Daca citesc 10 carti de psihoterapie, ma aleg cu ceva?

18-04-2020
BPD
Nu este medic/terapeut
BPD
Stiu ca este munca dvs si analizati empiric bla bla bla, ca trebuie psihoterapia facuta de cineva experimentat, ca aveti scoala romaneasca ce impune sa nu-i spui nimic pacientului, nici doagnosticul (o tampenie inexistenta la straini) pe principiul nu-i spune tampitului ca e tampit ca oricum ramane asa toata viata pt ca bolile mintale nu se vindeca.

Dar eu cat timp am capacitatea de a ma auto-analiza si detin un control puternic asupra mea, asupra mintii mele, o influenta asupra limbajului trupului si o apropiere de divinitate excelenta, nu credeti ca m-ar ajuta mai mult pentru a atinge un nivel mai inalt psihic emotional-cognitiv daca m-as pune pe citit diverse carti de psihoterapie?
Din ce psihologie de baza am citit eu pana acum, am invatat multe, m-am singur ajutat sa traiesc o viata mai implinita etc. Dar carti de psihoterapie am destule, o armata in pdf, nu am inceput cu niciuna. Sa incep sau nu?
6 comentarii
2
18-04-2020, ora 22:16
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Orice carte citită te ajută să te dezvolți, nu numai de psihoterapie. Dacă înțelegi niște lucruri cu atât mai bine. Dacă tot ți-ai propus să citești caută cărțile lui Albert Ellis sau cele din seria Ajută-te singur autor Dr. Radu Vraști.
0
19-04-2020, ora 12:07
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Nu cititi, nu va foloseste la nimic, pentru ca ati ratat deja esenta. Inainte de orice exista RESPECTUL!
La inceputul postarii ne denigrati dupa care ne cereti sfatul?!
0
21-04-2020, ora 18:56
BPD
Nu este medic/terapeut
BPD
Multumesc Niculina Ciuperca, am sa vad ce a scris Albert Ellis, cat despre bazaconii 'Ajută-te singur', nu citesc asa ceva!

Pescaru Valentin, respectul mai intai se castiga, nu se merita. Multumesc pentru ajutor oricum. E strict parerea mea fata de abordarea scolii romanesti de psihologie clinica si psihiatrie, daca asta v-a ofensat. Cred ca e nasol sa te simti ofensat la tot pasul, poate intri in depresie?
1
21-04-2020, ora 20:00
Psihologie, București
A fost ghinionul dvs.să întâlniți oameni care v-au dezamăgit.Am destui colegi care-și fac meseria cu responsabilitate și respect pentru oameni. La fel ca în toate profesiile mai sunt probabil și în meseria noastră unii care n-au chemare. A generaliza ar fi o mare greșeală pentru că primul pas spre vindecare e să ai încredere în cel care te sprijină, precum și încredere în propriile forțe.
1
21-04-2020, ora 21:17
Psihologie, Bucuresti
Printre altele "apropierea de divinitate" inseamna respectul pentru orice fiinta.respect care este oferit neconditionat.
Dar se pare ca asta n-ati aflat-o...

In rest eu cu depresia stau bine, aveti dumneavoastra grija la narcisism...sau ego...sau trufie...cum vreti sa-i spuneti.
1
30-04-2020, ora 19:42
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Doamna psiholog ti a recomandat o carte pentru cei care nu sunt de specialitate, ca tine. Cat despre domnul psiholog, ti a zis o. Tu nu respecți pe nimeni, fiindca tu ai impresia ca oamenii trebuie să ti castige tie respectul. Nu, nimeni nu trebuie să câștige respectul nimănui. Cine se respecta pe sine, respecta pe oricine necondiționat.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Biblioterapia - pot cărțile să vindece depresia?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.