copil muscat de caine..urgent!!!!!

06-06-2014
melek13
Nu este medic/terapeut
melek13
buna ziua fetita mea de 1 an si 3 luni a fost muscata de un caine cu stapan care are vaccinul antirabic facut in luna martie anul acesta.fetitei i-am administrat la cerere vaccinul antirabic doar 2 doze doctorii spunand ca nu este nevoie..la un singur canin de caine s-a stapuns pielea foarte vag dar n-a sangerat.a pris putina coaja dar dupa 2 zile era ok...cainele l-a vazut veterinaru in ziua 3 si ziua 10 si manca.nu salica temp era ok a spus ca nu prezinta rabie ca e ok...dar eu sant tare neleinistita in continuare am prins o frica sa nu pateasca copilul ceva mai ales ca am intrerupt dozele...intrebarea mea este :1 daca cainele era vaccinat nu are cum sa tranzmita rabia sau se poate?2 daca cainele dupa cele 10 zile era ok mai poate prezenta dupa simptome de rabie sau aceasta e perioada in care se manifesta boala?! adica daca cainele e ok nu mai trebuie sa-mi fac griji ca cea mica ar putea patii ceva?
2 comentarii
0
06-06-2014, ora 23:08
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Am inteles ca fetita dumneavoastra a fost muscata de un caine vaccinat antirabic, prin urmare nu trebuia sa vaccinati antirabic, fetita( mai ales ca s-ar parea ca nu este bine sa faci prea multe vaccinuri unui copil asa mic ).Cainele vaccinat antirabic nu mai face rabie( turbare). Numai bine
0
07-06-2014, ora 23:38
melek13
Nu este medic/terapeut
melek13
Multumesc din suflet pentru raspuns, aşa sper si eu sa fie, si sa am fetiţa sanatoasa..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: