diversificarea copilului?!?!

23-06-2011
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
de ce mamele in romania diversifica in mod absolut cretin cu mar cu biscuite??? de an de zile isi bat gura doctorii sa le zica despre biscuiti ca nu au nimic nutritiv, ca pot provoca alergii, ca doar umplu burta.. si se mai mira apoi mamicile. ca vai copilul meu nu creste! pai cum naiba sa ia in greutate de la umflatu aiurea al burtii cu biscuiti??? incercati dvs mamici care nu vreti sa pricepeti altceva sa va hraniti numai cu biscuiti sa vedeti ce "bine" va va fi.

am facut un studiu in care trebuia sa stau in cabinetu unui medic de familie si eu notam cu ce diversificau mamicile copii. nu cred ca am gasit absolut niciuna care sa nu dea mar cu biscuite, oricat a incercat doctoru sa le explice ca nu e bine. ba mai aveau putin si o dadeau si cu replica "da' copii mei au crescut asa"
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipare diferite de creștere la sugari în funcție de tipul de proteine consumate
  • Diversificarea alimentației sugarului - Principii de bază
  • Diversificarea alimentară timpurie poate reduce riscul de apariție a alergiilor la copii
  • Degustările prea timpurii (primele luni de viață) duc la o diversificare precoce și creșterea riscului de întrerupere a alăptării la sân
  • Un studiu recent investighează impactul diversificării alimentației asupra microbiomului și a creșterii copiilor
  •