Complicatii dupa perfuzie

16-11-2011
alma d
Nu este medic/terapeut
alma d
Am avut o interventie chirurgicala ( indepartarea unui carcinom bazal ochiul stang ) si mi s-a pus un 'fluturas' pentru perfuzie inainte de operatie. L-am tinut 24 de ore, pentru a mi se administra antibiotic ( ciprofloxacin ). La 3 zile dupa aceasta ( deja luam antibioticul sub forma de pastile ) mi s-a umflat mana, la inceput la locul perfuziei, apoi toata mana. Am pus gheata si temporar scadea temperatura dar durerea ramanea. Am cerut parerea medicului chirurg care m-a operat si mi-a recomandat klacid, cinci zile ( la 12 ore ) si comprese cu cloramina ( am gasit la farmacie alt produs dar cu efect similar am inteles ). Iau tratamentul de 3 zile, durerea s-a mai calmat, de fapt nu pot rasuci mana din cot, altfel nu ma doare daca stau. In continuare am mana umflata pe partea interioara a cotului ( unde am avut acul ). Intrebarea mea este ce am de facut daca tratamentul nu rezolva problema. Sunt sanse ca vena sa isi revina si sa o mai pot folosi ( avand in vedere ca este cam singura care se poate folosi ) ? Mentionez ca sunt diabetica ( insulina ) si hipertensiva, si am avut tromboflebita profunda la sold dupa nastere ( acum 21 de ani ).
Varsta mea este de 49 de ani.
Multumesc anticipat pentru indicatii.
1 comentarii
0
07-12-2011, ora 23:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui ceva examene de laborator in directia 1 infectie: crp, leucocite, 2 tromboza venoasa: D-dimer
nu ar strica nici o ultrasonografie dupplex pentru excluderea trombozei venoase, care pe membrul superior este rar insa nu imposibil
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul