Dezlipire placenta

30-04-2014
andreea p
Nu este medic/terapeut
andreea p
Buna ziua, Sunt o prospata viitoare mămica...am 12 săptămâni şi 6zile şi deja mă confrunt cu o situaţie ca nu îmi mai da pace. La ce 9 săptămâni şi putin am fost găsită cu placenta nelipita bine şi un hematom de 36/18 am primit instrucţiuni de medicamentatie (arefam(3/zi), acid.folic, vitamina C, magne B6 şi repaos, însă la câteva zile de la veste am ajuns de urgenţa la spital cu hemoragie puternică, (bebele.bine :-) )am stat 4 zile internata şi mi-a dat drumul cu repaos la pat.Aşa am făcut însă fiind sarbatorile am fugit intr¬ o zi la ai mei părinţi iar a doua zi am fost la mănăstire. Însă din nou am ajuns de urgenţă la spital cu hemotagie puternică care ma ţinut vreo 2 zile şi vreo 4 cu sangerare mai uşoară, cu mult mai mult decât prima data( bebele bine :-) ) Urmare la cele enumerate mai sus date nu au fost prea bune doctorul indicând urmatoatele: placenta situată fundic şi posterior grosime 22. Dezlipire parţială de sac gestational cu grosime de 17mm, hematom retrocapsular pe o lungime de 62 mm. Vă rog mult dacă mă puteţi ajuta... Ce şanse am de a se lipi placenta la loc şi până cand se poate forma total, şi dacă există riscul să stau toata sarcina la pat. Mulţumesc tare mult pentru orice răspuns!
4 comentarii
0
10-06-2014, ora 01:52
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Andreea,

Medicatia recomandata are potential teoretic de a ajuta, dar nu exista dovezi ca o si face. Ajuta mai mult la confortul psihic "sa stii ca faci ceva". Din pacate evolutia hematoamelor nu poate fi influentata sau prevazuta, acelasi hematom poate avea ovolutii diferite la 2 gravide diferite. Mai important decat asta este grupa ta de sange, in special Rh-ul, daca e negativ ai nevoie de anti D la fiecare episod de sangerare.
0
19-10-2014, ora 19:48
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Si eu ma incadrez in categoria sarcinilor care au sangerat in prima jumatate ( respectiv spotting 9 zile in saptamana 5-6 ), spoting o zi ( saptamana 8 ), sangerare puternica ( s 12 ) si de atunci sangerare mai multa sau mai putina timp de 2 saptamani.

Si eu fac tratament cu Progesteron si No-spa zilnic si evaluare ecografica periodica- am 2 hematoame marginale - unul de 2, 7 ml ( a scazut de de la 5, 7 ml si unul de 3, 6 ml ) Se pare ca Progesteronul ar putea ajuta in momentele in care apar aceste decolari...desi intr-adevar nu exista o garantie.

Proteina plasmatica PAPP-A mi-a iesit micuta 0, 495 MOM ( dupa calculele mele :) si 0, 335, 0, 350 dupa calculele softurilor medicilor mei ) ceea ce impreuna cu sangerarile mele ma arunca in grupa sarcinilor cu risc de restrictie de crestere, nastere prematura si alte nebunii, din pacate.

Curiozitatea mea este urmatoarea : sangele - uneori f putin, uneori maroniu sau de un rosu mai inchis - care persista intermitent acum este din aceste hematoame? Adica, dupa atata timp - sangerarea activa a avut loc acum 2 saptamani-, hematomul acela inca poate avea in el sange necoagulat? Un medic mi-a spus ca pe masura ce sarcina mea creste va impinge/ elimina aceste hematoame. Cum mai exact are loc acest fenomen ? Mi-e greu sa inteleg dpdv fizic, mecanic cum se petrec lucrurile cu hematoamele subcoriale din sarcina. Sa ma bucur daca vad sange maro sau sa ma sperii ? Sa stau la pat sau.nefiind o sangerare activa sa imi vad de programul meu, dar cu calm?
In saptamana a 12a de ex...sacul ovular umple uterul sau atarna intr-o parte ? Dar in saptamana a 14a ?

Va multumesc in avams pentru raspuns
0
01-07-2018, ora 18:15
AndreeaNechita
Nu este medic/terapeut
AndreeaNechita
Ce bine ar fi daca mamicile care au discutat deja aceste subiecte aici s-ar intoarce pentru a ne spine si noia viitoarele mamici cu aceleasi probleme cum a decirs pana la capat sarcina lor, poate mai putem si noi spera intr-un final fericit sau sa ne intarim psihic si sa ne asteptam si la ce-i mai rau.Majoritatea forumurilor vorbesc despre acest subiect si vedem multe cazuri asemanatoare dar nu mai revin cu noi rezultate, multa sanatate tuturor !
0
14-07-2018, ora 14:19
Renataianis25
Nu este medic/terapeut
Renataianis25
Buna ziua sunt noua in acest grup.sunt însărcinată în 8 săptămâni ieri mi s-a spus că am placenta dezlipita 70-75% si mi-au spus că aș putea pierde oricand sarcina. Acuma intrebarea mea este se poate duce pana la capat aceasta sarcina cu dezlipire de placenta 70% si daca da care ar fi efectele asupra fatului?
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
Pacienții Proctoline se bucură de tratamente fără anestezie generală, fără operație chirurgicală, fără durere și fără internare. Experiența de 20 ani în România și peste 30 de ani în lume ne recomandă! Ne tratăm pacienții cu discreție și respect. Detalii aici
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.