Dureri articulare dupa chimioterapie

14-06-2011
VIOLETA766
Nu este medic/terapeut
VIOLETA766
Buna seara! Ma numesc Violeta, am 44 ani si in noiembrie 2010 am fost diagnosticata cu adenocarcinom ovarian stadiul 1 a. Tot atunci, am suferit o histerectomie totala si am urmat 5 sedinte de chimioterapie cu cisplatin si taxol, tratament pe care l-am terminat in luna aprilie. ( Daca vreti sa imi puneti intrebari va voi raspunde cu mare drag pentru ca nu este o experienta usoara ). Problema mea este ca acum am dureri ale incheieturilor foarte puternice si mi se umfla degetele de lamaini. Imi poate spune cineva daca totul se datoreaza tratamentului chimio?
21 comentarii
0
14-06-2011, ora 22:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

draga mea ti-am trimis un mesaj privat..adresa unei prietene care,
a trecut prin asa ceva si..poate mai discutati.

CRED ca ti-ar face BINE.

Sanatate
si
O seara buna iti doresc.
0
14-06-2011, ora 22:55
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, da, toate ti se trag de la chimioterapie.eu am fost operata in februarie 2011, adenocarcinom ovarian stang, FIGO 1A.nu fac chimio, asa a hotarat oncologul.am consultat 3 oncologi, doi au stat in dubiu, si unul a zis NU.urmeaza sa ma duc la control la 3 luni.ma simt bine.asa ca inarmeaza-te cu multa rabdare si lupta cu absolut toate simptomele care le vei ma avea.trebuie sa invingi.sanatate.
0
15-06-2011, ora 21:28
VIOLETA766
Nu este medic/terapeut
VIOLETA766
Lucia tm iti multumesc! Am nevoie de voi si nu din egoism ci din neputinta de duce singura aceasta incercare. Uneori ma gandesc ca Dumnezeu nu a vrut sa mor acum si m-a trimis la un control de rutina, dar alteori ma intreb de ce eu ?! oricum, sunt bine acum. Am fost si mi-am tatuat sprancenele fir cu fir. Au iesit super si chipul meu incepe sa arate ca inainte. Parul este inca mic de tot dar creste iar genele le-am dat chiar cu putin rimel astazi. Nu stiu ca va fi dar vom vedea. " Nu de moarte ma tem ci de vesnicia ei".
0
15-06-2011, ora 21:44
VIOLETA766
Nu este medic/terapeut
VIOLETA766
VASI 61. Si eu am fost pusa in situatia de a alege. Nimeni nu dorea sa imi spuna ce sa fac fiindu-le teama. Am gasit un medic foarte tanar si devotat, la o clinica privata GRAL din BUCURESTI. Un om deosebit si plin de daruire. Sper ca Dumnezeu sa aiba o mana mereu pe crestetul lui pentru ca avem nevoie de astfel de medici. Il cheama GONGU. El mi-a spus sa fac chimio deoarece tumora a fost mare 12/8 cm chiar daca a fost stadiul 1 ( numai la ovarul stang) si asta insemna ca a stat mult timp acolo. Tot el mi-a explicat ca riscul de recidiva exista si cu si fara chimio dar este bine sa facem tot ce putem.
VASI 61, eu am avut norocul ca markerul ca125 sa reactioneze foarte bine adica, inainte de operatie a fost 910 apoi, imediat dupa a scazut la 43, 18, 13, 11. Cu valoarea 11 am terminat chimioterapia urmand sa il repet la trei luni Daca tu ai ales sa nu faci tratamentul chimio, poate este mai bine pentru ca este greu, dar daca organismul este sanatos rezista. Nu am avut greturi dar m-au durut oasele si muschii incepand cu a treia zi si pana in a sasea sau a saptea, dupa care intram oarecum in normal. ramanea gustul de metal, o pofta nebuna de acru, afte in gura si nas etc. Au trecut toate. acum ma chinuie articulatiile si nu stiu pana cand va dura.
Iti dores sanatate si daca am scris prea mult, scuza-ma!
0
15-06-2011, ora 22:50
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, cum sa ma supar c-ai scris, eu te inteleg f. bine, abia asteptam sa intru pe forum sa vad daca cineva mi-a mai dat un sfat.la mine markerul CA125 a fost normal si inainte de operatie.oricum am primit un ajutor nesperat pe acest forum, nu voi avea cum sa multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns la strigatul meu de disperare.si eu m-am operat tot la o clinica privata, a fost o pura intamplare, m-a dus la o consultatie fiica mea pentru ca nu puteam urina, asa a inceput totul.eram asa de dezorientata, dar Bunul Dumnezeu m-a ajutat si m-a invatat ca trebuie sa traiesc si cu asemenea povara.ma simt excelent, ma voi duce la control din 3 in 3 luni.asa ca si tu trebuie sa crezi ca vei primi ajutor de la Divinitate.vor trece si durerile si vei fi ok.iti doresc din tot sufletul multa putere si sanatate.pe curand.
0
16-06-2011, ora 20:51
banutoiudorina
Nu este medic/terapeut
banutoiudorina
Buna ziua, sper sa fiu de folos cu raspunsurile mele.Si eu am facut chimioterapie, operata la san gradul 2 b. durerile de articulatie le-am avut doar pe perioada chimioterapiei si nu au persistat dupa.Eu am avut problema cu o mana umflata din cauza ganglionilor scosi si am reusit sa o stabilizez prin drenaj limfatic la un cabinet specializat. Poti merge la acest cabinet sa ceri o parere...sunt specializati pe recuperari si nu sunt scumpi si mai poti incerca un ceai drenor. Clinica se numeste Ecomed. Sper ca am fost de folos..Multa Sanatate
0
18-06-2011, ora 00:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
durerile articulare si chiar si simptomele acestea neurologice periferice precum si cutanate sunt foarte frecvente la clasa de citostatice numite TAXANI, dintre care face parte si paclitaxelul/sindaxel/taxol. in orice caz, durerile articulare sunt autolimitante in cateva zile dupa administrare. cisplatinul (sarurile de platina in general) dau si ele toxicitate neurologica destul de severa si cumulativa, manifestata foarte des cu parestezii (amorteli, furnicaturi) in special in zona palmelor/antebratelor sau picioarelor/gambelor. clasic sunt descrise ca "in manusa" respectiv "in soseta".
unele dintre aceste simptome sunt, cum am zis, autolimitante, altele presupun ajustarea sau intreruperea tratamentului, altele sunt de lunga durata. totusi pentru oricare dintre ele medicul trebuie sa aiba o abordare, de comun acord cu pacientul. tot ce trebuie facut este ca aceste lucruri sa fie discutate.
0
22-06-2011, ora 13:30
VIOLETA766
Nu este medic/terapeut
VIOLETA766
Salut doamnelor si domnilor! Ce mai faceti?! Cum traiti dupa experientele avute? Eu incerc sa nu ma gandesc insa este tare greu.Astazi ma uitam la unghii si fara sa vreau mi-am adus aminte ca si ele se modifica in cazul unor anumite tipuri de cancer... si gandurile au luand-o din nou razna.
Raul Duke, te rog frumos sa-mi spui daca exista vreo legatura intre stelutele rosiatice aparute pe piept si adenocarcinomul ovarian, pentru ca nu le pot gasi cauza. Am facut analizele si ficatul este normal markerii virali fiind negativi. Te mai rog sa ma ajuti cun sfat in legatura cu tomografia - la ce perioada o pot reface, pentru ca doctorul oncolog mi-a recomandat sa nu o repet deoarece CA 125 va reactiona imediat la orice modificare ( dat fiind faptul ca inainte de operatie era 910 si la cateva zile dupa 43 ) in timp ce medicul ginecolog mi-a cerut sa nu stau pe o ureche si sa o fac la 6 luni. Iti multumesc pentru faptul ca ne ajuti!
0
22-06-2011, ora 22:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
recomandarile actuale facute de catre americani, pe termen lung, in cazul cancerului ovarian, sunt cam asa: cam in primii 2 ani de la operatie este recomandata cate o vizita la medic (fie oncolog, ginecolog, generalist) macar odata la 3-4 luni, care sa includa anamneza, examen fizic si analize de sange, inclusiv markeri tumorali (in special in cazul tau, cand au fost MARI inainte de operatie, iar acum sunt mici). dupa 2 ani vizitele pot fi spatiate la 6 luni. americanii recomanda sa se faca CT doar in conditiile suspiciunii unei recidive, bazate pe ce am zis mai sus, eventual dupa o ecografie de abdomen si pelvis. majoritatea recidivelor sunt fie locale fie loco-regionale, tot prin abdomen, atunci cand apar.
0
28-06-2011, ora 23:46
aky 29
Nu este medic/terapeut
aky 29
Buna seara!
Am observat ca pe forum s-a discutat in special despre cancerul ovarian. Problema pe care urmeaza sa o descriu e usor alta.
In aprilie 2011, tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar, stadiul III, neoperabil. A inceput tratamentul specific cu citostatice, iar radiografia facuta inainte de a 3-a sedinta de chimioterapie, a relevat ca plamanul este curat si nu se mai vede nimic. Intr-adevar ni s-a mai spus ca o simpla radiografie nu e cea mai concludenta, urmand ca inainte de inceperea urmatoarei sedinte de tratament, tatal meu sa faca o noua tomografie computerizata care sa ne dezvaluie adevarata situatie. In urma acestui rezultat partial obtinut, medicul i-a propus tatalui meu operatia (cu care acesta nu a fost de acord) si folosirea in continoare si a radioterapiei ca tratament alternativ.
Problema la care cer lamurire se refera la efectele secundare ale tratamentului cu citostatice. Dupa prima sedinta de chimioterapie, tatal meu s-a simtit rau o saptamana, dupa a 2-a sedinta s-a simtit rau 2 zile, dar dupa aceasta a 3-a sedinta, nici dupa 12 zile nu se simte bine. Simptomele pe care le prezinta sunt:
1. dureri foarte mari ale articulatilor picioarelor (trebuie sa se odihneasca din cativa in cativa metri);
2. innegrirea si uscarea excesiva a pielii fetei;
3. diree zilnica repetata;
4. lipirea narilor;
5. sangerari in momentul suflarii nasului.
Toate acestea sunt insotite de lipsa poftei de mancare, de starea de oboseala generala si de o depresie apasatoare din cauza ca se considera inutil, sau cum spune el "un handicapat".
Daca se poate, va rog sa ma ajutati cu un sfat, va rog sa imi spuneti daca vi se par cunoscute aceste simptome, daca se datoreaza tratamentului cu citostatice si daca se vor ameliora vreodata.
Sunt foarte ingrijorata...va rog (incerc sa fiu stalpul de sustinere atat pentru tatal meu cat si pentru mama mea care este distrusa).
Va multumesc!
0
29-06-2011, ora 00:33
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da, acesta stare se datoreaza chimio si radioterapiel.din ce oras sunteti, cine v-a propus interventia poate avea dreptate, poate tumora se micsorase.are metastaze??Doamne va doresc din suflet multa sanatate pentru tata si multa putere pentru restul familiei.
0
29-06-2011, ora 09:44
aky 29
Nu este medic/terapeut
aky 29
Buna ziua!
Suntem din Arad, dar tratamentul citostatic e facut la Cluj. Din fericire tatal meu nu a prezentat metastaze si in alte organe precum ficat sau cap.
Credeti ca efectele secundare descrise mai sus se vor ameliora in timp?
