diversificarea

06-03-2008
ceci_moldovan
Nu este medic/terapeut
ceci_moldovan
Buna seara, am si eu o intrebare.Am un baietel de 4 luni si jumatate, s-a nascut la 3300gr iar acum are 7600gr.Ii dau 4-5 mese lapte de la san(nu mai suge il dau cu sticluta) si o masa lapte praf.Cand trebuie inceputa diversificarea in alimentatie?Cat ar trebui sa manance la o masa, baietelul meu mananca cam 120ml.
15 comentarii
0
06-03-2008, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
Buna, am si eu o fetita putin mai maricica si noi am trecut deja prin aceasta etapa. Pentru virsta lui totul este ok deocamdata, e foarte bine ce maninca si cit maninca. Pediatrii sunt impartiti, unii merg pe principiul ca de la 4 luni trebuie inceputa diversificarea, ceilalti ca de la 6 luni. Cei care sustin ideea difersificarii de la 4 luni sunt de parere ca organismul are nevoie de mai mult Fe si din lapte nu-l poate lua de aceea trebuie inceputa diversificarea.Cealalta parte considera ca inceperea diversificarii de la 4 luni dauneaza in special sistemului digestiv care este sensibil la aceasta virsta. Acum depinde de fiecare persoana in parte, fiecare face cum considera. Eu am inceput diversificarea de la 4 luni si pe la 7 luni a avut ceva probleme - am banuit ca a fost prea repede. Pediatrul la care mergeam de obicei mi-a recomandat anumite alimente, apoi am mers la altul si mi-a recomandat altceva si eu i-am dat ce mi-au recomandat ambii si nu a fost tocmai bine. Pina la urma am mers pe sfaturile soacrei mele care a lucrat in medicina si a fost bine.Poti sa incepi cu supa de zarzavat de 2 ori pe saptamina, apoi in urmatoarea saptamina de 3-4 ori, suc de morcov, apoi piure de legume (fara cartofi deocamdata) si lista poate continua caci de la 5 luni se mai pot introduce si alte alimente. Va dorim sanatate!
0
06-03-2008, ora 00:00
ceci_moldovan
Nu este medic/terapeut
ceci_moldovan
Multumesc pentru sfat,
0
06-03-2008, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
Cu placere, daca mai e nevoie si alta data.-
0
14-03-2008, ora 00:00
TINCAN
Nu este medic/terapeut
TINCAN
( pentru ceci_moldovan).
Eu colaborez cu dna dr pediatru Miruna Georgescu de la Hyperclinica Medlife. N-ar strica sa asculti si opinia dansei, poate sa mergi la un control. Voi reveni cu niste sfaturi pentru tine. Am astazi programare ladansa si voi lua ceva notite. Oricum eu zic sa mergi la dansa. Ai toata increderea. Eest unul dintre specilisttii cei mi cautati Raspunde mereu la telefon (urgente, sfturi, etc). va doresc numai bine
0
14-03-2008, ora 00:00
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
buna !eu am o fetita de 3 luni care are ceva probleme cu luatul in greutate.ii dau san si 60ml lapte praf dupa fiecare alptare, ultima data cand am fost la cantar dna dr mia recomandat sa incep diversificarea dar nu stiu ce sa fac mi se pare prea micuta pentru asta
ajutati-ma cu un sfat
0
14-03-2008, ora 00:00
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
daca doriti putem vorbi pe mes id-ul meu este :any_chirciu
0
15-03-2008, ora 00:00
ceci_moldovan
Nu este medic/terapeut
ceci_moldovan
pt Tincan
Multumesc pentru sfat, noi suntem din Deva, deci cam greu ajungem la d- na dr. pediatru Miruna Georgescu. Daca mai ai niste sfaturi te rog sa mi le dai. Multumesc
0
15-03-2008, ora 00:00
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
pentruTINCAN as dori si eu numarul de telfon al dnei dr sau de la clinica te rog
0
15-03-2008, ora 00:00
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
ptr ceci as vrea sa te intreb de ce nu mai papa la san puiutul tau pentru ca si fetita ea a inceput sa nu mai vrea la san de cand ii dau la biberon si cat lapte stors ii dai pentru ca in curand o sa ajung si ue sai dau laptele de la san in biberon.Laptele praf il dai seara inainte de culcare si in ce cantitate
As vrea sa stiu asa informativ pentru ca si eu ii dau lapte praf dupa fiecare alaptare 60 ml
dar uneori il vrea alteori nu
0
16-03-2008, ora 00:00
ceci_moldovan
Nu este medic/terapeut
ceci_moldovan
ptr anishoara
Nu mai vrea sa suga la san de pe la doua luni, cred ca ii vine mai usor din biberon (nu am avut lapte suficient si i-am dat completare lapte praf) Acum avem cinci luni si mancam cam 5 mese pe zi de 150-160 ml lapte, dimineata la prima ora ii dau lapte praf.
0
16-03-2008, ora 00:00
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
multumesc pentru raspuns
pe coca mea inca o mai pacalesc cu san si comletare lapte praf dar nu stiu pana cand ca se mareste si isi da seama
.uneori accepta sanul dar alteori plange tare iar diversificarea o las ptr cand face 4 luni pentru ca mi se pare prea micutza
tu ii dai diversificat ?ccu ce ai inceput?
0
17-03-2008, ora 00:00
ceci_moldovan
Nu este medic/terapeut
ceci_moldovan
prt.anishoara
Eu am vorbit cu medicul mediatru si mi-a spus sa nu incep diversificarea decat dupa cinci luni jumatate, si incepem cu cerealele (din comert special pt cei mici) sucul de fructe apoi supica dar pe legume si mai intrebam medicul Multa sanatate
0
20-03-2008, ora 00:00
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
buna ceci
fetita sorei mele a avut reflux gastroesofagian si pediatra ia recomandat sai puna in laptele praf cereale ptr a fi mai gros si sa nul mai verse si de cand a incepurt sai dea sa ingrasat de sa facut pufulet si inca nu cred ca o sai dau
oricum pediatra stie mai bine si difera copii intre ei
mai astept sfaturi de la tine in orice privinta
ai ham de carat bebele?de la cat ai inceput sa l plimbi in el?
0
20-03-2008, ora 00:00
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
buna ceci
fetita sorei mele a avut reflux gastroesofagian si pediatra ia recomandat sai puna in laptele praf cereale ptr a fi mai gros si sa nul mai verse si de cand a incepurt sai dea sa ingrasat de sa facut pufulet si inca nu cred ca o sai dau
oricum pediatra stie mai bine si difera copii intre ei
mai astept sfaturi de la tine in orice privinta
ai ham de carat bebele?de la cat ai inceput sa l plimbi in el?
0
21-03-2008, ora 00:00
ceci_moldovan
Nu este medic/terapeut
ceci_moldovan
Buna anishoara, in port bebe am inceput sa il pun de la trei luni( port bebele care il am ii tine spatele drept) Sfaturi nu prea stiu nici eu ce sa iti dau, deoarece este primul copil si nu prea stiu nici eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipare diferite de creștere la sugari în funcție de tipul de proteine consumate
  • Diversificarea alimentației sugarului - Principii de bază
  • Diversificarea alimentară timpurie poate reduce riscul de apariție a alergiilor la copii
  • Degustările prea timpurii (primele luni de viață) duc la o diversificare precoce și creșterea riscului de întrerupere a alăptării la sân
  • Un studiu recent investighează impactul diversificării alimentației asupra microbiomului și a creșterii copiilor
  •