depuneri de calciu la inima

10-06-2011
valytuca
Nu este medic/terapeut
valytuca
in urma unui control, mi s-a spus de aceste depuneri, cine stie de remedii naturiste si mai multe relatari
5 comentarii
0
10-06-2011, ora 15:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Astept si eu o parere a unui medic..
eu, n-am auzit de asa ceva.

Sanatate si
O zi buna.
0
10-06-2011, ora 19:29
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Precizati varsta si diagnostice avute pana in prezent. Poate fi o problema ceva mai dificila, daca ai insuficienta mitrala.
Cauzele cele mai frecvente care produc insuficienţa mitrală sunt:
1. Reumatismul articular acut (RAA) prin rigidizarea, scurtarea şi calcifierea valvelor.
2. Cardiopatia ischemică inclusiv infarctul miocardic acut, prin disfuncţie de muşchi papilari şi anevrism ventricular.
3. Calcifierea inelului mitral întâlnită la persoanele în vârstă prin depunerea lentă, de-a lungul vieţii, de calciu, sau la diabetici şi la bolnavii cu insuficientă renală cronică (IRC).
4. Prolapsul valvei mitrale care reprezintă o pătrundere a uneia dintre cele două cuspe ce alcătuiesc valva mitrală sau chiar a ambelor cuspe în interiorul atriului stâng în cursul sistolei ventriculare.
5. Degenerarea în timp a protezelor valvulare la pacienţii care au suferit o intervenţie chirurgicală de înlocuire a valvei mitrale bolnave cu una nouă, artificială sau biologică. Degenerarea poate consta în calcifiere, scurtare prin retracţie sau chiar rupere. La alţi pacienţi, pe aceste proteze valvulare se poate grefa o endocardită infecţioasă sau se pot dezvolta trombi.

Un prim simptom care alarmează bolnavul cu insuficienţă mitrală instalată lent (cronică) este dispneea (respiraţia dificilă) în condiţii de efort fizic, precum şi oboseala resimţită de bolnav chiar la mici eforturi. Cu timpul, dacă gradul de refluare a sângelui din Vs în AS creşte, apare dispneea de repaus, dispnee în timpul nopţii care obligă pacientul să ia o poziţie şezândă pe marginea patului (poziţie ortopneică).
0
16-06-2011, ora 23:55
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Dinno4949, Valytuca intreba de un tratament naturist
0
18-06-2011, ora 10:03
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Exista si tratamente naturiste, acestea fiind prescrise pentru fiecare persoana in parte prin consult de specialitate. Cunosc in bucuresti medici homeopati, dar nu am voie sa le fac aici publicitate. Luati in calcul si o terapie holistica -Bowen
0
05-03-2015, ora 23:44
danut980
Nu este medic/terapeut
danut980
Unchiul meu abia a murit din cauza unei stenoze aortice, D-zeu sa-l odihneasca, (calcifiera valvei aortice) fapt care m-a determinat sa caut pe internet ce D-zeu este asta, cu ce se maninca si sa fiu o idee mai putin ignorant decat medicii nostri care ne omoara cu zile.
Am gasit acest articol care este foarte bine pus la punct. Vi-l recomand:

http://yo4cnb.blogspot.ro/2013/02/vitamina-k-2-protectia-impotriva_8.html?m=1
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.