Va multumesc pentru sfat si pentru gandurile bune.
0
29-06-2011, ora 13:23
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
se vor ameliora, dar totul depinde si de starea fizica si psihica a tatalui.poate ar fi cazul sa mai discutati cu medicul posibilitatea unei interventii chirurgicale, daca exista certitudinea ca nu sunt metastaze.sanatate.
0
04-07-2011, ora 18:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai te-ai adresat oncologului pentru aceste probleme ? asa cum le descrii, ele se preteaza la o reevaluare din partea celui care a condus tratamentul, inclusiv niste analize biologice, mai ales pentru partea cu "sangerarile" altfel da, intr-adevar, de obicei aceste simptome se remit singure in timp, dar pe termen foarte scurt pot pune in pericol viata lui! lucrurile astea nu trebuiesc lasate asa, la intamplare! e posibil ca in urma tratamentului tumoarea sa se fi micsorat si sa fi devenit operabila, dar daca el moare ca urmare a efectelor secundare ale citostaticelor, doar din neglijenta si lipsa supravegherii intr-un moment critic, altfel usor de depasit, la ce folos ?
0
26-07-2011, ora 08:21
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
spuneti-mi va rog daca sunt normale durerile de cap, starile de voma si ameteala inainte de tratamentul cu citostatice.
mama e la a treia cura de citostatice (maine trebuie sa ajungem la spital) si dupa cura a doua s-a simtit rau o saptamana, a doua saptamana s-a simtit bine iar de cateva zile se simte iar rau.este normal?.poate fi pe fond psihic, pentru ca stie sa se apropie iar tratamentul? as vrea sa o ajut
0
26-07-2011, ora 19:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
se intampla foarte des ca oamenilor care fac citostatice sa le fie "rau" chiar inainte de o serie. anticipeaza atat de tare senzatia de rau de dupa incat incep practic sa o retraiasca, desi e subiectiv. ce trebuie sa faca este sa ia o medicatie anxiolitica (daca tolereaza, desigur) si inainte si in timpul si chiar si dupa tratament. de asemenea trebuie vorbit cu oncologul si pentru ajustarea medicatiei antiemetice, pentru suplimentare, completare, etc.
desigur, mai sunt si alte cauze pentru simptomele descrise, trebuiesc eliminate. important!
0
18-08-2011, ora 09:20
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
mama a facut ieri a patra sedinta de chimioterapie.aceleasi medicamente ca de obicei. numai ca de data asta analizele la sange nu i-au mai iesit bine. leucocitele au iesit 13220 iar trombocitele sunt 614000. imi puteti spune ce inseamna?...pentru data viitoare e programata si la ecografie
0
19-08-2011, ora 14:54
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
deasemenea, are o tuse seaca ce apare de obicei cand vb...si o durere destul de intensa de cap cateva zile dupa tratament. i-am facut programare si la tomograf pentru data viitoare.sunt destul de nelinistita si ne este teama de ce e mai rau.
0
19-08-2011, ora 15:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai medicul care o vede poate spune ce semnificatie au aceste analize, care rupte total din context preteaza la o lista mult prea lunga de diagnostice diferentiale.
de obicei in fata unor leucocite crescute trebuie verificata orice posibilitate de infectie, ca prima etapa. trombocitele nu as putea spune ca sunt prea mult crescute, pot fi semn al unei oarecare sangerari recente, dar nu neaparat, in contextul bolii canceroase.
0
19-08-2011, ora 15:27
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
multumesc pentru raspuns. e vb de analizele care se fac periodic inainte de tratamentul cu citostatice, iar pe biletul de iesire scrie ca celelalte analize sunt in limite normale cat despre sangerare, nu stiu daca poate fi vinovata o rana la picior, cam de 1 cm unde s-a taiat cu lama. vom astepta sa faca tomograful peste 2 saptamani
0
19-08-2011, ora 21:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mult succes !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.