dresul vocii la copil de 4 ani jumate

04-06-2013
femina239
Nu este medic/terapeut
femina239
Baietelul meu in varsta de 4 ani si jumatate isi drege glasul de aproape 1 luna, la cateva secunde odata. Acest lucru se intampla numai ziua, nu si noaptea cand doarme. A devenit foarte obositor si pentru el, a facut niste cearcane in jurul ochilor, uneori il doare si pieptutul de atata efort. Va rog sa-mi spuneti, poate fi un semn de alergie, tic, e ceva patologic?
9 comentarii
0
04-06-2013, ora 11:39
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi cu el la ORL sau medicul lui pediatru, nu-l mai lasa sa se chinuie, ii poate obosi inima. Nu stiu cum de ai asteptat atat! Mergi cat mai curand sa se uite medicul direct, nu de la distanta!
Sanatate!
0
04-06-2013, ora 11:52
femina239
Nu este medic/terapeut
femina239
Multumesc, Teodora! Am fost cu el si la ORL, si la 2 Pediatri. Toti trei, separat bineinteles, l-au consultat si, fiecare cu alte cuvinte au ajuns la concluzia ca "asa ii place lui sa faca" si ca asa cum a aparut, asa o sa dipara. Brusc adica. Nu mi se pare in regula sa stau cu mainile in san si sa-l vad, intr-adevar cum se chinuie! Mamici, ati mai trecut cu copii printr-o perioada in care isi dreg vocea? Ce ati facut?
0
04-06-2013, ora 12:45
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi la altul, la endocrinolog, la cardiolog, sa-i faca ecografie la tiroida, sa se uite cu endoscopul, nu se poate sa nu se afle cauza. Daca ar face asa din "placere" nu ar ajunge sa aiba cearcane la ochi de efort si sa fie afectat. Oricum, frecventa arata ca nu-i ceva in regula. Si daca la examinare directa nu iese nimic anormal si analizele sunt bune, mergi la psiholog pentru copii, sigur ii poate da ceva pentru linistire sau sa afle daca e ceva ce il deranjeaza pe copil.
Pana atunci, da-i cate putina miere (daca nu-i alergic la ea) sa-i mai calmeze local.
Iti urez mult succes si sa nu te lasi!

Poate iti raspunde si un domn ORL-ist care e aici pe forum.
1
04-06-2013, ora 12:53
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Ce descrieţi pare să fie un tic, mulţi copii au perioade cu ticuri şi de obicei trec de la sine, dar în caz că se prelungesc o perioadă foarte lungă, trebuie totuşi sa mergeţi la un psihiatru specializat in psihiatrie pediatrică. Nu vă speriaţi, nu este chiar aşa de grav cum vă închipuiţi această recomandare, aceşti medici sunt foarte competenţi şi ştiu să se ocupe de orice problemă de acest gen. Este mult mai probabil să fie acest lucru decât orice altceva probleme la tiroidă sau altele (în consultul psihiatric o să fie inclus şi consult neurologic mai mult ca sigur).
0
04-06-2013, ora 13:33
femina239
Nu este medic/terapeut
femina239
Multumesc pentru raspunsuri, chiar sunt cateva fire de care sa ma ghidez. Va pup, sanatate multa!
0
04-06-2013, ora 17:52
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
As mai adauga un consult la gastroenterolog, stiu cazuri concrete care din cauza unor probleme stomacale gen reflux gastro-esofagian, persoanele ragusesc datorita acidului care vine pe esofag si nu este de glumit pt ca netratat el face rani apoi devine din ce in ce mai greu de tratat!
Bafta multa si sper sa reusesti sa gasesti o rezolvare cat mai repede! Sa ne tii si pe noi la curent!
0
05-06-2013, ora 11:47
femina239
Nu este medic/terapeut
femina239
Multumesc tuturor, nu ma asteptam la atata suport ! Am fost de dimineata sa-i fac exudat nazal si faringian, sa vad intai daca nu are niscaiva streptococi, ciuperci, candida si alte minuni. Sa vedem ce iese... va tin la curent.
0
05-06-2013, ora 20:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Bravo! Sigur e o cauza si daca o afli, se poate si trata.
Numai bine si tie si puiului!
0
27-09-2018, ora 16:28
Hunny28
Nu este medic/terapeut
Hunny28
fiul meu are 6 ani si tot asa face de ceva vreme.exudatul faringian a iesit negativ, la alergolog am fost a zis ca usoara reactie alergica ar fi la gandaci.ne-a prescris xyzal.luni ii fac analizele de sange sa vedem cum ies.sunt foarte stresata si agitata ca nu imi dau seama de la ce poate avea senzatia asta.doctorita de familie banuie si o anemie.el se plange ca e obosit si il dor picioarele.Daca mai sunteti careva in situatia asta cum s-a rezolvat problema ?
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.