 12:16
ioneliamargarit
Nu este medic/terapeut
ioneliamargarit
Din cate am inteles in perioada 07.09.2009 - 21.09.2009 ai fost internat si operat, dupa ce ai fost externat d-na Anghel nu te-a chemat la control la 2 zile ???
Fata mea a fost si va fi operata de d-na Georgescu Gabriela care dupa ce a externat copilul ne-a chemat la control din 2 in 2 zile timp de o saptamana ptr a curata urechea.
Daca urechea nu a fost curatata sigur a mai existat singe invechit si inchegat iar la contactul cu apa acesta a iesit.
0
28-09-2009, ora 12:23
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
in perioada de timp cat am fost internat am fost curatat zi de zi in ureche, dar cand mi s-a facut exernare mi s-a spus sa vin peste 3 saptamani (mai sunt fix 2 saptamani pana atunci) presupun ca nu a avut cand sa se inchida rana de la operatie (mi s-a facut operatia pe gaura urechii sub microscop, nu am taietura) pentru ca la mine colesteatomul a crescut intre timpan si exterior! asa am zis si eu ca e sange invechit de la operatie. Probabil dacaca sufeream o interventie in alta zona a corpului si nu la cap stateam mai linistit! Sper ca totul e bine si la mine si la fetita ta!
0
28-09-2009, ora 12:27
ioneliamargarit
Nu este medic/terapeut
ioneliamargarit
Da, trebuie sa fie bine.
Ai mai multa grija de tine.
0
14-10-2009, ora 12:18
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
Buna ziua!
Ieri 13.10.2009 am fost la primul control la o luna de la operatie!
Rezultatul a fost unul imbucurator deoare gaura unde a gost colesteatumul (actualmente extras) s-a epitelizat si totul este in regula si nici nu a mai aparut pana acum! mentionez ca au trecut fix 5 saptamani de la operatie!
Mi s-a recomandat in continuare sa evit curentul si sa imi pun ureche alcool boricat din cand in cand; eu am sa imi pun odata la doua zile.
Ramane in continuare sa ma protejez si sa merg la urmatorul consult de peste 3 luni, (dupa recomandarea doamnei dr. Anghel).
Actualmente imi mai tziuie urechea asa foarte usor cam o data la doua zile, de zici ca sunt la audiograma. Ce poate fi? Tziuie asa usor pt o scurta perioada de timp (5-6 secunde). Pun pe seama schimbarilor bruste de temperatura dintre interior si exterior!
Va urez sanatate!
0
14-10-2009, ora 12:24
ioneliamargarit
Nu este medic/terapeut
ioneliamargarit
Buna,
Ma bucur ca ai vesti bune.
Ai grija de tine si totul va fi OK.
0
23-10-2009, ora 09:03
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
Aveti idee de ce dl fvaleriu nu raspunde? Cu se mai simte fetita dumneavoastra?
Eu ma simt oki ma mai inteapa dar foarte usor acum cu sezonul rececand ies cu capul descoperit pe afara pentru perioade scurte de timp! Va si explic de ce ies: pentru ca la servici trebuie sa duc de vreo 3-4 ori pe zi bani la banca si banca este la 50 de metri de mine si va dati seama ca ies asa pe fuga cu capul descoperit ca dehnu pot sa intru cu fesul in banca unde ma cunoaste toata lumea!
Recunosc ca nu procedez bine si usor usor am sa iau masuri!
0
23-10-2009, ora 09:17
ioneliamargarit
Nu este medic/terapeut
ioneliamargarit
Buna, nu stiu de ce nu raspunde d-nul doctor dar sunt sigura ca citeste, daca era ceva important sunt sigura ca intervenea.
Fetita mea e bine, daca pot spune asa, colesteatomul a stagnat de 3 luni.
In luna noimebrie ne vom duce iar la control, operatie a fost amanata ptr primavara.
Tu TREBUIE sa intelegi ca TREBUIE sa ai gija de tine, lasa fudulia este mai importanta sanatatea, esti tanar acum nu iti dai seama dar mai tarziu o sa-ti para rau.
Ai grija de tine.
0
25-10-2009, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua tuturor.
nu am vazut nici o intrebare adresata mie.. si nu am intervenit!
care ar fi intrebarea pentru mine!?
0
26-10-2009, ora 08:51
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
Buna dimineata!
Nu este vorba de nici o intrebare doar ca ma asteptam sa va expuneti parerea sau ca imi veti da niste sfaturi!
In cariera dumneavoastra ati intalnit vreodata pacienti cu acest diagnostic: "Colesteatom de conduct auditiv extern"??
Ulterior in functie de raspunsul dumneavoastra as vrea sa va mai adresez niste intrebari!
O saptamana perfecta!
Cu mult respect, Alex
0
26-10-2009, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colesteatom separat a conductului NU.., nu am intalnit
un colesteatom a urechii medii se poate extinde in orice directie.. inclusiv spre conduct.
conduita este aceiasi !
tratament chirurgical. + ingrijire postoperatorie!
0
28-10-2009, ora 12:49
tirile1
Nu este medic/terapeut
tirile1
Buna,

