cum folosesc metoda calendarului ca contraceptie..

12-02-2013
Ella92
Nu este medic/terapeut
Ella92
as vrea sa stiu mai precis cum sa folosesc metoda calendarului pentru contraceptie, deoarece nu am avut niciodata un contact sexual, da prietenul meu vrea ca sa o facem, la mine menstruatia a inceput pe data de 1 febr si sa teminat pe data ce 7febr.as vrea sa stiu in care si dupa cite zile pot sa fac sex neprotejat si cind sa il fac protejat deoarece kiar nu ma pricep in kestii de tipul acesta, , , , astept raspuns cit mai rapid...
3 comentarii
0
12-02-2013, ora 10:05
otto2009
Nu este medic/terapeut
otto2009
Primele 10 zile de la data in care a inceput menstruatia poti face sex neprotejat. Urmatoarele 10 zile, adica de la 11-a zi pana la a 20-a zi, inclusiv, sex protejat iar incepand de a 21 zi pana la inceperea menstruatiei poti face din nou sex neprotejat. Dar sa stii ca nu este o metoda 100% sigura insa eu am folosit-o ani la rand fara probleme.
0
12-02-2013, ora 19:28
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Daca nu -ti doresti un copil, sfatul meu e sa nu te bazezi pe metoda calendarului. De exemplu, eu am ramas insarcinata in ziua a 8-a a ciclului menstrual.
In principiu, ceea ce a postat otto2009, e valabil, dar la un ciclu regulat de fix 28 de zile.Tar tinand cont ca la majoritatea femeilor ciclul menstrual variaza intre 25 si 35 de zile, eu nu-ti recomand!
Trebuie sa iei in calcul si ca sunt perioade in viata unei demei cand organismul ei sufera o multime de transformari hormonal...pot aparea ovulatii multiple, de exemplu...
Sfatul meu este sa cauti alta metoda de contraceptie!
0
13-02-2013, ora 16:41
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
e o idee foarte proasta sa folosesti aceasta metoda, mai ales daca esti foarte tanara si presupun ca daca se intampla sa ramai insarcinata n-o sa poti sa ai grija de copil... depinde de atat de multe variabile, chiar si stresul de la scoala poate influenta perioada fertila. cel mai sigur folositi prezervativ... nu are cu ce sa-l deranjeze si daca refuza intreaba-l daca e dispus sa aiba grija si de bebe daca aveti ghinionul asta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  •