coxartroza incipienta

14-12-2010
tudor79
Nu este medic/terapeut
tudor79
Buna ziua. am 31 de ani si de 2 luni de zile resimt o durere moderata in soldul drept la efort prelungit, plus ca articulatia imi mai pocneste uneori. am fost internat in spital cateva zile unde am mi s-au efectuat examene radiologice la coloana zona lombara si rmn sold drept. concluziile au fost: ingustare pe partea stanga a spatiului L4L5. tendinat de sacralizare la L%. osteofite marginale incipiente la nivelul marginilor cotale osoase coxale drepte. RMN: lama fina de lichid intraarticular coxofemurala dreapta. in rest aspecte normale IRM, in prezent.
Diagnosticul pus este1. discopatie lombara faza a 2-a 2. coxartroza dreapta incipienta
Ma ingrijoreaza teribil cel de-al doilea diagnostic, mai ales ca muncesc in aer liber si in picioare in majoritatea timpului. ce sfaturi imi puteti da? cat timp poate fi "pacalita" aceasta coxartroza? din experienta d-voastra este un termen in care ea evolueaza? ar trebui sa iau ceva suplimente gen artrostop? (la iesirea din spital mi-a fost prescris un tratament de 7 zile cu celebrex 2 cp/zi, mydocalm 3 cp./zi, piafen 3 cp./zi, artroflex 2 cp./zi)
22 comentarii
0
14-12-2010, ora 11:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Coxartroza nu apare "spontan" la 31 de ani decat in cazul obezitatii, al unui traumatism, al unei displazii coxo-femurale, al necrozei aseptice a capului femural sau in urma suprasolicitarii de tip sportiv (fireste, mai exista cateva sute de cauze, dar acestea sunt cele mai frecvente).
Probabil aveti o displazie, care se evidentiaza facil doar printr-o simpla radiografie.
Nu aveti nevoie de nici un medicament, practic este o problema mecanica de suprasolicitare a unei articulatii potential modificate.
Un examen ortopedic atent si competent va solutiona problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-12-2010, ora 12:22
tudor79
Nu este medic/terapeut
tudor79
va multumesc pentru raspuns. am 1, 77 inaltime si 80 kg, si cel mai mult am avut 86 kg. ma ingrijoreaza acest diagnostic mai ales ca mama a avut probleme cu oasele (mai ales genunchii) de tanara. ortopedul care l-am consultat la spitalul militar iasi m-a intrebat daca am avut traumatisme in zona soldului, dar nu tin minte sa ma fi lovit serios vreodata.doctorul a spus ca radiografia de sold nu arata alta modificare decat un fragment de os ce "pluteste" in articulatie. tot el mi-a recomandat rmn-ul dupa ce a vazut radiografia, si mi-a recomandat sa am grija cu efortul, punand ca diagnostic entorsa sold veche, spunand ca ar fi bine sa merg de 2 ori pe an in statiuni si 1 data la 2 ani rmn. la iesirea din spitaldl. reumatolog mi-a dat diagnosticul mentionat, scutire de efort si tratament de mai sus.

trebuie sa mai adaug ca mai am ceva probleme cu genunchiul drept, in sensul ca daca am de condus mai mult de 2-3 ore, simt ca "intepeneste" si pocneste la mobilizare. la fel, imi pocneste si umarul drept, dupa ce iarna trecuta m-a durut aproape 2-3 saptamani, timp in care mi-am miscat anevoie mana.
0
14-12-2010, ora 19:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, in afara de evitarea efortului fizic, aveti nevoie si de normalizarea greutatii, problemele genunchiului datorandu-se tot suprasolicitarii mecanice datorata greutatii si efortului fizic excesiv.
Daca veti adopta un regim de viata adecvat, puteti tolera aceste probleme multi ani de zile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-01-2011, ora 16:31
tudor79
Nu este medic/terapeut
tudor79
Buna ziua!
In ultima luna de zile, nu am mai facut efort mai deloc, dar "jena" din soldul drept nu da inapoi si am impresia ca frecventa cracmentelor a crescut. Mai mult, a aparut o oarecare durere si in soldul stang.
Spuneati ca la 30 ani coxartroza nu apare din senin... m-am uitat la cauzele cunoscute si am vazut procese infectioase... sufar de sinuzita maxilara care recidiveaza periodic, ar putea f o cauza?
Ce ma sfatuiti sa mai fac? ar fi necesare investigatii suplimentare?
0
10-01-2011, ora 22:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sinuzita poate determina, la limita, un reumatism articular acut post-streptococic. Acesta atinge doar temporar si pasager articulatiile, principale afectare fiind la nivelul inimii.
Coxartroza este determinata de obicei fie de o displazie coxofemurala, fie de o necroza aseptica a capului femural fie, pur si simplu, de supraincarcarea mecanica prin greutate exagerata si efort fizic exagerat. celelalte cauze (de ordinul sutelor) au o frecventa infima.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-03-2011, ora 12:27
tudor79
Nu este medic/terapeut
tudor79
buna ziua. au trecut cateva luni de cand au aparut primele "semne" care le-am descris mai sus, am evitat efortul prelungit si evolutia simptomelor a stationat, dar nu au disparut. din cauza serviciului, in 2 zile saptamana trecuta am avut de mers ceva mai mult pe jos. dupa cativa km am inceput sa resimt durere (nu acuta) in zona inghinala, la amandoua articulatii ale soldului, o senzatie de amorteala la soldul drept, dar si ceva durere in zona fesiera la ambele solduri, dar si pe partea exterioara a piciorului.
avand in vedere cele spuse si mai sus, va cer inca odata sfatul: este nevoie oare si de alte investigatii medicale? imi puteti recomanda cumva care si unde ar trebui efectuate? am revenit cu acest post pentru ca am impresia ca lucrurile se inrautatesca, desi nu am mai exagerat cu efortul decat in cazurile care le-am descris. o zi buna va doresc
0
07-03-2011, ora 12:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca examenul clinic, radiologic si RMN nu evidentiaza modificari, nu va ramane decat sa reduceti drastic suprasolicitarea fizica actuala.
Daca, in ciuda "protejarii" reale a soldurilor persista simptome, putem trece la etapele ulterioare (este inutil si redundant sa cautam alte cauze, atata vreme cat D-voastra va suprasolicitati soldurile...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-08-2011, ora 09:45
Ela59
Nu este medic/terapeut
Ela59
Buna ziua !
Domnule doctor, v-as fi profund recunoscaoare daca mi-ati putea raspunde la urmatoarea intrebare : am o verisoara in varsta de 62 de ani, care a fost diagnosticata cu coxartroza sold drept. S-a hotarat in sfarsit sa se opereze pentru a implanta o proteza, dar este supraponderala, si inainte de operatie este de preferat sa slabeasca cel putin 10 ge, ceea ce nu se poate realiza decat in timp, dar durerile si dificultatea de a se deplasa, o deprima, mai cu seama ca nu are cine s-o ajute. A fost internata si la geriatrie la Ana Aslan, dar... fara rezultate. De la o prietena am aflat ca, acolo la geriatrie, soacrei ei i-a fost injectat in genunchi un gel, care suplineste temporar proteza. Intrebarea mea este : se poate beneficia de acest gel (nu stiu exect denumirea lui) si pentru sold, si daca da, unde se poate face aceasta interventie in afara de geriatria Ana Aslan unde pacientii nu sunt... n-as dori sa vorbesc urat acum despre nimeni si nimic, vreau doar sa aflu acest raspuns. Va multumesc anticipat pentru raspuns !
0
08-08-2011, ora 13:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce greutate si ce inaltime are pacienta??
Aceste substante intra-articulare au o anume eficacitate subiectiva (de altfel controversata), insa au un dezavantaj major de ordin psihologic: ii creeaza pacientului speranta ca va rezolva problema fara sa-si normalizeze greutatea, ceea ce este profund fals si daunator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-08-2011, ora 14:06
Ela59
Nu este medic/terapeut
Ela59
Va multumesc foarte mult pentru rasouns domnule doctor !
Inaltimea ei este 1, 58 iar greutatea 80 kg. Imi dau seama ca aceste 'substitute ' pot crea sperante false, dar mi-am propus sa nu ii mai permit acest lucru, si o voi ducve la nutritionist, pentru a rezolva in mod serios si supravegheat problema. O astfel de interventia poate ca ar ajuta-o sa inlature depresia care insoteste aproape intotdeauna faptul ca 'ai imbatranit si nu mai poti merge'.
Va multumesc si doresc o zi cu sanatate !
0
08-08-2011, ora 14:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Operatia de protezare va avea rezultate notabile numai in cazul normalizarii greutatii, adica cel putin 30 kg de scadere ponderala.
Daca nu tine cont de acest imperativ, operatia va constitui un dezastru: obezitatea determina luxatia protezei, dar mai ales uzura accentuata (30 kg in plus inseamna o uzura de 10 ori mai mare, iar "viata" protezei se va micsora de la 15-20 de ani la 3-4 ani).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-08-2011, ora 14:30
Ela59
Nu este medic/terapeut
Ela59
Va multumesc ! Ii voi da sa citeasca raspunsul dvs, si sper ca deja am reusit s-o conving de faptul ca TREBUIE sa slabeasca, acest lucru nefiind optional, asa cum rezulta si din raspunsul dvs.
Va multumesc foarte mult !
0
09-08-2011, ora 19:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca ar fi extrem de interesant sa ne tineti la curent cu evolutia situatiei (daca ati reusit s-o convingeti si cat a reusit sa slabeasca intr-un interval de timp rezonabil).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-08-2011, ora 10:35
Ela59
Nu este medic/terapeut
Ela59
Buna ziua !
Cu mare placere va voi comunica, atunci cand vor exista rezultate. Pentru moment a promis ca va merge la nutritionist, dar va incepe cura de slabire cu 1 octombrie (pana atunci are de facut concediu) este doar o scuza pentru a intarzia initierea regimului. Stiu ca nu-i usor, dar fara putina vointa, degeaba ma agit eu pentru ea. Este adevarat ca nu e genul care mananca mult, dar cred ca dulciurile o omoara si faptul ca nu are ore de masa. Oricum, eu nu mi-am pierdut speranta :). Va voi tine la curent.
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru interesul acordat, si va doresc tot binele !
0
17-03-2012, ora 18:57
Gabi888
Nu este medic/terapeut
Gabi888
Buna ziua,

Am 24 ani, 63 kg, 1, 67m, student, am o viata activa(sport de 3 ori pe saptamana, merg mult), de 2-3 ani ma confrunt cu o problema: durere la sold, sus pe picior, durere puternica uneori, alteori abia o simt si de cele mai multe ori dispare in aceeasi zi sau la maxim 3 zile. Am patit sa nu pot sa dorm de durere, asta s-a intamplat o singura data. Atunci cand ma doare intampin dificultati in a merge distante mari(ma doare insuportabil), ma doare cand ma dau jos din pat, ma doare cand urc si cobor din masina(chiar daca nu ma doare la mers, ma doare cand ma urc in masina), nu pot sa departez picioarele sau sa le apropii(ma doare), la urcatul scarilor iarasi ma doare.
Durerea apare si dispare, toata iarna nu m-a mai durut, am crezut ca am scapat, acm iar a revenit.
Da-ti-mi un sfat va rog, si un diagnostic, o parere.

Va multumesc anticipat, multa sanatate.
0
18-03-2012, ora 08:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Prima si cea mai importanta cauza este, evident, solicitarea sportiva.
Ma intai trebuie sa opriti orice fel de sport si sa cuantificati rezultatele dupa cateva luni.
Daca suferinta persista, va puteti adresa unui ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-03-2012, ora 15:50
Gabi888
Nu este medic/terapeut
Gabi888
Va multumesc mult, chiar asa am sa fac plus ca o sa folosesc bicicleta si o sa iau calciu.

Am uitat sa mentionez ca durerea trece de pe un picior pe altul(sold, fesa), cateva zile ma doare dreptul, ma lasa o luna, 2, 3 apoi ma ia stangul si tot asa. Schimba cu ceva situatia cele spuse acum?

Va multumesc inca odata si multa sanatate va doresc, o duminica placuta!
0
19-03-2012, ora 16:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Suferinta descrisa de D-voastra are mai curand o origine lombara (sindrom compresiv vertebral, de tipul herniei de disc).
Nu aveti nevoie de calciu, este total inutil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
20-03-2012, ora 12:13
Gabi888
Nu este medic/terapeut
Gabi888
Hernie de disc sau coxartroza, spre asta ma indreptam si eu cu gandul dupa cate am citit. dar tot mai sper sa fie ceva mai "usor". Am tot evitat sa merg la un consult pt ca stiu ca ambele sunt greu de identificat si des se intampla sa fii diagnosticat gresit.
O sa continui cu bicicleta(7-10 km pe zii) si o dieta echilibrata, eu tot sper ca nu am nmc grav.

O zi buna !!
0
20-03-2012, ora 12:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Dieta echilibrata este foarte importanta, insa nu stiu daca 10 km de ciclism zilnic nu este prea mult pentru suferinta D-voastra..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-03-2012, ora 17:33
Gabi888
Nu este medic/terapeut
Gabi888
Am inceput acm vreo 5 zile si imi este bn deocamdata si mai iau si Aflamil la recomandarea unui doctor, prieten de familie. Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru timpul acordat !!
0
09-07-2012, ora 10:50
tiberiu82
Nu este medic/terapeut
tiberiu82
Buna ziu a am 30 de ani 175 // 70 kg si de curind am fost diagnosticat cu coxartroza la ambele solduri, in munchen germania mai rau e pe partea dreapta dupa spusele doctorului Adevarul e ca am muncit in conditii extreme finisaje interioare exterioare unde am fost supra solicitat fizic. Simt doar un usor discomfort la soldul drept si asta imediat dupa diagnostic, pt ca imi concentrez atentia in permanenta pe durerea de pe sold insa nu ma doare, in schimb de 3 ani, ma doare partea inghinala si testicolul drept, uneori cind depun efort. Urmeaza sa fac un control la doctorul chirurg o fii hernie probabil. Am primit de la doctorul ortoped un atestat care informeaza fortele de munca de inapt la locul de munca si urmeaza sa fac un curs de calificare intrun domeniu unde nu solicit in permanenta solduriile. doctorul zicea ca boala e deja intro faza destul de avansata pe partea dreapta dar nu a zis ce grad sau in ce faza e, acum sincer va intreb nu trebuia sa ma doara soldul daca e intro faza mai avansata pt ca nu ma doare, are vre-o legatura cu ce am zis mai sus durerea din partea inghinala, si testicolul cu coxartoza? nu vreau sa ajung la proteze ce alte metode tratamente avansate sint pt coxartoza in faza incipienta si de ce nu ma doare ce ar trebuii sa fac. Va multumesc anticipat Doamne ajuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: