Diversificarea...o problema?!

18-11-2013
Nicolescu Raluca
Nu este medic/terapeut
Nicolescu Raluca
Buna ziua! Am un baietel de 7 luni alaptat exclusiv la san.De la 5 luni jumate am inceput teoretic diversificarea dar bebe refuza orice inseamna mancare de bebelusi.I-am dat suc de morcovi l-a refuzat.L-am lasat 2 saptamani dupa care am inceput cu radacinoasele dar nimic, zi de zi refuza.L-am mai lasat vreo saptamana si am zis sa ii dau fructe ca sunt mai dulci dar acelasi rezultat.Este atras de mancarea noastra la care si deschide gurita.Nu am intrat in panica doar ca ma gandesc daca ii mai acopera valorile nutritionale doar laptele.Multumesc!
3 comentarii
0
18-11-2013, ora 13:03
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
raluca


cel mai bine este sa ai rabdare si sa incerci usor, usor cu legumele si fructele...poti sa ii faci din mere ras si pasat...bananele la fel...morcovii la fel...poate tu ai incercat dar trebuie sa te joci mult cu el pana mananca...este mai greu dar trebuie sa mergi inainte si sa faci la fel si in final o sa pape o sa vezi...nu dispera ca nu ai de ce..unii copii prind mai repede, altii mai putin...:)mult succes si sanatate multa amandurora!!!
0
18-11-2013, ora 19:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
"Este atras de mancarea noastra la care si deschide gurita "-zici
f bine
propunere:
preg mancarea pt el si
prefa-te ca mananci si tu..idem si la fel

E si normal sa vrea CE aveti voi...
copiii vor TOT ce nu au voie

sa-ti traiasca sanatos
0
19-11-2013, ora 11:04
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Sau incercati sa gatiti si ptr voi lucruri care sa le poata manca copilul. Cititi mai multe despre baby lead weaning sau autodiversificare si veti vedea ca este alta metoda de diversificare a copilului considerata din ce in ce mai eficienta si acceptata. Si in plus asa veti manca si dvs mai sanatos. Copiii alaptati accepta mancarurile mai greu si uneori mai tarziu. Eu una nu sunt de parere ca trebuie sa fie un chin ora mesei si sa fie legat de scaun si bagat cu forta piureuri cu lingurita. E absurd oricum sa credem ca laptele de mama are valoare nutritionala mai mica decat un suc de morcovi stors. Cautati si cartea copilul meu nu mananca de carlos gonzales si va veti lamuri cu multe multe aspecte. Nu stiu in schimb daca exista in romana inca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipare diferite de creștere la sugari în funcție de tipul de proteine consumate
  • Diversificarea alimentației sugarului - Principii de bază
  • Diversificarea alimentară timpurie poate reduce riscul de apariție a alergiilor la copii
  • Degustările prea timpurii (primele luni de viață) duc la o diversificare precoce și creșterea riscului de întrerupere a alăptării la sân
  • Un studiu recent investighează impactul diversificării alimentației asupra microbiomului și a creșterii copiilor
  •