e nevoie de apelarea la chirurg?

06-03-2009
rrux88
Nu este medic/terapeut
rrux88
mi-am stors un cos care s a infectat facand puroi, am continuat sa-l tot storc, dupa ce tot i-am scos cojile zona a ramas umflata si cu ceva alb-galbui inauntru, nu se poate stoarce, parca a mai crescut un pic de curand umflatura.Ce pot face?e nevoie de chirurgie?e grav?
1 comentarii
0
06-03-2009, ora 09:09
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
mergi la un dermatolog !!! in privinta gravitatii, nu te speria pate fi de exemplu un minuscul chist alb(milium). In principal, pe fata si pe cicatrice, care provine din dilatarea unui canal sudoripar sau unui folicul pilos. Millium dispare de cele mai multe ori spontan. El poate fi tratat prin aplicarea locala de azot lichid.
sau, poate fi un lipom -lipomul este o proliferare a celulelor tesutului adipos intr-o capsula fibroasa si subtire, ce se gaseste, de obicei, chiar sub piele -- care, in cazul in care, devine dureros sau sensibil
sau se infecteaza in mod repetat, sau supureaza abia atunci medicul poate lua decizia extirparii chirurgicale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul