Durere palpare ficat, alimente nedigerate scaun, nod in gat

10-08-2016
cristiMR
Nu este medic/terapeut
cristiMR
Buna ziua,

Numele meu este Cristi, 30 de ani. As dori opinia dvs. inainte de a ma indrepta catre medicul de familie.
Incepand martie, anul acesta - perioada pe care o asociez cu lasatul de fumat pentru 4 luni - am inceput sa prezint diferite simptome digestive:

- primele au fost prin modificarea proprietatii scaunului: de cele mai multe ori moale, dar nu lichid
- mai tarziu, am inceput sa observ bucatele de alimente nedigerate in componenta scaunului
- a urmat o sangerare, insa medicul proctolog mi-a spus ca e din cauza hemoroizilor, in urma unei investigatii; de atunci nu am mai avut; intr-adevar, problema cu hemoroizii o am de o viata, la fel si parintii
- de cele mai multe ori, problema alimentelor nedigerate din scaun a continuat sa apara
- astazi am inceput sa palpez/apas zona ficatului, sub coaste, centru si lob drept, iar de fiecare data la apasare simteam ca o durere/o intepatura

* mentionez faptul ca nu ma doare burta/stomacul si nicio alta durere;
** asociat sau nu simptomelor, din perioada in care am renuntat la fumat am inceput sa iau in greutate; circa 7-10 kg, insa de la 65-67 la 75 si intr-adevar, mancand mai mult decat inainte.

Simptome direct sau indirect in conexiune cu cele de mai sus:
- m-am reapucat de fumat in luna iunie, iar o perioada am avut senzatia ca raman fara aer si simteam nevoia sa inspir mereu; a trecut dupa circa 2 saptamani si o radiografie la plamani, care a indicat ca totul e in regula
- senzatia unui nod in gat, aparut dupa raceala respectiva si pe care il resimt si in prezent
- oboseala dimineata - reaparuta in ultimele 2 luni de cand am reinceput sa fumez si am renuntat la sport

Va multumesc!
2 comentarii
0
30-08-2016, ora 00:53
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Apariția alimentelor nedigerate si dureri epigastrice sugerează diagnosticul de pancreatita. Ati efectuat niste analize ? Consumați alcool in fiecare zi?

Eu as recomanda HLG cu frotiu, VSH, proteina C reactiva, colesterol total, trigliceride, TGO, TGP, GGT, Fosfataza alcalină, amilază si lipaza serica, bilirubina totala si directa, uree, creatinina, calciu seric, ex sumar de urina, test de digestie, CA 19-9, si calprotectina din scaun. Ecografie abdominala.
0
30-08-2016, ora 12:29
cristiMR
Nu este medic/terapeut
cristiMR
Va multumesc pentru raspuns, domnule doctor Stancu.

Da, intr-adevar consum alcool zilnic, insa la nivelul unei beri sau doua. Nimic altceva.

Tin sa mentionez faptul ca nu am scazut in greutate, dimpotriva, am urcat intre 6-8 kg (probabil lasatul de fumat?).
De asemenea nu am dureri acute sau cronice, ci mai degraba o senzatie, un disconfort in acea zona, care apare de 1-2 ori pe zi.

Va multumesc pentru recomandari!
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.