Credeti ca as putea avea limfomul Hodgkin?

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare- credeti ca as putea avea aceasta boala ?
De curand am facut analizele medicale iar valoarea Vsh este de 30.
Pe gat am un ganglion care nu si-a modificat marimea in descurs de trei saptamani.Am mers si la Orl iar medicul m-a consultat si mi-a spus ca nu este nici o problema, este posibil ca acest ganglion sa fie de la inflamatia unei masele si sa nu se retraga decat peste 6 luni.
Am citit pe site ca aceste cresteri ale Vsh pot indica aceasta boala.
pot face alte analize medicale pentru a diagnostica aceasta boala ?
Va multumesc frumos pentru raspuns
Costiana
1 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Nu stiu cum de te-ai gandit tocmai la aceasta boala. Cresterea VSH-ului se intalneste intr-o mare diversitate de boli, iar marirea de volum a ganglionilor de asemenea. In boala Hodkin mai apar si alte modificari ale hemogramei, fosfatazei alcaline, altor reactanti de faza acuta, globulinelor, cuprului, calciului etc. (nu neaparat toate), dar pot fi prezente si simptome ca: febra moderata, scadere in greutate, oboseala, stare generala alterata (iarasi nu e obligatorie prezenta acestora).
Un diagnostic cert se pune prin examinarea histopatologica a unei probe de biopsie care se obtine prin extirparea unui ganglion afectat.
Eu cred ca trebuie sa fie prezente mai multe elemente de diagnostic ca sa treci la biopsie. Daca vrei sa fii mai linistita poti consulta si un hematolog.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: