efect asupra organismului pro sau contra

08-05-2016
barabas
Nu este medic/terapeut
barabas
Buna ziua de ceva timp mai exact din luna Septembrie a anului 2015 am inceput o curatare a organismului cu acel banal bicarbonat de sodiu cu apa si lamaie am gasit aceasta reteta tot pe internet se compune din o lingurita rasa de bicarbonat la o jumatate de litru de apa, zeama de la o jumatate de lamaie stoarsa.A se consuma in fiecare dimineata pe stomacul gol, dupa ce au fost omogenizate complet si lasate 15, 20 minute.Intrebarea mea este daca e bine sau nu, ce efecte are asupra organismului.Mentionez ca pana acum am reusit sa dau jos 14Kg fara prea mare efost fizic ma simt mult mai bine si nu ma mai simt imbalonat pe timpul zilei de la mancarea pe care o consum, indiferent de ce consum.Ce repercursiuni poate avea asupra organismului pe termen lung.
2 comentarii
0
09-05-2016, ora 16:28
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Organismul uman are sisteme complexe de pastrare a echilibrului acidobazic si reuseste (in afara situatiilor patologice, in special probleme renale) sa mentina pH intre 7.35-7.45. In afara anumitor patologii, nu se recomanda administrarea bicarbonatului ca si panaceu universal. Cel mai probabil, utilizand o cantitate mica si in combinatie cu lamaia, nu sunt efecte negative asupra sanatatii.
0
09-05-2016, ora 19:43
barabas
Nu este medic/terapeut
barabas
multumesc frumos pt raspuns imi este de mare ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.