Am 30 de ani sunt din Timisoara si acum 1 saptamana am fost operat de colesteatom la urechea stanga. Mentionez ca acuma aprox 20 de ani am fost operat de otita cronica suspurata. Problema mea este ca dupa aceasta operatie de colesteatom la aceasi ureche stanga mi-am pierdut simtul gustului pe partea stanga a limbii. L-am intrebat pe doctor la cateva zile de la operatie si a zis ca poate sa revina sau poate nu. Am fost operat retroauricular si dansul mia zis ca nu a avut de ales in a sacrifica acel nerv sau ce a sacrificat el. Inca am bandajul pe cap sper sa fie ok si cu auzul, vineri ma duc sa scoata firele. Deci daca sa mai confruntat cineva cu aceasta problema a gustului lasa-ti un msg aici va rog. Multumesc
0
05-11-2009, ora 20:44
tirile1
Nu este medic/terapeut
tirile1
Domnule doctor Valeriu imi puteti raspunde la intrebarea de mai sus? Anume cea cu revenirea gustului dupa o operatie de colesteatom.


Multumesc
0
06-11-2009, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca acel nerv.. a fost taiat.. Nu se mai reface niciodata.
ca si tratament recuperator varecomand Mg+B6 1 pe zi
Hormostim 1 pe zi... minim 3 saptamani.
daca nu da rezultate.. nu isi mai revine!
0
16-11-2009, ora 11:10
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
Buna ziua!
Imi pare rau ca trebuie sa intervin cu vesti nu tocmai placute, cred eu, dar... simt nevoia sa scriu aici sa vada lumea si sa ma sfatuiasca!
Cam de vreo 2 zile am urmatoarele simptome la cap partea cu urechea operata, nici nu stiu cum sa ecplic... falca stanga cu urechea parca e usor amortita oricum o simt altfel si ma jeneaza cand si cand in spatele urechii spre centrul capului, parca ar fi muschiul de la ceafa asa dar cu tendinta spre ureche. Urechea parca tziuie usor si simt asa o usoara durere rareori ca parca in zona unde a fost colesteatomul! Il rog pe d-l dr. Valeriu sa interpreteze aceste simtome si sa imi explice ce sa fac!
Aseara mi-am mai pus alcool boricat in ureche si am dormit cu un fes pe cap si m-am simtit bine, dar de dimineata dupa ce am iesit pe afara (spre servici) iar au revenit aceste simtome!
CE SA FAC? La control am fost acum o luna fix si mi-a zis sa revin peste 3 luni ca totul este excelent!
0
16-11-2009, ora 11:11
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
oare sunt ipohondru sau ma preocupa prea mult aceasta problema??
0
16-11-2009, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zona care a fost operata.. este descoperita si expusa la frig.. direct!
nervul facial trece in acea zona.. si poate sa fie afectat de frig!
trebue saporti urechea astupata cand esi afara. si in incapere sa scoti vata!
0
16-11-2009, ora 11:24
89dam
Nu este medic/terapeut
89dam
Deci toata chestia este de la frig! Ieri am hoinarit prin mall jumate de zi cu capul descoperit si fara vata in ureche ca deh eram la mall, ma gandesc sa nu fi influentat curentii de aer de acolo de la AC. Stiu ca cel mai indicat ar fi sa merg la un consult la Bucuresti la d-na dr. care m-a operat dar nu pot sa plec de la servici! :( Una peste alta, ma protejez mereu dar... vad ca aiurea, tot am probleme!
0
14-12-2009, ora 17:17
Carmen Alexandrescu
Nu este medic/terapeut
Carmen Alexandrescu
Buna seara

Pentru Domnul Doctor Fvaleriu, cu multumiri:

Am un baietel de 10 ani caruia i s-a pus diagnosticul de suspect colesteatom urechea stanga.Tin sa precizez ca baietelul face inot de performanta de 5 ani.Am facut investigatie otomicroscopica iar rezultatul a fost cel mentionat mai sus, am facut tomografie si rezultatul a fost mai imbucurator: otita cronica supurata(secretia este urat mirositoare).
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca sunt intr-o mare dilema: este sau nu de operatie.Domnul doctor ORL-ist tine sa facem operatie, tomografia arata ca nu este cazul...in urma audiogramei are auzul scazut la urechea bolnava, dar chiar este nevoie de operatie? - nu se poate trata si medicamentos?
Am facut si analiza secretiei si a iesit Stafilococ auriu...nu mai stiu...va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns!
0
15-12-2009, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema mare..legata de viitorul copilului, in sensul.. ca Otita cronica.. NU permite practicarea Innotului !
prin perforatia din timpan.. patrunde apa, sau vaporii de apa.. mentinand acelproces supurativ !
daca renunta la inot.. puteti trata acea ureche si fara operatie !
Copilul o sa mai poata practica inotul.. Numai dupa o interventie de Timpanoplastie Reusita.. cand noul timpan o sa.i protejeze urechea sa nu mai patrunda apa.!
Trebue sa cantariti bine avantajele si dezavantajele inotului de performanta.
o ureche care supureaza mereu.. erodeaza in osul mastoidian.. acele secretii urat mirositoare nu sunt alceva decat OS.. care se distruge.., in jurul urechii se afla multe vase sangvine si nervi.. deasemenea este mai putin de 1 cm de os care desparte ureche de creer.
erodarea osului.. duce in timp la mari complicatii ( pareza de nerv facial, meningita s.a)
trebue sa faceti tot posibilul sa NU mai supureze urechea!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: