crestere in greutate cu probleme

66 comentarii 1 23 Înainte ›
0
23-03-2009, ora 19:45
lory.syle
Nu este medic/terapeut
lory.syle
doamna doctora, zi copilul meu a mancat si mai putin decit de obicei, maxim 30 ml de lapte la 4 ore.am incercat sa-i dau, , fortat"dar cind ii simte gustul nu vrea sa inghita si-l da jos.aseara a minat 4o ml toata noaptea.sunt sigura ca nu e ceva normal, mie teama sa nu aiba ceva.doarme, e vioai...iese normal cu scaunul o data pe zi, nu are temperatura...dar totusi simt ca e ceva...doamna doctor de familie este in concediu si parca imi este teama sa ma duc cu el la urgenta.oare e bolnav si eu nu stiu?va rog sa- mi raspundeti...
0
23-03-2009, ora 20:36
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
buna lory.syle. eu nu sant dr, sant o mamica ca si tine, disperata ca bebelu meu nu mananca, dar pot sa iti spun acum din experianta putina pe care am dobandit-o in cele aproape 5 luni, ca trebuie sa nu mai intram chiar asa repede in panica. Incerca sa te calmezi, ca eu am fost cu fetita mea ( mai mult sau mai putin din acceleasi cauze) la 4 medici pana acum si toti au avut ca verdict acelasi lucru ( nu are nimic copilul, e sanatos, nu toti mananca si asimileaza la fel) , chiar au vrut sa ma interneze, dar sau rezumat la a-mi da sa-i fac analize de sange. au iesit ok., si eu simt ca ar fi ceva, ca ni normal sa manace asa putin dar sper sa fie bine acum ca am inceput diversificare. e posibil sa nui placa laptele dacai dai praf sau sa fi mancat tu ceva ce nui place. te pup si aveti grija de voi
0
27-03-2009, ora 19:54
MARIA _BIANCA
Nu este medic/terapeut
MARIA _BIANCA
Sunt o mamica f f f ingrijorata.Am o fetita de 2 luni si 2 saptamani si avem mari probleme cu mancatul.Am nascut-o cu 3.550 si acum are o greutate de 4.800.In prima luna a luat 300 g, apoi i-am dat Humana si a luat 800 de grame.Dar brusc nu mai mananca cum manca, acum mananca 600 ml pe zi..Si dupa 4 ore ea manaca doar 30 ml.Am facut analize la Buc.la clinica particulara.A iesit o usoara anemie si infectie urinara, in rest toate ecografiile(la stomac, rinichi, splina frontanela)au iesit bine, dar ea mananca f putin si doarme fara sa planga de foame, iar cand e ora mesei e un chin.Mentionez ca pentru infectia urinara ii dau Augumentin Bis(de 3 zile), dar nu e nici o imbunatatire si mai nou s-a si deanjat.O rog pe d.doctor si pe toate mamicile care au probleme de genul acesta sa ma ajute.sI AM SI EU O INTREBARE:DIN CAUZA INFECTIEI SA MANANCE ASA PUTIN SI TOTUL APROAPE FORTAT??????Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pt.ca simt ca sunt la capatul puterilor cand e vorba de ora de masa.Ea nu pare un copil bolnav, rade si e vioaie, dar mancatul este o MARE PROBLEMA si nici nu ii pot da altceva sa manance.Astept un raspuns urgent cu ce sa fac.Va multumesc
0
28-03-2009, ora 20:48
lory.syle
Nu este medic/terapeut
lory.syle
Buna, MARIA...
0
28-03-2009, ora 21:08
lory.syle
Nu este medic/terapeut
lory.syle
BUNA MARIA...ACEIASI PROBLEMA AM AVUTO SI EU...SI INCA O MAI AM...CIND E ORA MESEI E CUPLIT!DAR AM FOST LA UN DOCTOR PEDIATRU SI SURPRIZA.COPILUL MEU AVEA INCEPUT DE ROSU IN GAT...ERAM MIRATA...TOTUSI CUM PUTEA SA FIE BOLNAV?ERA UN COPIL VIOI, GANGUREA, ERA JUCAUS SI NU FACEA TEMPERATURA...NE-A DAT 4 PIC DE ZYRTEC DE DOUA OI PE ZI TIMP DE PATRU ZILE...SI MINE VITA PINA SE TERMINA STICLUTA...ACUM MINCAM CIT DE CIT DAR AM AJUNS LA 80 ML LA 4 ORE...MAI MANINCA SI CITE 60 ML O MASA.DOUA PE ZI. TOTUSI E UN PROGRES!!SI MA COSOLEZ CU GINDUL CA TOT ARE CEVA VITAMINE IN CORP DACA NU MANINCA LAPTIC...SPER SA-SI REVINA MAI REPEDE..INCEARCA SI TU CEVA VITAMINE...POATE I SE DESCHIDE POFTA DE MANCARE SI NU CRED CA I-AR FACE RAU..MAI ALES CA DUPA UN ANTIBIOTIC ARE NEVOIE DE VITAMINE...ESTE UN SFAT...MULTA SANATATE FETITEI TALE...SI BAIETELULUI MEU...
0
28-03-2009, ora 22:27
violaw
Nu este medic/terapeut
violaw
Buna, sunt copii care isi pierd pofta de mancare la orice problema de sanatate indiferent cat este de complicata, eu am patit cu fetita mea care a avut otita si in perioada asta n-a luat in greutate, apoi a avut o raceala iar n-a luat in greutate, acum iar suntem in perioada de refacere dupa o raceala, si doar acum am constat acest fapt ca intradevar n-a luat in greutate in aceste perioade, n-am acordat atentie pana acum fiindca nu mi-a parut ca mananca mai putin, am observat acest lucru acum cand a refuzat toate mesele diversificate si a ramas doar sanul. Sunt copii si copii, unii au pofta buna de mancare si iau in greutate indeferent de starea sanatatii.Cand sunt bolnavi iti plange sufletul cand ii vezi atat de neajutorati si schimbati, de aceea noi parintii trebuie sa avem grija de ei, sa fie permanent in buna stare. Noua ne pare ceva banal o usoara anemie, ca n-are nimic copilul, dar daca el sia schimbat comportamentul sau pofta de mancare e un semn
0
28-03-2009, ora 22:27
violaw
Nu este medic/terapeut
violaw
Buna, sunt copii care isi pierd pofta de mancare la orice problema de sanatate indiferent cat este de complicata, eu am patit cu fetita mea care a avut otita si in perioada asta n-a luat in greutate, apoi a avut o raceala iar n-a luat in greutate, acum iar suntem in perioada de refacere dupa o raceala, si doar acum am constat acest fapt ca intradevar n-a luat in greutate in aceste perioade, n-am acordat atentie pana acum fiindca nu mi-a parut ca mananca mai putin, am observat acest lucru acum cand a refuzat toate mesele diversificate si a ramas doar sanul. Sunt copii si copii, unii au pofta buna de mancare si iau in greutate indeferent de starea sanatatii.Cand sunt bolnavi iti plange sufletul cand ii vezi atat de neajutorati si schimbati, de aceea noi parintii trebuie sa avem grija de ei, sa fie permanent in buna stare. Noua ne pare ceva banal o usoara anemie, ca n-are nimic copilul, dar daca el sia schimbat comportamentul sau pofta de mancare e un semn
0
28-03-2009, ora 22:44
lory.syle
Nu este medic/terapeut
lory.syle
la consultatit nici nu am vrut sa mi-l cantareasc.
0
28-03-2009, ora 22:44
lory.syle
Nu este medic/terapeut
lory.syle
la consultatit nici nu am vrut sa mi-l cantareasc.
0
28-03-2009, ora 22:44
lory.syle
Nu este medic/terapeut
lory.syle
la consultatit nici nu am vrut sa mi-l cantareasc.
0
28-03-2009, ora 22:53
lory.syle
Nu este medic/terapeut
lory.syle
cred ca imi era frica ca o iau razna daca imi spunea ca a mai slabit...cata grija avem de ei..stau si ma intreb cum de a facut rosu in gat?am mai iesit la plimbare dar cu fular la gurita..toti care vin sa-l vada nu au voie sa-l pupe...si totusi s-a intamplat..
0
30-03-2009, ora 11:49
claudia-andy
Nu este medic/terapeut
claudia-andy
Sunt mamica a doi copilasi! O fetita de 4 ani si un baietel de 3 luni si o saptamana. Baietelul meu a avut la nastere 3280g iar acum avem 7200-7300g. Mi sa spus ca este greutate de 6 luni. Mancam numai san. La consultatia de la 3 luni, med de familie ne-a dublat doza de vigantol si ne-a dat cate 5ml de calciu pe zi timp de 20 de zile.Asta pentru ca i-am aratat caputul care ni s-a parut noua ca s-a aplatizat fff putin in partea dr spate. Este bine ca acum ii dau 4 pic de vigantol pe zi? Dar pentru ca mai uit cate o zi la sa-i dau vigantolul este foarte grav? nu uit prea de dar se mai intampla!
0
22-04-2009, ora 08:39
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru maria - atat infectia urinara cat si anemia, chiar usoara, reduc apetitul copilasului. Pe langa tratamentul infectiei, ocupati;va si de tratamentul anemiei (Ferrum Haussmann si vitamina C).
0
22-04-2009, ora 08:43
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Claudia - daca babelusul nu a primit decat san e foarte bine ca a luat in greutate, nu exista obezitate prin alimentarea la san. Asa s-o tineti pana la 6 luni.
E bine ca vi s-a suplimentat doza de Vigantol, multi copilasi au nevoie de doze mai mari decat scrie in prospect. Cat despre "turtirea" craniului sau plagiocefalia pozitionala, este foarte frecventa, se va reduce odata cu crestrea dozelor de Vigantol. Daca ati omis o zi nu se intampla mare lucru, insa daca de repeta omisiunile nu e bine. Trebuie administrate zilnic.
0
22-04-2009, ora 11:04
claudia-andy
Nu este medic/terapeut
claudia-andy
Multumesc pentru raspuns doamnei dr. Acum baietelul a implinit 4 luni si greutatea a cam stagnat la 7500 gr. Mancam in continuare doar san. Vigantol luam cate 4 pic, pana la 45-60 de zile. Asa ne-a spus medicul de familie. Cat despre aplatizarea caputului, nu se mai observa nici o inrautatire. Mai necesita oare sa-i dam calciu sau fier? O alta problema pe care o mai avem, este ca racim destul de des. Nu facem febra sau rosu in gat, dar avem multi mucisori si tusim. Ne aspiram cu "batista bebelusului" cat de des este nevoie, punem ser pe nasuc sau nazomer, spray Sterimar, iar pentru tuse sirop Eurespal. Toate la recomandarea medicului de fam. Pt. imunitate am incercat noi Oscilococcinum si Paragrip. Cum pot sa-l imunizez la varsta lui? Sanul se pare ca nu-l ajuta foarte mult la acest capitol mai ales ca surioara este la camin si mai vine cu cate un pui de virus pe acasa si nu reusesc sa o tin la distanta de bebe
0
22-04-2009, ora 15:03
violaw
Nu este medic/terapeut
violaw
buna ziua, am o intrebare catre domna dr., fetita mea de 7 luni are 6, 500kg, vreo 3 luni la rand a avut stagnare in crestere, lua doar 200gr pe luna, acum 3 sapt am inceput sai dau lapte praf cu cereale, a mers mai binisor, a luat 650gr, nu iam dat pana acum fiindca numi accepta biberonul, dar doctora ei mia zis sa o alimentez ca pe un copil de 4 luni fiindca are greutatea de 4 luni, dar eu de o luna de zile iam introdus galbebus, ficat, cereale cu gluten, cu alte cuvinte o hranesc potrivit varstei de 7 luni, este adevarat ca poate face diareie sau malabsorbtie, cu toate ca nimic nu sa intamplat pana acum.organismul ei nu e pregatit sa primeasca alte alimente?nu prea am de ales la cereale pentru sugari de 4 luni, nu pot sai dau orez de mai multe ori pe zi se constipa, si vrea mancare diferita.astept un raspuns, sunt confuzanustiu ce sa fac ca sa fie bine, astept alte pareri.merci
0
23-04-2009, ora 09:59
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cerealele cu gluten sunt contraindicate sub 8 luni, mai ales la copilasii cu deficit ponderal. Puteti pastra galbenusul si cerealele fara gluten. Alimentele noi se introduc treptat, unul cate unul, la 10 zile un aliment nou, treptat, cu lingurita, oprindu-va daca apare diaree. Ar putea fi introduse sucurile de fructe si supa de zarzavat, iar mai apoi carnea de pui fiarta si mixata.
De asemenea, e bine sa primeasca Ferrum Haussman 5 picaturi pe zi pentru profilaxia anemiei.
