Dieta postoperatorie

27-03-2007
Monick
Nu este medic/terapeut
Monick
Am facut operatie de fiere cu laparoscop. Stie cineva ce pot manca acum imediat dupa operatie?Multumesc!!
5 comentarii
0
27-03-2007, ora 00:00
Cornel.Susu
Identitate neconfirmată
Cornel.Susu
Cel putin o luna fara mancaruri prajite, tocatura, oua, ciocolata, nuci.
In general un regim cu alimente fierte.
0
27-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
la cate zile postoperator sunteti?
in general evitati prajelile, alimentele bogate in grasimi, consumati in principiu ce "va pica bine"
tatonati toleranta dumneavoasta prin cantitate mica de alimente
ce nu va pica bine nu mai mancati
0
27-03-2007, ora 00:00
Monick
Nu este medic/terapeut
Monick
M-am operat joi 22 martie, deci azi e a 5a zi. Am mancat doar supa de legume fierte, ceai de tei cu sunatoare si iaurt dietetic.
Nu stiu daca pot manca paine, sau peste alb fiert, sau pilaf adica orez, si in general nu prea mi s-a spus nimic la spital din ceea ce as putea manca.Banuiesc deasemenea ca tigarile si cafeaua sunt excluse?
Ranile aproape sau inchis, din cele 3 gauri, cea care a avut drena parca nu are ate ce trebuiesc scoase, cea din buric si ea este aproape inchisa, iar cea cu ate ce nu se topesc este si ea aproape ok.
Asi dori sa mai stiu un lucru. De cat concediu medical as putea beneficia ?
Luni voi fi nevoita altfel sa merg la serviciu, si fac o naveta de Constanta-Mangalia dus intors, zilnic.Ar putea afecta acest lucru operatia, ficatul si sanatatea in general?De la spital nu au spus nimic.
Va multumesc, dle.dr.dgiurman pentru raspunsul dvs,.
0
28-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
In ceea ce priveste tigarile aveti dreptate- nu sunt bune in nici o circumstanta.
Puteti minca si paine si peste, cu orezul aveti grija la constipatie.
Alimentele trebuie tatonate, cum am mai spus.
Ce nu va pica bine nu mai consumati sau mancati mai putin.
Regula generala evitarea grasimilor.
In ceea ce priveste concediul- s-a eliberat pe 7/ 14 zile de la spital cu posibilitate de prelungire de la medicul de familie- vorbiti cu el.
In general recuperarea dupa operatie laparoscopica edte mult mai rapida.
0
18-05-2007, ora 00:00
Monick
Nu este medic/terapeut
Monick
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Am tinut acest regim postoperator aproximativ 2 luni. Pe 25 mai sunt 2 luni de la operatie. Am slabit foarte frumos(mentionez ca aveam 115 kg si acum am 92) De o saptamana, deja alimentatia este cam aceeasi simt cum as lua iar in greutate. Cred ca vina mea este ca am reintrodus painea in alimentatie. Nr. de telefon este 0722173213 sunt din Constanta si chiar m-ar interesa sa merg la un nutritionist sa vad ce imi va spune. Astept sa ma sunati dvs. sa imi spuneti despre ce fisa este vorba?Multumesc mult si va doresc si voua sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: alimentatia postoperatorie