dieta personalizata, vreau sa slabesc (macar) 5 kg

19-03-2007
tzicsor
Nu este medic/terapeut
tzicsor
Am 43 de ani, 1, 57 m si 58 kg.
Prestez munca de birou, 8 ore pe zi, fac sport de 4 ori pe saptamana, cate 30 min.
As dori o dieta prin care sa reusesc sa slabesc macar 5 kg.
3 comentarii
0
21-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
pai atunci sa facem niste schimbari mici pe ici pe colo:
1. 3 mese principale pe zi +/-2 gustari, dar FARA RONTZAIELI intre mese, mai ales ca munca la birou mai permite o aluna, un covrigel.
2. bea 2 l lichide pe zi, mai ales daca bei cafea.
3. renuntza la mancare tip fast-food si fa-ti niste senviciuri cu piept de pui, verdeturi. nici produsele de patiserie nu sunt bune, deoarece au multa grasime in aluat.
4. inlocuieste zaharul cu indulcitor. Renunta la prajitura, ciocolata, dulciuri.
5. renunta la sucurile din comert.
6. renunta si la guma de mestecat, iti face acid la stomac si simti nevoia sa mananci. inlocuieste-o cu tic-tac.
Incercam asa 2 sapt, sa vedem cum merge. Te cantaresti o data pe sapt, dimineatza, inainte de micul dejun. astept sa-mi spui rezultatul. succes!
0
21-03-2007, ora 00:00
tzicsor
Nu este medic/terapeut
tzicsor
multumesc pentru sfaturile dvs.
precizez ca nu consum fast -food-uri, nu beau sucuri din comert, nu mestec guma de mestecat, decat ocazional.
problema sunt dulciurile, de la care nu ma pot abtine, nu imi trebuie cantitate mare, ci putin in fiecare zi.
si ar mai fi o problema, (care nu-mi da liniste ) ma balonez pe parcursul unei zile, ma umflu de parca as fi gravida in luna a 5-a.
inca o data, multumiri.
0
29-11-2018, ora 22:27
Tamara S.
Nu este medic/terapeut
Tamara S.
buna seara.am si eu o intrebare...am 1.65.si 55kg...parca normal pt mine insa ma deranjeaza ca am burtica proeminenta...problema mea e ca nu prea consum apa si am slabiciune la dulciuri.. dati-mi csreva sfsturi va rog.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.