distrimie extrasistolica ventriculara

31-05-2007
paul4u7
Nu este medic/terapeut
paul4u7
buna ma numesc paul am 17 ani si sunt din ms recent am fost diagnosticat cu distrimei extrasistolica ventriculara eu nu sunt nimik neregula cu mine am fost internat in spital toate analizele miau iesit bine in afara de holter(apareau extrasistolele) si as dori sa stiu cam ce am voie sa mananc cat efort sa depun si chesti din astea va multumesc anticipat :)
3 comentarii
0
31-05-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
cred ca se numeste aritmie extrasistolica ventriculara.
Nu ti s-a dat nici un tratament pentru a stopa aceste extrasistole.
Nu ti s-a spus din ce cauza apar?
0
01-06-2007, ora 00:00
paul4u7
Nu este medic/terapeut
paul4u7
distrimie se numeste sau cel putin asa scrie pe scrisoarea medicala nu mi s-a spus cauza dar ca tratament mi sa recomandat asparcadin
0
01-06-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
din moment ce ai stat internat in spital banuiesc ca ti-a facut si o echocardiografie la inima, iar daca nu s-a depistat nimic organic nu ai de ce sa iti faci probleme. Extrasistolele apar frecvent si la persoane sanatoase.


Contractiile premature ale inimii sau extrasistolele provoaca frecvent un ritm cardiac neregulat.
Cele care se produc in camerele inferioare sunt numite extrasistole ventriculare. Daca ati avut vreodata senzatia ca inima a ”sarit o bataie”, a fost probabil din cauza acestui tip de aritmie. In realitate inima nu sare o bataie, ci o contractie suplimentara se produce mai rapid decat este normal.
Urmeaza o pauza, iar contractia urmatoare este mai puternica.

Extrasistolele sunt frecvente la copii si adolescenti si se intalnesc la majoritatea persoanelor la un moment dat. De obicei cauza lor nu este identificata. Extrasistolele dispar cu timpul si nu necesita tratament special. Ocazional extrasistolele sunt cauzate de boli sau de leziuni ale inimii. Medicul poate recomanda efectuarea de teste suplimentare pentru a se asigura ca inima este sanatoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.