De ce nu-mi scade colesterolul?

15-06-2014
Gavrilescu Alex
Nu este medic/terapeut
Gavrilescu Alex
Buna ziua,

Am avut colesterolul 244 si trigliceride 215. Si am facut tratament 3 luni de zile cu Zocor si Lipanthyl dupa care am facut iar analizele. Acum am colesterol 246 si trigliceride 168. Deci trigliceridele au mai scazut dar colesterolul tot nu vrea sa scada. Cum se poate asa ceva ? Doar am facut tratament, de ce nu vrea sa scada ? Ce mai pot face acum ?
Mentionez ca eu mai iau si alte pastile, Olanzapina si Carbamazepina. Oare nu cumva astea cresc colesterolul ?
3 comentarii
0
16-06-2014, ora 13:02
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Daca valorile colesterolului nu au scazut dupa tratamentul cu Zocor timp de 3 luni atunci fie nu ati tinut regimul alimentar corect sau trebuie crescuta doza medicamentului.

Trebuie sa evitati urmatoarele alimente:

1. Carnea şi produsele din carne grasa ( ex - carnea de porc, rata, gasca sau pestele gras): ceafă, cotlet, pulpă, costiţă, salam, cârnaţi, pastă de carne şi tocături, organele (ficat, creier).
2. Ouăle în cantităţi exagerate.
3. Laptele şi produsele lactate: unt, smântână, brânzeturi, telemeaua, brânza franţuzească, caşcavalul, branza de burduf, şi brânza topită. ( aveti voie branza de vaci, iaurturi, telemea si urda degresate)
4. Produsele de cofetărie şi patiserie - au un conţinut de grăsime crescut ( aproximativ 30-80%).
5. Snacks-urile şi orice alimente semipreparate: napolitane, biscuiţi, covrigei, chips-uri, popcorn, seminţe şi alune prăjite şi sărate.
6. Mâncarea gătită, prăjită in ulei sau unt.( aveti voie alimente preparate la gratar, fierte sau la cuptor)
7. Pizza
8. Sosurile şi maioneza
9. Pastele cu sosuri grele din carne sau pe baza smântână, branzeturi
10.Toate produsele tip fast-food!
0
16-06-2014, ora 22:41
Gavrilescu Alex
Nu este medic/terapeut
Gavrilescu Alex
Si fara regim nu se poate scadea colesterolul, adica doar cu medicamente ?
Pentru ca mancarea este singura mea placere si nu prea pot sa renunt la ea... Oricum nu mananc exagerat si in nici un caz grasime, mananc ca un om normal, dar mananc de toate. Nu pot sa mananc numai salata ca atunci n-ar mai avea viata asta nici un rost.
Si nu inteleg... Daca trebuie sa tii regim ca sa ai colesterolul mic inseamna ca toata lumea ar trebui sa tina regim (pentru ca nu cred ca vrea cineva sa aiba colesterolul mare), ceea ce este absurd.
0
16-06-2014, ora 22:48
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Valorile colesterolului pot fi scazute doar cu ajutorul medicamentulelor, adresati-va medicului de familie pentru a va mari doza medicamentului sau daca este cazul sa va recomande un hipocolesterolemiant mai puternic ( Ex - Crestor).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.