0
05-05-2009, ora 12:07
comi
Nu este medic/terapeut
comi
buna, am si eu o fetita care face 5 luni pe 19 mai. de la vaccinul de 2 luni nu mi-a mai luat in greutate. am nascut0o cu 3, 200 si 50 cm. acum are 5, 700 si 64 cm. am facut vaccinul cumparat si doctorita mi-a spus ca a avut imunitatea prea mare si nu trebuia facut vaccinul. mananca putin cred eu pt varsta ei.pana acum manca 800 ml pe zi, acum ca am inceput diversificarea mananca aprox 700 ml si cate putin din ce ii dau mancare. va rog spuneti-mi ce sa fac pt ca sunt disperata. bea nan 1 de la 1 luna jumate. va multumesc
0
10-05-2009, ora 08:21
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Fetita ar trebui sa aiba cam 6700 g - insa nu prea are legatura cu vaccinul de obicei stagnarea in greutate. Incepeti sa-i administrati feerum Haussman 5-10 picaturi pe zi, vitamina C picaturi 3-4 pic pe zi sau sucuri de fructe proaspete si introduceti alimentele treptat - unul la 10 zile - supa de zarzavat, cereale fara gluten, branza calcica, galbenus de ou, carne de pui mixata, ficat de pui mixat. Odata cu diversificarea de obicei bebelusul urca in greutate. De asemenea, exista vitamine tip sana-Sol sau siropuri enzimatice gen Sanzyme - care se pot administra sub 1 an.
0
12-05-2009, ora 13:34
comi
Nu este medic/terapeut
comi
va multumesc pt raspuns. am uitat sa va spun ca am inceput sa-i dau mancare insa sucurile de fructe nu veea sa le mai bea. avem probleme ca nu prea iesim la lipsa mare, foarte greu si cu supozitoare. nici nu stiu ce sa-i mai dau sa pape daca este asa de constipata si in greutate nu vrea sa puna decat foarte putin. peste 2 sapt ma duc din nou la control.dna doctor mi=a intrerupt vaccinurile pana la un an. sunt disperata daca ma credeti. ea este vioaie nu a avut nici o problema pana acum in afara de faptul ca nu prea pune in greutate. 5 lini, 5, 700 g.am inceput sa ii dau sanzyme cate 8 pic de 3 ori pe zi. astept raspuns si va multumesc
0
13-05-2009, ora 13:34
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
va rog ajutatima. fetita mea vomita de doua zile si scaunul este foarte subtire, nu a mancat nimic de doua zile, am fost la grigore alexandrescu, buc, si mi-a dat elektroyt pliculete pt dizolvare in 250gr apa sau ceai si sa-l bea in 2-3 ore, dar ea nu il bea pe tot, enterolactis, fiole cate 5 ml de doua ori pe zi si sumetrolim sirop 5 ml la 12 ore, insa a venit un caz mai grav cat timp eram eu acolo si nu mi-a explicat exact ce are, doamna dr ce diagnostic poate sa aiba, are 6 luni jumatate si 6.800 kg in rest e vesele si rade atata timp cat nu-i dai sa manance, a, si a spus sa-i nui mai dau lapte o saptamana decat fara lactoza si eu folosesc milupa, am gasit milumil cu mai putina lactoza, cu morcov si cereale, dar nu il mananca il dau cate putin 50-60 gr cu seringa si sa nu ii mai dau fructe nimic decat morcov fiert cu carnita si orez toate pasate dar la asta vomita imediat sant disperata la inceput am crezut ca e reactie adversa la vaccin pe care l-am facut acum o saptamana dar. pe reteta nu inteleg la diagnostic decat BDA... SI CAM ATATA, CE INSEAMNA E GRAV, DACA NUI TRECE IN 2-3 ZILE CE TREBUIOE SA FAC, SI DE ASTAZI DE DIMI SI EU AM ACELASI SIMTOME DAR NU MANCAM ACEASI MANCARE DOAR BANANE CE AM MANCAT CA EA VREAU UN RASPUN VA ROG
0
24-05-2009, ora 22:46
rebegelovidiu
Nu este medic/terapeut
rebegelovidiu
si eu si sotia mea santem disperati nu mai stim ce sa facem fetita noastra care are 6 luni si o saptamana nu a mai luat in grutate de 1 luna. s-a nascut cu 2890kg iar acum are 6.800.totul a inceput la 4 luni jumate cand a inceput sa nu mai manace deloc bine. pana atunci manca intre 120 si 200 de ml, iar de atunci nu a vrut sa manance mai mult de 100. statea un pic la san se auzeau niste chioraiele in stomacel dupa care scotea sanul urland. nu stiam ce are si am avut rabdare asa vreo 3 saptamani pana cand am inceput diversificarea crezand ca asta ar fi o problema.intre timp i-am facut toate analizele posibile, rezulatul bineanteles: nu are nimic doar o anemie usoara si un pic lipsa de proteine.tratament: fier in fiecare zi 7 picaturi.cum ziceam am inceput diversificarea cu cereale la indicatia neonatologului crezand ca asa ar mai castiga ceva in greutate...da de unde..nici macar nu ii plac cerealele. ce am reusit sa ii dam si ii place e sucul de morcovi si supa de legume in care mai bagam un pic de carnita sau un sfert de ou( o data la 3 zile oul) meniul arata cam asa: la 6 san, la 10 suc+san, la 14 supa de legume, la 18-19 seara mamaliguta cu branza de vaci si smantana( astea le dam doar de 2 zile si manaca cam 15 lingurite dar nu e prea fericita)pe la 22 iara san.in concluzie mancarea nu e punctul ei forte dar noi vrem sa stim daca exista cazuri similare si daca exista vreo rezolvare(am incercat si cu vitamina c pentru pofta de manacare dar tot degeaba), noi tot credeam ca ar avea ceva la stomacel care o impiedica sa manace cantitatea care trebuie(ne gandeam pentru ca atunci cand ii chioraia stomacelul scatea sanul si plangea...problema a trecut acum dar tot nu manaca suficient...cam 60 ml de san la o masa) sotia mea crede ca de atunci i s-a micsorat stomacelul si de aia nu mai manaca acum cat trebe. va rog mult sa ne ajutati cu un raspuns. va multumim anticipat
0
26-05-2009, ora 10:43
SIMXXX
Nu este medic/terapeut
SIMXXX
Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema grava.Fetitei mele i s-a pus diagnosticul de fibroza chistica in urma efectuarii testului de sudoare(val.66).Nu prezinta nici un fel de modificari ale plamanilor si toate analizele sunt bune.Am facut si testul genetic rezultat negativ.Nu are momentan nici un fel de simptome, in schimb iarna raceste des(3-4 episoade) si tuseste mult.Si este si slabuta, la 6 ani are numai 17 kg.
Este posibil sa aiba acesta boala desi testul genetic este negativ, sau poate avea, de exemplu, viermi sau altceva?Mai precizez ca nu are scaune anormale, stiu ca in aceasta boala apar scaune cu mucus si dese...
Ea nu a avut niciodata astfel de probleme.Dvs. ce parere aveti?Pot sa ma incredintez fara indoiala testului genetic?Va rog spuneti-mi ceva urgent, va multumesc din suflet!
0
08-06-2009, ora 10:41
comi
Nu este medic/terapeut
comi
doamna doctor de ce nu ne mai raspundeti la intrebari?
fetita mea are aproape 6 luni. am inceput diversificarea de la 4 luni si manca putin din toate. acum de vreo 2 zile cand vede lingurita isi face scarba sa vomite chiar si la ce ii placea foarte mult. nu bea decat lapte si atat. raspundeti-ne ca suntem disperate
0
10-11-2009, ora 13:42
esterarus
Nu este medic/terapeut
esterarus
buna. am o fetita de 3.5 luni pe care am nascut-o cu 2700 si la externare a avut 2600. la varsta aceasta ea are 5200 si de 10 zile nu a luat nimik in greutate. dr de familie a zis ca nu este o problema asa mare si sa mai asteptam ca poate asa e ea mai inceata. ea este foarte vioaie dar nu stiu de ce nu a luat in greutate. Tin sa mentionez ca bea lapte praf humana 1, 130 ml la o masa de 5 ori pe zi si am inceput cu suculet si pireu de fructe de 3 zile.Va rog tare mult sa-mi dati un sfat ce sa fac. Parca nu as chinui-o cu analize de pe acuma. Va multumesc din suflet.
0
10-11-2009, ora 17:05
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
buna seara lory-syle. te inteleg foarte bine. si cu fetoita mea am avut astfel de probleme. dar macar micutul tau a luat bine in greutat, a mea in trei luni abia a luat un kg si pana la 5 luni am alimentat-o cu seringa sau ii dadeam lapticul in somn ( si acum mai mananca uneori asa) investigati peste investigati, copilul n a avea nimic, dar totusi nu manca , abia la 7 luni a inecput sa isi revina, acum avem un anisor si o sptamana si am inceput sa mergem, ne-a dat si un dintisor si incercam sa si vorbim. deci rabdare si iar rabdar, dar bineintels ca trebuie si ceva investigati ( eu am fost la 5 pedriati si spuneau ca am eu ceva la cap, nu copilul)
in fine nici acum nu manca ea mult dar macar e mai bine are cam 9.500 kg se incadreaza in "tabel". eu va doresc sanatate si multa rabdare. eu am vrut sa iti dau o incurajare, nu cred ca sant in masura de a da sfaturi, sper sa auzim de bine. puuup
0
11-11-2009, ora 20:44
olimihtrade
Nu este medic/terapeut
olimihtrade
vrei venituri suplimentare cu un efort minim acceseaza site-ul http://shop.metropolitans.ro, iar la codul reprezentantului care va recomandat trece-ti KIdi2bgJ, comanda un catalog gratuit si fa comenzi, ai 30% castig curat, citeste regulile
0
30-01-2010, ora 00:32
Raisa Andreea
Nu este medic/terapeut
Raisa Andreea
Buna.Am o fetita de 4 luni pe nume Raisa si am nascut-o cu 3 760 g si 50 cm.La vaccinul de 4 luni fata mea are greutatea de doar 5 700g si 62 cm.Doctorita mi-a spus ca nu este tocmai bine deoarece la 4 luni ar fi trebuit sa aiba 7 000 g si mi-a recomandat sa ii dau completare cu lapte praf.Eu nu vreau sa fac diversificarea pana la varsta de 6 luni pentru ca o alaptez exclusiv la san si dupa parerea mea fata e ok pentru ca e foarte agera, vesela, doarme bine, nu e agitata, mananca bine.De 3 zile de cand am venit de la doctor cu ea mi se pare ca nu mananca cum manca inainte adica, pofta de mancare are, dar mananca mai des si cate putin.Nu stiu ce sa fac ca fata sa ia in greutate asa cum trebuie.Mi-e frica sa nu fie ceva grav deoarece doctorita mi-a mai spus sa nu cumva sa fie vorba de o anemie.Ma gandesc ca daca nu s-ar satura ar plange, dar eu am lapte mult si fata trage bine.Probabil ca nu creste asa mult din cauza ca mananca des si cate putin.Nu stiu ce sa zic.Va rog sa ma sfatuiti sa stiu ce sa fac si sa stiu daca e grava situatia.Va multumesc si astept raspuns.
0
03-02-2010, ora 16:17
Monny.li
Nu este medic/terapeut
Monny.li
Buna ziua.Am o fetita de patru luni si jumatate care s-a nascut cu greutatea de 3980 gr si 54 cm, iar la iesirea din spital a avut 3720 grame.De la varsta de 3 saptamani i s-a depistat infectie urinara cu e-coli, care se manifesta cu varsaturi in jet si diaree.Am fost internate, a trecut pe moment, dupa care a aparut din nou.Iarasi tratament cu antibiotic.Problema este ca a luat ff putin in greutate, acuma are 5.700 gr si 64 cm.
Observasem ca lua 180 gr/sapt dupa tratamentul cu antibiotice iar apoi tot scadea pana am ajuns la 100/sapt.E hranita la san, nu stiu daca am destul lapte, dar are 6 mese pe zi, iar daca o pun intre mese la san nu vrea sa manance.I-am facut toate analizele la sange, urina si eco abdominala si toate au iesit bune.Am ramas surprinsa pt ca am asteptam la o anemie sau ceva din cauza greutatii mici.
Ea este vioaie, mananca cu putere din san, in schimb nu prea doarme ziua cel mul 2 h, iar noapte 8-9 ore cu o pauza pt mancare.
Am incercat sa-i dau lapte praf si nu vrea sa-l accepte nicicum, nici cu biberon, nici cu lingurita.Am inceput sa-i dau suculet de mar, morcov si portocale, si de cand ii dau astea s-a constipat...sau cel putin asa zic eu, pt ca face cam la 2-3 zile, dar consistenta e destul de moale.
Intrebarea mea este daca pot sa incep sa-i diversific mancarea si ce anume sa-i dau ca sa ia in greutate.Mi s-a mai spus de niste picaturi de ulei de peste naturiste speciale pt sugari-ajuta?
0
06-02-2010, ora 14:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca fetita suge bine si se satura cu sanul nu trebuie sa fie diversificata inainte de 6 luni. Insa e bine sa primeasca fier profilactic (5 pic de Ferrum Haussman pe zi), plus Vigantol. Se poate da Debridat suspensie 1 ml/kg/zi, eventual si un preparat cu lactobacili gen Biotics sau Enterolactis 10 zile pe luna.
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: