colesteatom

20-03-2012
jannine_84
Nu este medic/terapeut
jannine_84
Buna ziua! vreau sa va cer o parere medicala daca se poate.este vb despre soacra mea care in urma cu 9 ani a fost operata la ureche la spitalul coltea din bucuresti din cauza unei infectii grave.totul a fost ok numai ca prin 2009 boala a recidivat si urechea dreapta a facut iarasi infectie, atunci sa descoperit ca are pseudomonas, i s-a facut interventie cu laser tratamente peste tratamente cateva luni si iarasi a fost bine pana in decembrie 2011 cand urechea dintr-o data a inceput iarasi sa colecteze infectie.sa internat la spitalul judetean din tulcea unde i sa facut un tomograf si aspiratii in ureche insotite de antibiotice aplicate local.dupa doua saptamani ajuns acasa si in 3 zile a recidivat iarasi de data aceasta si cu ameteli si dureri mari de cap.sa internat iarasi la spitalul din constanta unde i sa facut un rmn milioane de analize si a fost diagnosticata cu vertij la urechea mediana si i sa gasit si o ciuperca pe nume pioceanic.aici i sa facut tratament cu c fort.dupa 2 saptamani ia dat drumul acasa si i sa recomandat sa mearga la insitutul urechea.acolo i sa descoperit alta ciuperca pe nume aspargillius, i sa facut tratament cu c fort, ciprinol si cefalexin iar pt vertiji sa dat alanerv, betaserc si arlevert si concomitent aspiratii la microscot.acum o saptamana jumatate a ajuns acasa se simtea mai bine, urechea nu mai curgea dar acum 4 zile a inceput iarasi sa colecteze.in disperare i-am cerut sfatul telefonic primei doctorite(tomescu lia spitalul coltea)care a facut si prima interventie chirurgicala si cunoscandu-i antecedentele medicale ia spus ca ar avea colesteatom si trebuie operata iarasi.acum nu mai stim ce sa credem, la ce clinici sa apelam si la ce doctori vream doar sa se faca ea bine dar nu stim cum sa o mai ajutam.v-as ramane profund indatorata daca ne-ati ajuta cu un sfat!va multumesc anicipat!
2 comentarii
0
20-03-2012, ora 16:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da cred ca este ca cazul sa reinternati pacienta pentru interventie chirurgicala la bucuresti
partea cea mai principala este sa invatati pacienta sa ingrijeasca corect urechea dupa operatie si tot restul vietii
sa nu ajunga apa sau aburi in ureche niciodata ( se pune vata imbibata in crema uleioasa in ureche inainte de baie)
sa stearga urecjea numai cu solutii pe baza de alcool
sa usuce bine interiorul urechii cu uscatorul de par ( in mediucl uscat.. nu se dizvolta bacteriile)
NU trebuie niciodata sa poarte urechea infundata cu vata ( este gresita ideia ca o protejaza de frig)
Microbii se disvolata mai bine in mediul umed, cald si intuneric, decat daca este o ureche libera, uscata si aerisita.
0
20-03-2012, ora 16:24
jannine_84
Nu este medic/terapeut
jannine_84
va multumesc mult pt raspuns!totusi as mai avea o curiozitate :cum s-au format aceste ciuperci, destul de rare am iteles, pt ca ea are o igiena corespunzatoare, exact cum mi-ati scris si dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: