Creștere scăzută in greutate

17-10-2018
Sophia_Tim
Nu este medic/terapeut
Sophia_Tim
Am o fetița de 2 luni și 3 săptămâni. S-a născut cu o greutate de 2680gr, iar astăzi are 4790 gr.
Problema este ca am cântărit-o astăzi și a luat doar 40 gr in greutate intr-o săptămâna.
Știu ca e puțin. Alăptarea se face in mod natural. Are și probleme cu colicii, iar in ultima săptămâna a și plâns foarte mult din cauza asta, cred, a plâns mai mult decât plângea înainte.
Poate sa fie și motivul ca nu am lapte suficient sau nu este prea concentrat?
Atunci când alăptez, întotdeauna celălalt sân curge, dar laptele nu pare a fi foarte concentrat.
Eu nu vreau sa ii dau lapte praf.
Ce pot sa fac sa măresc producția de lapte?
Dacă as folosi un aparat de muls? Cum trebuie folosit? La cât timp de când am alăptat-o și cât timp sau câte grame se mulge o data?
Fetița este alăptata la cerere, uneori și la intervale de 30 de min, in schimb noaptea doarme câte 5 ore, după care se trezește, mănâncă, și mai doarme iar 4-5 ore, de multe ori adoarme la San și pe timpul zilei.

Astept răspunsul Dvs dacă se poate cât de repede!
Mulțumesc!
2 comentarii
0
18-10-2018, ora 16:11
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Aveti grija foarte mare cum va alimentati, asta in ce priveste colicii, si luati niste multivitamine sau polen pt pofta de mancare a copilului !
Pt stimularea lactatiei beti ceai de fenicul si anason ! Puteti incerca si coriandru adaugat pt colici si stimularea poftei de mancare !
0
01-11-2018, ora 00:00
Rebecca.Oana
Nu este medic/terapeut
Rebecca.Oana
Buna ! Am avut și eu o problema asemănătoare.
Îți recomand sa iei Calciu, eu iau osteocare, 1 comprimat / dimineața si un plic de galactogyl seara.
Îți va face minuni pentru laptic. Poți sa te mulgi manual sau cu pompa după ce mananca bebe, sa cresti cantitatea de lapte. Multă apa eu beau 2 l ce putin ( lichide nu neaparat apa... ceaiuri, lapte ) mananca iaurt smantana grasa branza, urda etc.

Semnele pe care le prezinți tu, faptul ca plange mai des și ca a luat putin in greutate, le observasem și eu la bebele meu in jurul a 3 luni. Dar un alt semn pe care l-am avut dar nu îl vad menționat și de tine este : îmi simteam sanii nu atat de plini... eu am pus pe seama ca se mai reglează și ca e normal sa nu fie ca la
Inceut Dar am gresit. Succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Indicele de masă corporală al bebelușului este un bun indicator al riscului de obezitate în copilărie
  • Formulele de lapte și greutatea sănătoasă la sugari - opinia specialiștilor
  • Copiii cu alergie persistentă la laptele de vacă sunt mai mici comparativ cu cei alergici la nuci/arahide
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •