Entorsa gravă / ușoară

14-04-2022
anonymus012
Nu este medic/terapeut
anonymus012
Buna ziua. Acum 5 zile am călcat stramb, m-am împiedicat de un fir și am călcat stramb, pe glezna. Bineînțeles ca s-a învinețit, s-a umflat. Primele doua zile mai mult taraiam piciorul după mine, după am făcut niște proceduri la duș, apa rece-calda si s-a dezumflat instant plus ca m-am dat cu creme speciale plus pastila de durere. Când stau cu el in pat, nu ma doare, când calc, acum, după 4-5 zile ma doare doar partea stânga a tălpii, mai am o vanataie sub talpa in centru..e mică. Eu pot sa merg, si nu foarte șchiop, mai ales când fac procedura cu apa rece apa calda si crema, merg aproape normal, dar nu sa fug sau sa sar pe picior. Acum nu mai este vânat piciorul decât la baza, puțin. Dvs ce credeți.. dacă erau rupte ligamentele de tot cred ca nu puteam calcă deloc pe picior nu? Am si nunta intr o luna :(… ce proceduri ar fi indicate sa le fac acasă.. pentru a grăbi vindecarea? Este posibil ca partea stânga a tălpii, si deasupra degetului mic unde încă ma doare dacă apăs mai tare sa fie rupt ceva? Sau probabil de la căzătura sa fie mușchiul zdrobit si sa se refacă? Nu am nici posibilitatea sa ma vada un medic.. din păcate.. am călcat stramb sâmbăta.. astăzi este joi.. oricum nu ar fi fi avut timp sa se vindece.. total.. dar ideea
Ca eu pot merge, chiar călca in picior iar durerea este cât de cât suportabila îmi da speranțe ca poate reușesc si îmi trece de acasă.. știu ca va este greu sa dați un verdict, dar din cele spuse de mine, îmi puteți da o părere va rog? Mulțumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  • Entorsa: primul ajutor
  •