dureri in piept

01-02-2012
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
Buna ziua,
Problema consta in urmatoarele
Dimineata sotul mi s-a plans de dureri in cosul pieptului, in timp ce ducea copilul in brate, a fost nevoie sa-l preiau eu pentru ca il deranja prea tare. Am insistat sa mearga la un consult si refuza. Invoca lipsa banilor dar si altele. Mi-a explicat ca s-a mai intalnit cu aceasta senzatie, parca ar fi de hiperventilare in combinatie cu aerul rece si efort.
si ca a simtit acelasi lucru si ieri. Sa insist asupra unui consult? E o urgenta sau se poate amana pentru cand vin zile mai insorite (asta era una din scuzele lui ca e frig afara).
Ce alte simptome ar trebui sa ma ingrijoreze si sa pun maina pe telefon?
Specific ca sotul are 44 de ani, are ceva probleme cu tensiunea arteriala (un pic mare 15-16-17/9-10-11) si zice ca are si niste amorteli ciudata in umarul stang (uneori) si ca ar prefera un consult neurologic. De unde sa-l iau si unde sa-l duc? (vorba vine sa-l duc pentru ca e foarte greu de convins sa mearga la un consult de orice fel).

Va multumesc!
4 comentarii
0
03-02-2012, ora 10:19
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
eu presupun ca are angina pectorala... resimte o durere ca o apasare si dureaza in jur de 5 minute.

As vrea sa stiu daca se poate trai cu asa ceva... cat... cum... ce tratamente pot fi urmare si daca dau rezultate.

Marti vom face un EKG si voi insista pe niste investigatii mai amanuntite.
0
09-03-2012, ora 09:34
rusinica
Nu este medic/terapeut
rusinica
am o problema foarte mare.de ieri de dimineata ma doare inima ingrijorator de tare.am luat diltiazem trei pastile pe zi si degeaba.ce sa fac nu ma pot ridica din pat.ajutatima.vreau sa mi pun capat zilelor.
0
14-03-2012, ora 12:42
OtiliaOtilia
Nu este medic/terapeut
OtiliaOtilia
Nu dispera ca te doare inima.E posibil sa fie doar dureri intercostale din cauza nervilor intercistali.
0
15-03-2012, ora 08:38
rusinica
Nu este medic/terapeut
rusinica
da, dar problema aceasta se repeta din ce in ce mai des in ultimul timp.nu rezist la efort, obosesc cand urc un etaj, la emotii, suparari sau stres e jale ma termina durerea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •