Crestere in greutate

26-08-2010
ivfrance
Nu este medic/terapeut
ivfrance
Buna ziua. Am un baietel de 3 luni si 14 zile. Are 64 de cm lungime si 5880 de grame. in ultimile 44 de zile a luat in greutate in medie 14 gr pe zi. Adica pe 13 iulie cand a implinit 2 luni avea 5220 gr . MI se pare foarte putin cat a evoluatde atunci. Este hranit doar cu san. Arata slabut, la fata, nu are falcute si are cearcane ( mostenite de la mine), parca inspira mila. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac sa creasca in greutate. NU ma pot obisnui inca nu ideea de a nu il mai alapta dar nu mai pot suporta sa il vad ca nu ia in greutate. De la san mananca si deseori trage in gol pt ca nu mai are ce inghiti, Mi se tot spune ca organismul va produce lapte ca sa sature copilul insa nu se inampla, se vede si la cantar si dupa cum mananca el. El mananca noaptea la 4 ore si ziua la 2 ore jumate, trei. Seara mananca mai mult inainte de culcare. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac sa ia in greutate . MUltumesc anticipat.
13 comentarii
0
05-10-2010, ora 14:16
mihaelacicu
Nu este medic/terapeut
mihaelacicu
Î’una! Cum ai rezolvat problema greutatii? Si eu ma confrunt acum cu aceeasi problema? A fost ceva grav? Ai mers la medic?
0
05-10-2010, ora 16:32
ivfrance
Nu este medic/terapeut
ivfrance
Am fost la medic, nu are nici o problema de sanatate insa nu ii era suficient laptele meu. Probabil si din cauza ca m-am stresat s-a facut apos. Am incercat si metoda de a-i da cereale completare si fructe la razatoare, insa tot nu a luat in greutate cum trebuie pentru cu a nu mai tragea la san decat foarte putin de cand a dat de gustul mancarii, mai ales ca i-a placut foarte mult sa manance cu lingurita. Dr m-a convins sa renunt la alaptat si sa trecem pe formula. De cand a facut 4 luni am incercat toate tipurile de lapte Nan, Milupa, Humana, i-a placut pana la urma unul Novalac, insa nu se dizolva bine si pana la urma am incercat Bebelac, care i-a si placut si e si ok. La inceput manca intre 40 de ml si 140 maxim la o masa, si cu mese mai dese. Desi nu se completa cantitatea de 800 ml cum scrie pe cutie ca ar trebui sa manance la varsta lui a luat totusi in greutate cu cereale de orez Milumil Bio, si o portie de 80 ml fruct ras pe zi si incet incet a crescut cantitatea de lapte praf baut la o masa. Acum am ajuns la 140-170 ml la masa, o masa de cereale -200 ml lapte cu 20 gr cereale Milupa, o portie de fruct intre mese si seara putin piure de legume amestecate cu lapte praf. Mananca si noaptea. Si-a pastrat ritmul de mancat ca atunci cand era alaptat insa sunt multumita, de pe 13 sept pana pe 1 oct a luat 600 gr. Sper ca am ce scris aici sa fie de folos. Succes
0
08-10-2010, ora 10:40
mihaelacicu
Nu este medic/terapeut
mihaelacicu
Multumesc pt raspuns!...Da si eu am aceeasi problema cu laptele.de-asta de 3 zile BB refuza sa mai bea lapte de la san...E bine ca in schimb mananca lapte praf si e bine...La medic mergem peste o saptamana si sper sa fie totul OK.Te pup!
0
01-11-2010, ora 14:48
lilisca
Nu este medic/terapeut
lilisca
si eu am aceeasi problema.fetita mea are 6 luni.are 6850 si 71 cm nascuta cu 3280 si 51 cm.in ultimile 3 luni a luat f putin 1 kg.mananca de 3 ori cate 200 ml, o masa de mancare si una de fructa dar nu pune pe ea.ce parere aveti?dati mi un sfat
0
01-11-2010, ora 15:12
ivfrance
Nu este medic/terapeut
ivfrance
Ai putea sa incerci 200 ml lapte cu cereale Bio Milupa in loc de un biberon de 200 sau in plus fata de acel biberon si branzica calcica cu mar ras ca o masa suplimentara fata de ce mananca ea acum. MIe mi se pare ca fata de ce ai descris acolo ii mai trebuie o inca o masa pe zi. Am inteles ca 600 de ml de lapte pe zi cu sau fara cereale sunt obligatorii altfel poate avea probleme cu calciul.
0
01-11-2010, ora 21:13
lilisca
Nu este medic/terapeut
lilisca
multumesc pt raspuns.inca o masa nu e prea mult?
ii dau dim 7.30 200 lapte la 10 frucat un mar o para sau altceva cu biscuiti, la 13.00 mancarica la 17 lapte si cand seara la 21.00 lapte.la ce ora ar trbui sa ii dau branzica?multumesc
0
01-11-2010, ora 21:15
lilisca
Nu este medic/terapeut
lilisca
scz scrisul dar fetita mea nu ma lasa deloc
0
02-11-2010, ora 17:40
ivfrance
Nu este medic/terapeut
ivfrance
Pai are 6850 si ar trebui sa aiba 7.5 kg la 6 luni. Asta inseamna ca ii mai trebuie mancarica. Baietelul meu nu e gras deloc, nici falcos si are 7.6 kg la 5 luni jumate. Chiar azi e tras la fata si incercanat ca nu prea a mancat. Iti dau mai jos lista de mese dupa cum mi-am notat in fiecare zi si poate intelegi de acolo mai bine .

20 oct miercuri

00 -120 lapte
05 - 190 lapte
11 - 100 lapte cu 10 cereale si para 40 ml rasa
14.30 - branza 50 gr cu mar 70
17 - 130 lapte
20.30 - 100 lapte cu branza supa cu carne si cereale amestec


21 oct

2 - 160 lapte
7 - 190 lapte
11 - 180 lapte
14 - 200 lapte cu 20 cereale
17 - 50 portocala
18.30 - 60 gr branza cu doua pere

01 - 100 lapte
05 - 180 lapte
10.30 - 30 branza cu 50 pruna
portocala pe care a regurgitat-o
14 - 200 lapte cu 20 cereale
18.30 - 40 de piure de legume la borcanel HUmanna ( nu i-a placut ) si 30 ml lapte cu cereale
22 - 200 lapte

28 oct joi

02 180 lapte
06 180 lapte
09 80 lapte
ora 11 160 lapte cu cereale
ora 15 30 para cu 10 branza
ora 17.30 80 lapte
ora 20 160 lapte cu cereale

29 oct vineri

ora 00 - 200 lapte
ora 05 - 230 lapte
ora 11.30 - 160 lapte cu cereale
ora 14- 100 suc mere si morcov
ora 17 - 100 piure spanac broccoli morcov si lapte cu cereale
ora 18 - 200 ml lapte
ora 23 - 150 ml lapte

