DILEMA-apendicita sau altceva?

12-02-2007
RARESH
Nu este medic/terapeut
RARESH
Stimati colegi, sunt rezident (la ora asta in garda)si am o dilema cu un pusti care acuza dureri in fosa iliaca dreapta, febra-nu, greata-da, abdomenul nu apara la nici o metoda de palpare...in sange nu s-a evidentiat nimic, la sumarul de urina au aparut unele modificari care fac trimitere spre o infectie urinara...la ecografie nu se vede nimic.daca este cineva care s-a intalnit cu astfel de probleme astept un raspuns
3 comentarii
0
13-02-2007, ora 00:00
DrCosmin
Nu este medic/terapeut
DrCosmin
Sistematic:
-a avut o trauma?
-daca are scaun ( tuseu );
-poate fi si de cauza organica in cazul lui?!De cand a aparut?
-cere daca se poate un consult de nefro si eventual o.urocultura.
-eventual tinut sub observatie cateva ore daca se poate.
Multa bafta!!!
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr Marius Mihai PERIDE
Identitate neconfirmată
Dr Marius Mihai PERIDE
Incearca si proba terapeutica, nu stiu ce ai la dispozitie...Daca indoiala persista, vorba unuia dintre cei mari, mai bine opereaza decat sa-ti para rau, eventual ajuta-te cu o celioscopie pt. dg.
0
14-06-2008, ora 00:00
vezeteu angela
Nu este medic/terapeut
vezeteu angela
buna!am si eu o problema si v-as ruga sa imi raspundeti f repede.Ma doare in partea dreap[ta jos, unde e apendicele, e o durere suportabila sa zicem dar ma deranjeaza f mult.acum 2 luni am fost luata la urgenta si mi s-a spus ca nu e inca de operat.aTUNCI MA DUREA MAI RAR DAR ACUM E NON-STOP.ma ia cu transpiratii, febra si imi amorteste piciorul drept des.Oaree trebuie sa ma operez?va rog sa imi raspundeti repede.Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: