Efecte PREDNISON

20-10-2013
Felicia66
Nu este medic/terapeut
Felicia66
Buna seara! Va rog sa imi dea cineva un raspuns, daca se poate! In urma cu 3 zile am avut un soc anafilactic, cu tot tacamul: sufocare, tensiune mica, lesin..am ajuns in spital in timp si s-a rezolvat, A doua zi am avut o recidiva, mai usoara data asta, dar tot la urgente am ajuns, unde mi s-a prescris un medicament PREDNISON fiind substanta activa si un antihistaminic, amandoua pt o saptamana Problema mea este ca de cand iau aceste pastile, am mereu tensiunea mare, pulsul la fel, dureri in piept si aritmii, Se poate sa fie de la aceste medicamente, efecte secundare? E periculos?Multumesc pt un eventual raspuns!
1 comentarii
0
22-10-2013, ora 00:46
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,
este posibil ca prednisonul, care este medicament cortizonic, sa dea cresteri de tensiune, care probabil la Dvs. se manifesta si si cu palpitatii. Incercati sa mancati fara sare cat timp mai luati Prednisonul - durata de tratament este limitata si vi s-a recomandat probabil sa scadeti treptat dozele - si sa evitati alimentele, de fapt lichidele care pot creste tensiunea si pulsul: cafea, ceai verde, negru. In ceea ce priveste antihistaminicele de regula nu dau astfel de reactii. Daca va simtiti rau in continuare, luati legatura cu medicul care v-a tratat. Controlati tensiunea si dupa ce terminati tratamentul, poate aveti oricum valori la limita superioara sau usor crescute.
Adaugă un comentariu / răspuns

 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.