01 nov luni

ora 01 - 180 Lapte
ora 07 - 220 lapte
ora 10 - 80 para
ora 13 - 200 lapte cu cereale
ora 17.30 - branza cu mar
ora - 19.45supa 80 si 130 lapte
ora - 23.30 200 lapte cu cereale
0
04-11-2010, ora 21:47
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
MAYA IOANA S-A NASCUT LA 32 DE SAPTAMANI CU GREUTATEA DE 1300G IN IASI LA CUZA-VODA.IN MATERNITATE A MANCAT FOARTE BINE, FAPT PENTRU CARE A LUAT REPEDE IN GREUTATE.ACUM ARE 6 LUNI VARSTA CORECTATA 4 LUNI SI ARE ABEA 5000G.NU MAI VREA SAN ACUM PAPA LAPTE PRAF MILUMIL 2 SI AM AJUNS LA 3 MESE SOLIDE:MAR CU BISCUITE, SUPITA DE PUI CU LEGUME SI SEARA CEREALE DE LA MILUMIL CU BRANZICA DE VACI. CARE AR FI IMPEDIMENTUL DE NU I-A IN GREUTATE, DECAT ASA DE GREU? MA PUTETI AJUTA??
II DAU VITAMINA C PICATURI 4PIC/ZI, POLYVITAL 15 PIC/ZI FE HAUSMMAN 15-20 PIC/ZI, VIGANTOLSI 10 ZILE DIN LUNA GLUCONAT DE CA 2.5ML 2/ZI.ESTE FOARTE VIOAIE, VORBESTE PE LIMBA EI...ESTE UN COPIL NORMAL, DOAR CA MA CHINUI CU ALIMENTATIA.ACUM MA LUPT SA PAPE 150 ML LAPTE. CE AS PUTEA SA FAC SA MANANCE MAI BINE?MA PUTETI AJUTA? VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
05-11-2010, ora 19:08
ivfrance
Nu este medic/terapeut
ivfrance
Am chemat astazi pediatrul acasa, seful de la pediatrie din spitalul judetean. Este un doctor foarte bun, laudat de toata lumea pentru pricepere dar si pentru felul cum stie sa "trateze" si mamicile psihic de stresurile lor legate de alimentatia copilului. MI-a explicat ca atunci cand insisti sa manance mai mult decat vrea el, copilul dezvolta aversiune fata de mancare, mancatul din placere devine o neplacere un chin, si risti sa ajungi ca dupa un an sa inceapa sa stea cu mancarea in gura si sa nu o inghita numai sa nu fie nevoit sa mai ia o lingura de mancare. In plus, la nivel psihic, nu mai apare senzatia de foame daca este fortat constant sa manance cat vrea mama. Mi-a mai explicat ca termenul de mult/putin este relativ, copilul nu mananca mult sau putin, mananca atata cat are nevoie (atunci cand este sanatos). Noi ca parinti ne raportam la ce ne povestesc altii sau la ce ne dorim noi ca el sa manance si ca uitam ca el este o persoana nu un robpt care trebuie sa indeplineasca niste functii. A reusit sa ma convinga sa imi sterg din minte obsesia asta ca el sa manance o cantitate anume.
Mai vin si eu cu parerea mea personala daca nu te superi, copilul tau arata super in poza, are falcute bine de tot mai mult de atat ar arata grasana. Si gandeste-te si tu logic de la 1300 la nastere la 5000 e diferenta mare, daca ea ar ajunge la 7 kg la 6 luni de la 1300 la nastere, cred ca ar fi trebuit sa ii faci analize hormonale ca sigur era dereglata hormonal. Ai fata, bucura-te sa fie slabuta si sa fie slabuta si cand va creste mare, sa nu rabde de foame ca sa arate bine. Nu stiu cum arati tu, dar gandeste-te cum aratai cand erai mica si cum arati acum si la cei din jur si vei vedea ca mai toti cei care au fost grasi de mici sunt grasi si la maturitate si tin cure si se abtin de la ce le place iar cei care au fost slabi de mici arata bine si ca adulti si se bucura de viata . Cred ca nu ia in greutate f mult momentan pana acum a avut un puseu de crestere si a stagnat pt o perioada, probabil se va lungi in perioada urmatoare si apoi iar va lua in greutate. Oricum intre 6 si noua luni ei trebuie sa ia numai 500 de gr pe luna, nu mai iau cate 1 kg sau mai mult ca pana acum .
0
07-11-2010, ora 21:13
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
Buna seara.Murumesc frumos de raspuns ivfrance.Este adevarat in copilarie am fost ff slaba.Prima fata am nascuto de 3500g.Afost dodoloata pana la un an acum...are 12 ani 1, 52m si 37 kg e slabutza. Da asa este un singur medic mi-a spus ca arata bine tinand cont de greutateade la nastere...Este bine proportionata doar ca ii lipseste, mi-a spus iasul macar 1kg si s-o indop ca pe gansac...Asa ceva nu pot sa fac, apoi cum ai zis si tu sa ajung pe la un anisor sa ma rog sa inghita din gurita.Sunt dificili copiii prematuri am o fosta colega de camera in iasi cu care am fost la maternitate are baiatul nascut la aceeasi greutate si acum are 8200g.Ma gandeam doar daca am gresit undeva eu in ceea ce priveste alimentatia..Oricum multumesc tare, tare mult de raspuns.
0
12-11-2010, ora 14:52
lilysls
Nu este medic/terapeut
lilysls
si bebele meu are 6 luni, are 63.5 cm si 7.4 kg
am fost la pediatru si mi-a spua sa nu-mi fac griji pt faptul ca nu se incadreaza perfect in grafice. fiecare copil are propriul ritm de crestere.
eu ii dau branzica cu fructe dimineata. pediatrul ne-a interzis deocamdata biscuiti, mai ales cei din comert. atentie la ingrediente
0
16-11-2010, ora 09:54
ivfrance
Nu este medic/terapeut
ivfrance
Atunci cand le ies dintii, multi copii mananca mai putin decat de obicei. Am patit-o si noi si am auzit si de la alte mamici. Ei pot fi chinuiti de durerea de la gingii cu destul de mult timp inainte sa le apara dintii, iar la noi nici nu se vedea inflamata gingia, dintisorii au aparut ca o surpriza. Al doilea a aparut la doua zile dupa primul. Acum ca dintii au iesit, pare ca apetitul i-a revenit . Asa ca trag concluzia ca bebeii ar trebui lasati in pace sa manance cat vor si cat pot, ca daca sufera din cauza dintisorilor, atat le mai lipseste, sa ii mai chinuim si noi cu indopatul mai mult decat vor ei .
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Formulele de lapte și greutatea sănătoasă la sugari - opinia specialiștilor
  • Perturbarea ritmurilor circadiene joacă un rol cheie în creșterea în greutate
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •