Dieta cu ghimbir si lamaie functioneaza?

31-10-2019
Larysapatry
Nu este medic/terapeut
Larysapatry
Buna tuturor... Am inceput de 4 zile o dieta cu ghimbir si lamaie.am renuntat la paine, paste, prajeji, pe scurt mananc mai sanatos si beau ceai din ghimbir si lamaie cat de mult. A incercat cineva? Functioneaza?
3 comentarii
0
01-11-2019, ora 02:38
360
Nu este medic/terapeut
360
functioneaza, dar iti creezi probleme de sanatate daca nu consumi alte alimente
daca vrei o dieta mai sanatoasa ca cea prezentata de tine, incearca sa consumi zilnic 1200 calorii
mesele sa fie la fiecare 3-4 ore
0
01-11-2019, ora 21:27
Dietetician Calutu Mirela
Nutritie si dietetica, Craiova
Dietetician Calutu Mirela
Draga Larisa,
Inteleg ca doresti sa incepi o dieta pentru a scadea in greutate. In acest caz, faptul ca ai renuntat la paine, paste si prajeli – reprezinta un inceput foarte bun, promitator. Poti adauga la aceeasi categorie, a renuntarilor, si produsele de patiserie si cofetarie - dar lista poate sa continue si discutia, de asemenea.
In ceea ce priveste consumul de ceai de ghimbir si lamaie, exact cum a punctat si xtreme07, trebuie sa ai grija sa nu exagerezi cu consumul (te-ai exprimat ca beau ceai de ghimbir si lamiae “cat mai mult”!!) pentru a nu-ti provoca niste probleme de sanatate absolut nedorite, cum ar fi, de exemplu, hiperacicidatea gastrica. Ghimbirul si lamaia au multe propiretati benefice, dar si ele trebuie consumate in cantitati normale, echilibrate si bineinteles, sa fie parte integranta in cadrul unui regim alimentar diversificat.
In altfel de conditii, nu putem vorbi despre “a manca sanatos”.
In speranta ca ti-am putut fi de folos, iti doresc toate cele bune!
0
02-11-2019, ora 09:00
Larysapatry
Nu este medic/terapeut
Larysapatry
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Atunci am sa beau doar dimineata si seara cate un pahar. Am inceput dieta luni, aveam 77 kg si vineri cand m.am cantarit aveam 74kg. Nu am specificat dar bineinteles ca am eliminat si dulciurile si saratul. O zi buna tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pectina din lămâi sporește nivelurile unor acizi cu funcție prebiotică
  • Un compus din ghimbir poate fi util în tratarea unor boli grave
  • Rolul plantelor aromatice și al condimentelor în tratamentul bolilor reumatice
  • Uleiul esențial de ghimbir blochează progresia steatohepatitei non-alcoolice (NASH)
  • Efectele suplimentelor de ghimbir asupra inflamației din bolile autoimune
  • Ghimbirul a avut rezultate promițătoare ca protector împotriva bolilor autoimune
  • Turta dulce de sărbători: beneficii surprinzătoare pentru sănătate
  •