Cum sa eliberezi certificat de handicap oricui?

08-09-2020
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Nu inteleg cum atatia “bolnavi” pot lua pensie doar pentru ca se “drogheaza” cu medicatie, legsl, in scop de “tratament”
E clar ca dezechilibrele nu le corectati asa, mai degraba le creati sau intretineti. Conform lui Dr Breggin, Thomas Szasz etc
Am vazut aici ca se da “invaliditate psihica” pentru asociali, serios? De cand ? Tulburarile de personalitate nu sunt boli, nu pot fi demonstrate. Un diagnostic nu este sigur, cert. Poate fi un mixt acolo. Se diagnosticheaza conform unor simptome ce pot fi mimate/induse. Un handicapat adevarat are leziuni serioase pe creier. Voi astia care aveti grad de handicap, nu faceti si terapie electroconvulsiva/psihochirurgie?
La neurochirurg, nu la macelarii de pe vremuri. Acum medicina a evoluat. Se practica neuro-microchirurgia. Creati va handicap mintal daca tot vreti sa depindeti de stat
Ori investiti timp, energie si bani in carti si psihoterapie, sport
Boala se rapune prin efort, nu mancat din banii statului, inghitit pastile si dormind toata viata.
Mi am spus parerea, pace! Nu esti de acord, ignora mesajul!
Poti scrie doar daca te afecteaza.
5 comentarii
1
09-09-2020, ora 00:46
360
Nu este medic/terapeut
360
a se sterge postarea...
0
09-09-2020, ora 01:38
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
De ce? Care este problema? Ca avem pareri diferite intr un stat democratic? Nu stiam ca n am voie
1
09-09-2020, ora 02:02
360
Nu este medic/terapeut
360
pai tocmai, ca daca ai pareri diferite intr-un stat democratic nu poti reduce la tacere o persoana spunandu-i sa ignore mesajul tau daca nu ii de acrod cu el
0
09-09-2020, ora 03:01
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Am spus sa discute doar cei care se simt. Banuiesc ca esti printre ei. Eu am impus o conditie, dar e in regula, poate te ai simtit
Oi fi printre cei in cauza...
3
17-09-2020, ora 16:50
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Nu e adevarat ce zici, nu se da chiar oricui, trebuie sa treci printr-o comisie, sa ai acte doveditoare, sa faci tratament serios cu psihotrope, iti trebuie acte de la psiholog, psihiatru, asistent social, primar etc
Cel putin mie asa mi-a trebuit.
Gandeste-te ca exista unii cu depresie si fobie sociala care chiar nu pot sa iasa deloc afara, nu pot sa munceasca, nu sunt in stare de nimic deci acel ajutor de handicap e binevenit..chiar si cat e, putin.Si sa nu mai zic de pacientii cu schizo, bipolara etc.
Nu ia multa lume ajutor de handicap degeaba, sa stii.Majoritatea sunt bolnavi care nu pot sa se intretina si sa munceasca din cauza dizabilitatilor psihice.Si o fobie sociala poate fi extrem de invalidanta la fel si o depresie ..cine nu a trecut prin asa ceva, nu stie..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul