culoare deschisa sange menstrual

22-04-2016
TheOmen
Nu este medic/terapeut
TheOmen
Buna ziua!
De doua luni de zile am observat o culoare ciudata a menstruatiei - este FOARTE DESCHISA, sangele pare foarte subtire. iar cantitatile sunt destul de reduse comparand cu celelalte perioade. Mama imi spune mai mereu ca sunt foarte palida la fata, ca, , n-am sange” si pentru a-l face trebuie SA MANANC multa CARNE. Acesta e un mit, caci eu nu inteleg ce legatura are sangele cu aportul de carne...? Va rog sa-mi explicati.

Ca un detaliu, am 18 ani, iar prima mea menstra a fost la 15 ani. Nu prea mananc carne, in schimb mananc fructe si legume, deci aportul de vitamine ar trebui sa fie constant. Singura problema e ca mananc cantitati industriale de dulciuri. De o saptamana le-am stopat complet.
Care credeti ca poate fi cauza? Nu simt slabiciune, nu am ameteala, insa ma stresez extrem de mult si migrenele sunt si ele o problema... Credeti ca e o anemie? Va rog mult, as aprecia un raspuns, multumesc!
3 comentarii
1
22-04-2016, ora 13:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti setul complet de analize de sange prescris de medicul de familie si verificati daca este anemie.

De unde luati proteinele ?

Nu e obligatoriu sa mancati carne daca nu va place, dar trebuie sa luati proteine din alte surse.
0
07-08-2016, ora 11:22
TheOmen
Nu este medic/terapeut
TheOmen
Iau proteinele din peste, cereale, lactate. Episodul s-a repetat si luna asta...
Mentionez ca nu am avut contact sexual vreodata.
In primele zile mi-a aparut o secretie maronie, apoi in a treia zi cate o picatura insipida de sange - si acela foarte deschis, decolorat. Apoi urmatoarele zile, cateva cheaguri si cantitati neinsemnate de sange... Am facut sport, am incercat sa beau vin rosu (de obicei, cand imi "intarzia", beam vin si imediat aveam flux normal), si de data asta nu se intampla nimic.
Ce credeti ca poate fi?
Se datoreaza si din cauza schimbarilor de metabolism, a sedentarismului, a schimbarilor bruste de alimentatie? Scriam mai sus ca mananc cantitati industriale de dulciuri, dar le stopasem. Ei bine, intrasem din nou in patima dulciurilor dupa un timp, iar acum, de trei zile nu am mai pus gura pe zahar si sper sa continui lupta.
0
07-08-2016, ora 13:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu.
Va trebuie o ecografie transvaginala (100 lei) si un examen ginecologic complet sa vada medicul ginecolog sursa de provenienta.

+ setul complet de analize de sange de la medicul de familie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: