ROmedic Black Friday:  reduceri la serviciile de promovare a cabinetelor, clinicilor și firmelor medicale

Diazepamul, la inceput o joaca, pe parcurs...

06-06-2011
igottobreakfree
Nu este medic/terapeut
igottobreakfree
Acum 2 ani am incercat pentru prima oara diazepamul. Am luat de prima oara 10, eram cu adevarat inconstient si mi-am dat seama dupa. De-atunci n-am mai avut astfel de peripetii cu medicamentul, insa de pe la inceputul anului, favorizat de situatiile nu tocmai bune prin care treceam, am inceput din nou. Cam o luna am luat cate o pastila zilnic, am tot facut pauze, cred ca de-atunci in total am luat cam doua pachete in total, in ritmul a 1, 1/2 pe zi, cu unele zile in care n-am luat deloc.
Simt nevoia sa iau cand ma simt prost(dar parca ma simt asa din ce in ce mai des in ultima vreme), insa parca simt ca deja nu-si mai face efectul, cum si-l facea acum o vreme. Ar fi in regula daca as renunta brusc la el? Sau m-as simti din ce in ce mai rau si as cadea intr-o depresie? E un medicament atat de, "addictive"?
4 comentarii
0
06-06-2011, ora 00:06
igottobreakfree
Nu este medic/terapeut
igottobreakfree
as mai adauga faptul ca in ultima vreme imi scade pofta de mancare si imi induce o stare de greata.
0
06-06-2011, ora 08:55
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
De aceea zic eu mereu ca trebuie sa mergem la cizmar pentru a repara pantofii, la croitor pentru haine si la bau-baul acela de psihiatru de care atita lume se fereste pentru problemele de sanatate psihica...
Sigur ca v-a dat dependenta, sigur ca nu il puteti opri brusc, sigur ca trebuie sa aveti parte de o evaluare psihiatrica si de un tratament adecvat pentru starile dvs.
Deci, aveti nevoie de o programare la psihiatru.
0
18-06-2011, ora 03:20
florin001
Nu este medic/terapeut
florin001
Sunt convins ca esti dependent de diazepam..Si eu am luat mai de mult si nu il mai simteam ca pe un somnifer/calmant ci imi dadea viteza, ma punea in miscare cu chef de orice.Adevarul e ca eu luam mai multe chiar ff multe uneori si totusi nu e exagerat de greu sa te lasi de ele, mai ales in cazul tau care luai 1/zi sau mai putin.Asa ca...daca nu ajungi pe la doctori incearca sa le raresti, in loc de una ia jumate, in loc de jumate-pauza si vezi si tu daca te simtzi aiurea mai halesti o jumate sa fi acolo la limita dar in scadere.E un medicament f pacatos, provoaca f repede dependenta, sunt multe persoane dependente de aceste pastile, multi oameni in varsta care nici nu isi dau seama ce fac si eu am avut 2 pastile/zi ca tartament ani de zile, au uitat sa mai imi taie din ele pana cand am renuntat eu la ele.
0
18-06-2011, ora 03:25
florin001
Nu este medic/terapeut
florin001
Ma mir totusi ca iti taie pofta de mancare...cei care sunt dependenti de asa ceva, nu au pofta de mancare pana nu-si iau pastilele, iar apoi nici o treaba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.