Inflamare gat pe dreapta cu durere, presiune in ureche la înghițire saliva

11-04-2023
Simonastefania
Nu este medic/terapeut
Simonastefania
Am fost răcită acum vreo 9 zile cu tuse productiva. Am luat eficef. De a doua zi mi s-a pus un nod în gât cu dificultate de înghițire și durere spre ureche. Am luat 5 zile antibiotic. Am oprit bănuind că este vreo alergie la cefalosporine. Am pățit odată să fac alergie la cefaclor cu umflarea cerului gurii. Am inceput azitromicina' pentru că răceală cu tusea și cu muci nu a trecut. Am luat 4 zile. Durerea de gât cu durere în ureche și tinitus in ureche, nu a trecut deloc. Precizez că mă doare mai acut când mă trezesc din somn. Pe parcursul zilei parca nu mă deranjează nimic. Când vine noaptea o iau de la capăt. Că simptome: inflamare gat pe dreapta cu durere, presiune in ureche la înghițire saliva. Când mănânc nu am nici o problema. Am și o măsea de minte ascunsa acolo, nu doare.
2 comentarii
0
11-04-2023, ora 10:21
Simonastefania
Nu este medic/terapeut
Simonastefania
Precizez că am pus și otis in ureche o data pe zi că atât am reușit că sunt mereu la munca, de vreo 2-3 zile. Vă rog un răspuns. Nu reușesc să mă programez la ORL nicăieri. Nici la plata macar. Abia în mai sunt locuri libere. Multumesc
0
11-04-2023, ora 13:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cred ca de la medicamente.. ai reusit sa faci si o iritatie pe stomac..cu o hiperaciditate. anume de la refluxul gastro esofagian in somn, poate sa doar gatul pana sus sub ureche anume pe partea dreapta.
2 un dicarbocalm supt la culcare.. poate sa protejeze gatul de acidul gastric
3 pe forum am mai scris despre Regimul alimentar fara Vit C fara lamai.. usturoi, acidulate...
4 daca doresti un consult Online contracost.. dai clic pe numele meu
apare numar de tel. whatsapp sau mail..si vorbim
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •